§ 12. - Sposób zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, wzór zgłoszenia oraz zasady powoływania terytorialnych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy.

Monitor Polski

M.P.2006.61.641

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 2011 r.
§  12. 
1. 
Zmiany w składach komisji wyborczych mogą być dokonywane w przypadku:
1)
nieobecności członka komisji na pierwszym posiedzeniu i niewyjaśnienia w ciągu dwóch dni przyczyny nieobecności;
2)
zrzeczenia się członkostwa w komisji;
3)
niewykonywania obowiązków członka komisji;
4)
niespełniania przez członka komisji warunków, o których mowa w § 4, właściwych dla tej komisji;
5)
utraty członkostwa w komisji na skutek podpisania zgody na kandydowanie na radnego lub na wójta (burmistrza, prezydenta miasta);
6)
utraty członkostwa w komisji na skutek stwierdzenia pokrewieństwa, o którym mowa w art. 19 ust. 6 Ordynacji wyborczej, z osobą, która wyraziła zgodę na kandydowanie na radnego lub na wójta (burmistrza, prezydenta miasta);
7)
powiadomienia właściwego organu wyborczego o rozwiązaniu komitetu wyborczego, który zgłosił kandydaturę członka komisji.
2. 
Utrata członkostwa w komisji w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, następuje, gdy dana komisja wyborcza jest właściwa do przeprowadzenia wyborów, w których kandyduje jej członek lub osoba z nim spokrewniona w stopniu określonym w art. 19 ust. 6 Ordynacji wyborczej.
3. 
Osoba wchodząca w skład komisji wyborczej jest obowiązana powiadomić niezwłocznie przewodniczącego komisji wyborczej o wystąpieniu przyczyny, o której mowa w ust. 1 pkt 4-6.
4. 
Przewodniczący komisji wyborczej jest obowiązany powiadomić niezwłocznie organ, który powołał daną komisję, o wystąpieniu przyczyny uzasadniającej dokonanie zmiany w składzie komisji wyborczej.
5. 
Odwołania ze składu komisji wyborczej dokonuje organ, który powołał daną komisję, informując o tym pełnomocnika komitetu wyborczego, który zgłosił kandydaturę odwoływanego członka.
6. 
Uzupełnienie składu komisji jest dokonywane tylko wówczas, gdy liczba pozostałych członków komisji jest mniejsza od dopuszczalnego minimalnego składu komisji.
7. 
Uzupełnienie składu komisji wyborczej następuje z nadwyżki kandydatów zgłoszonych przez pełnomocnika komitetu wyborczego, który zgłosił kandydaturę odwołanego członka. Jeśli nadwyżka taka nie występuje, uzupełnienie składu komisji jest dokonywane na zasadach określonych w § 10.