§ 12. - Sposób wystawiania recept.

Monitor Polski

M.P.1997.27.255

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1998 r.
§  12.
1.
Na jednej recepcie uprawniającej do nabycia leku, artykułu sanitarnego, środka antykoncepcyjnego lub preparatu diagnostycznego za opłatą ryczałtową, za częściową odpłatnością, bezpłatnie lub pełnopłatnie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, zapisuje się jeden lek gotowy, artykuł sanitarny lub preparat diagnostyczny, lub środek antykoncepcyjny w ilości nie większej niż dwa opakowania. Na tej samej recepcie można zapisać również środek farmaceutyczny będący rozpuszczalnikiem niezbędnym do zastosowania zapisanego leku.
2.
W przypadku uzasadnionej potrzeby dłuższego zastosowania leku lub środka antykoncepcyjnego, lek lub środek wolno zapisać w ilości niezbędnej na:
1)
dwumiesięczną kurację - w przypadku leku,
2)
dwumiesięczne stosowanie - w przypadku środka antykoncepcyjnego,

pod warunkiem podania na recepcie sposobu dawkowania.

3.
Na jednej recepcie wystawianej na druku wzoru Mz/Pom-35 można zapisać do pięciu leków w ramach jednej jednostki chorobowej lub jeden środek antykoncepcyjny w ilości nie większej niż dwa opakowania każdego leku lub środka. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Na jednej recepcie można zapisać jeden lek recepturowy w ilości zgodnej z przepisami określającymi ilość leku recepturowego sporządzonego w aptece, za który wnosi się opłatę ryczałtową. W uzasadnionych przypadkach na jednej recepcie można zapisać najwyżej podwójną ilość leku recepturowego, pod warunkiem że zostanie zachowana jego trwałość w okresie stosowania.
5.
Na jednej recepcie, w przypadkach określonych w art. 9 ust. 2 ustawy, można zapisać jeden artykuł sanitarny w ilości nie większej niż na dwutygodniowe potrzeby.
6.
Na jednej recepcie, w przypadkach określonych w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy, można zapisać strzykawki do insuliny wraz z igłami w ilości do 30 szt.
7.
Jeżeli na recepcie zapisano więcej niż jeden lek gotowy, przyjmujący receptę do realizacji, po uzgodnieniu z osobą przedstawiającą receptę i po dokonaniu odpowiedniej adnotacji na recepcie, może wydać jeden lek na zasadach określonych w recepcie oraz pozostałe leki wydać za pełną odpłatnością. Postanowienie nie dotyczy recept wystawianych na druku wzoru Mz/Pom-35.