Sposób zabezpieczenia kredytowanej ceny kupna przy sprzedaży mienia ruchomego.

Monitor Polski

M.P.1948.A-71.606

Akt utracił moc
Wersja od: 24 września 1948 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 16 września 1948 r.
o sposobie zabezpieczenia kredytowanej ceny kupna przy sprzedaży mienia ruchomego.

Na zasadzie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o zbywaniu i dzierżawie oraz o przekazywaniu na własność związków samorządu terytorialnego niektórych kategorii mienia państwowego (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 75) zarządzam, co następuje:
Na zabezpieczenie kredytowanej ceny kupna w przypadku sprzedaży mienia ruchomego należy przyjmować następujące walory (wartości):
1)
państwowe papiery wartościowe wymienione w obwieszczeniu Ministra Skarbu z dnia 20 kwietnia 1948 r. w sprawie przyjmowania państwowych papierów wartościowych na wadia przy przetargach oraz na zabezpieczenie wykonania umów jako kaucje, na zabezpieczenie zaliczek i odszkodowań umownych na dostawy i roboty na rzecz Skarbu Państwa, samorządów i instytucji prawa publicznego tudzież na zabezpieczenie: należności celnych i innych, wartości towarów przy warunkowych odprawach celnych oraz kredytów akcyzowych, celnych i przewozowych (Mon. Polski Nr. 57, poz. 342), przy czym obligacje pożyczek państwowych i 3% bony Skarbu Państwa powinny być przyjmowane po kursie 80% wartości imiennej.

Umowa o ustanowienie zastawu na papierach wartościowych powinna być stwierdzona pismem z datą urzędownie ustaloną,

2)
wkładkowe książeczki oszczędnościowe: Pocztowej Kasy Oszczędności, bankowe, Komunalnych Kas Oszczędności i spółdzielni kredytowych, wystawione po dniu 1 marca 1945 r.

Książeczki oszczędnościowe wkładkowe imienne muszą być przed przyjęciem ich na zabezpieczenie zawinkulowane na rzecz właściwego urzędu likwidacyjnego,

3)
należności na rachunkach zawinkulowanych w instytucjach kredytowych, powstałe po dniu 1 marca 1945 r.,
4)
asygnaty kasowe na okaziciela wystawione po dniu 1 marca 1945 r.,
5)
kaucje hipoteczne (ewikcja), mieszczące się w granicach 50% szacunku wartości nieruchomości wraz z poprzedzającymi je innymi wpisami hipotecznymi,
6)
weksle gwarancyjne, jeżeli urząd likwidacyjny uprzednio uzna, iż odpowiedzialność majątkowa wystawcy i żyrantów jest wystarczająca. Do weksli powinny być dołączone deklaracje, upoważniające urząd likwidacyjny do ich wypełnienia i zdyskontowania. Zabezpieczenie wekslowe może być przyjęte tylko w przypadkach, jeżeli kredytowana suma nie przekracza 100.000 zł,
7)
cesja bezspornych należności ze Skarbu Państwa.
Kredytowana cena kupna może być również zabezpieczona zastrzeżeniem prawa własności Skarbu Państwa do czasu całkowitego jej zapłacenia. Zastrzeżenie prawa własności powinno być wniesione do umowy sprzedaży, która ma być stwierdzona na piśmie z obowiązkiem zachowania formy notarialnej.
Dla zabezpieczenia kredytowanej ceny kupna w pełnej wysokości mogą być stosowane jednocześnie jeden lub więcej sposobów wskazanych w §§ 1 i 2.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.