Sprawdzanie wartości materiału siewnego i powoływanie urzędowych próbobiorców materiałów siewnych.

Monitor Polski

M.P.1956.46.545

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 1956 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 15 lutego 1956 r.
w sprawie sprawdzania wartości materiału siewnego i powoływania urzędowych próbobiorców materiałów siewnych.

Na podstawie art. 12 ust. 2 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 6, poz. 33) zarządza się, co następuje:
W celu ustalenia, czy materiał siewny posiada odpowiednią jakość i odpowiada obowiązującym normom, poddaje się go urzędowemu sprawdzeniu na zasadach ustalonych w niniejszym zarządzeniu.
1.
Sprawdzenie jakości materiału siewnego odbywa się w zależności od stopnia odsiewu tego materiału: bądź przez kontrolę polową i laboratoryjną, bądź tylko przez kontrolę laboratoryjną.
2.
Sprawdzanie wartości sadzeniaków ziemniaka odbywa się przez kontrolę polową i kontrolę kłębów w kopcach.
1.
Obowiązkowi kontroli polowej i laboratoryjnej podlegają:
1)
plantacje nasienne, obsiane materiałem matecznym, na których produkuje się superelity lub elity;
2)
wszystkie plantacje nasienne w gospodarstwach nasiennych według założeń planu nasiennego;
3)
plantacje nasienne w gospodarstwach reprodukcyjnych, przeznaczonych do produkcji materiału siewnego na zaopatrzenie innych gospodarstw;
4)
plantacje nasienne objęte kontraktacją, zgłoszone przez instytucje kontraktujące;
5)
inne plantacje, określone corocznie w instrukcji Ministerstwa Rolnictwa dotyczącej kwalifikacji polowej.
2.
Obowiązkowi kontroli laboratoryjnej podlega pozostały materiał siewny przeznaczony do obrotu handlowego.
1.
Kontrolę polową przeprowadzają prezydia wojewódzkich rad narodowych za pośrednictwem kwalifikatorów. Kontrolę polową plantacji nasiennych obsianych materiałem matecznym, na których produkuje się superelity lub elity, przeprowadza hodowca wspólnie z kwalifikatorem.
2.
Urzędowej kontroli laboratoryjnej materiałów matecznych w stopniu superelity bądź elity nie przeprowadza się. Wojewódzkie stacje oceny nasion wykonują tylko laboratoryjną analizę dostarczonych przez hodowcę próbek superelity bądź elity i podają hodowcy wyniki tej analizy.
3.
Kontrolę laboratoryjną pozostałych materiałów siewnych przeprowadzają prezydia wojewódzkich rad narodowych za pośrednictwem wojewódzkich stacji oceny nasion i ich ekspozytur.
4.
Kontrolę sadzeniaków ziemniaka w kopcach przeprowadzają prezydia wojewódzkich rad narodowych za pośrednictwem kwalifikatorów.
5.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą zlecać przeprowadzenie kontroli polowej i kontroli sadzeniaków ziemniaka w kopcach prezydiom powiatowych rad narodowych.
Zależnie od rodzaju kontroli, przy której pomocy sprawdzona została wartość materiału siewnego, rozróżnia się:
1)
materiał siewny kwalifikowany - o wartości sprawdzonej w drodze kontroli polowej i laboratoryjnej, a w stosunku do sadzeniaków ziemniaka - w drodze kontroli polowej i kontroli kłębów w kopcach;
2)
materiał siewny handlowy o wartości sprawdzonej w drodze kontroli laboratoryjnej.
1.
Próbki nasion do przeprowadzenia kontroli laboratoryjnej pobiera się zgodnie z obowiązującymi normami państwowymi przez urzędowych próbobiorców lub komisyjnie.
2.
Urzędowych próbobiorców i komisje zatwierdzają prezydia wojewódzkich rad narodowych na wniosek zainteresowanych instytucji.
3.
Kandydaci na urzędowych próbobiorców powinni posiadać niezbędne kwalifikacje fachowe w zakresie nasiennictwa.
4.
Na urzędowych próbobiorców nie mogą być powoływane osoby zatrudnione na stanowiskach, z których zajmowaniem związana jest odpowiedzialność za jakościowy lub ilościowy stan materiałów siewnych.
5.
Warunkiem powołania na urzędowego próbobiorcę jest złożenie z pomyślnym wynikiem egzaminu z zakresu pobierania próbek i nasiennictwa.
6.
Próbobiorca składa na ręce kierownika wojewódzkiego zarządu rolnictwa lub jego zastępcy przyrzeczenie następującej treści: "Przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązku urzędowego próbobiorcy materiałów siewnych pełnić będę zawsze uczciwie, a w czynnościach swoich powodować się będę bezstronnością i najlepszą wiedzą".
7.
Przy pełnieniu funkcji urzędowy próbobiorca powinien być zaopatrzony w zaświadczenie i pieczątki stwierdzające jego urzędowy charakter.
8.
Urzędowi próbobiorcy nie mają prawa przekazywać swych funkcji innym osobom.
9.
W razie gdy konieczne jest dokonywanie specjalnych analiz oraz gdy nasiona przeznaczone są na eksport, próbki pobierają przedstawiciele prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.