§ 5. - Sposób zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, wzór zgłoszenia oraz zasady powoływania terytorialnych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic w m.st. Warszawie.

Monitor Polski

M.P.2002.37.588

Akt utracił moc
Wersja od: 6 stycznia 2003 r.
§  5.
1.
Kandydatem do składu terytorialnej komisji wyborczej może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze działania rady, dla której wyboru jest właściwa dana komisja wyborcza, tj. stale zamieszkuje na obszarze:

województwa - jeżeli kandyduje do wojewódzkiej komisji wyborczej,

powiatu - jeżeli kandyduje do powiatowej komisji wyborczej,

gminy (miasta) - jeżeli kandyduje do gminnej (miejskiej) komisji wyborczej,

dzielnicy w m.st. Warszawie - jeżeli kandyduje do dzielnicowej komisji wyborczej.

2.
Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej może być osoba zamieszkująca na obszarze gminy właściwej dla tej komisji i spełniająca warunki, o których mowa w ust. 3 i 4.
3.
Kandydatem do składu terytorialnej komisji wyborczej lub obwodowej komisji wyborczej, zwanych dalej "komisjami wyborczymi", może być osoba posiadająca prawa wyborcze, tj. osoba, która:
1)
jest obywatelem polskim;
2)
najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat;
3)
nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
4)
nie jest pozbawiona praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu;
5)
nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
4.
Kandydatem nie może być osoba, która pełni funkcję pełnomocnika komitetu wyborczego, o którym mowa w § 1 ust. 1, pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego lub męża zaufania.