§ 4. - Sposób zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, wzór zgłoszenia oraz zasady powoływania terytorialnych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy.

Monitor Polski

M.P.2006.61.641

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 2011 r.
§  4. 
1. 
Kandydatem do składu terytorialnej komisji wyborczej może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze działania rady, dla wyboru której właściwa jest dana komisja wyborcza, tj. na obszarze:
1)
województwa - jeżeli kandyduje do wojewódzkiej komisji wyborczej,
2)
powiatu - jeżeli kandyduje do powiatowej komisji wyborczej,
3)
gminy (miasta) - jeżeli kandyduje do gminnej (miejskiej) komisji wyborczej,
4)
dzielnicy m.st. Warszawy - jeżeli kandyduje do dzielnicowej komisji wyborczej,

i spełnia warunki, o których mowa w ust. 3.

2. 
Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze gminy właściwej dla tej komisji i spełnia warunki, o których mowa w ust. 3.
3. 
Kandydatem do składu terytorialnej komisji wyborczej lub obwodowej komisji wyborczej, zwanych dalej "komisjami wyborczymi", może być, z zastrzeżeniem ust. 5, osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:
1)
jest obywatelem polskim;
2)
najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat;
3)
nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
4)
nie jest pozbawiona praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu;
5)
nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
4. 
Kandydat do składu gminnej (miejskiej) komisji wyborczej i dzielnicowej komisji wyborczej musi być wpisany do właściwego dla danej jednostki samorządu terytorialnego stałego rejestru wyborców.
5. 
Kandydatem do składu gminnej (miejskiej) komisji wyborczej, dzielnicowej komisji wyborczej lub obwodowej komisji wyborczej może być również obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który:
1)
najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat;
2)
jest wpisany do właściwego dla danej jednostki samorządu terytorialnego stałego rejestru wyborców;
3)
nie jest pozbawiony prawa wybierania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.
6. 
Kandydatem do składu komisji wyborczej nie może być osoba, która pełni funkcję pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego, pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego lub męża zaufania.
7. 
Osoba, o której mowa w § 2 ust. 3, nie musi stale zamieszkiwać na terenie gminy właściwej dla obwodowej komisji wyborczej, do której osoba ta ma zostać powołana.