§ 2. - Sposób regulowania należności wynikających z rachunków ostatecznych.

Monitor Polski

M.P.1949.A-100.1181

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1949 r.
§  2.
Rachunki ostateczne, wystawiane zgodnie z pkt. 25 i 26 Instrukcji Tymczasowej Nr 3/K i pkt. 9 Instrukcji Tymczasowej Nr 4/K przez państwowe przedsiębiorstwa budowlane, podległe kierownictwu Ministra Budownictwa oraz przez samorządowe przedsiębiorstwa budowlane, wykonujące roboty na zlecenie organów podległych Ministerstwu Budownictwa, powinny być pokrywane w następującym trybie:
1)
Po upływie sześciu tygodni od daty wystawienia rachunku i braku w tymże terminie zastrzeżeń ze strony zleceniodawcy (§ 4 pkt. 1) przedsiębiorstwo składa na inkaso do banku finansującego jego obroty (eksploatację) wtóropis rachunku ostatecznego, zaopatrzony w podpisane przez zleceniodawcę stwierdzenie, że rachunek został przez niego sprawdzony i potwierdzony (Instrukcja Tymczasowa Nr 2/K - pkt. 10). Bank finansujący obroty (eksploatację) przedsiębiorstwa przesyła najpóźniej dnia następnego wtóropis rachunku do banku finansującego inwestycje zleceniodawcy.
2)
Bank finansujący inwestycje, po otrzymaniu wtóropisu rachunku ostatecznego do inkasa, wzywa zleceniodawcę, najdalej dnia następnego, do zlecenia pokrycia należności objętej rachunkiem w terminie siedmiu dni od daty wezwania.
3)
W terminie oznaczonym w pkt. 2 zleceniodawca powinien zlecić bankowi finansującemu inwestycje pokrycie należności objętej rachunkiem z powołaniem się na awizo bankowe. Bank finansujący inwestycje, po otrzymaniu zlecenia pokrycia, dokonuje przelewu należności najdalej w ciągu dni czternastu od dnia otrzymania wtóropisu do inkasa, z zastrzeżeniem postanowień pkt. 5.
4)
O ile zleceniodawca nie udzieli zlecenia pokrycia rachunku w terminie określonym w pkt. 2, bank finansujący inwestycje pokrywa należność objętą rachunkiem, z zastrzeżeniem postanowień pkt. 5, automatycznie najdalej w ciągu czternastu dni od dnia otrzymania wtóropisu rachunku ostatecznego do inkasa. Zapłata należności objętej rachunkiem dokonana w powyższy sposób nie stanowi uznania należności i nie pozbawia zleceniodawcy prawa dochodzenia zwrotu zapłaconej przedsiębiorstwu kwoty.
5)
Bank finansujący inwestycje nie pokrywa należności objętej rachunkiem w trybie i w terminach podanych w pkt. 3 - zdanie drugie, lub w pkt. 4 i zwraca rachunek bankowi podawcy - o ile w toku kontroli bieżącej stwierdzi:
a)
w przypadku, gdy zleceniodawca jest objęty systemem finansowym - nieprawidłowość rachunku pod względem formalnym i rzeczowym w rozumieniu § 27 Instrukcji Tymczasowej z dnia 28 lutego 1949 r. wydanej przez Min. Skarbu w porozumieniu z Kontrolą Państwową w sprawie finansowania i kontroli inwestycji zamieszczonych w planie inwestycyjnym (Dz. Urz. Min. Skarbu Nr 8, poz. 38);
b)
w przypadku, gdy zleceniodawca nie jest objęty systemem finansowym - nieprawidłowość rachunku pod względem legalności inwestycji, formalnym i rzeczowym w rozumieniu § 27 Instrukcji Tymczasowej, o której mowa w pkcie a).

Bank podawcy rachunek zakwestionowany przez bank finansujący inwestycje zwraca przedsiębiorstwu, które obowiązane jest przeprowadzić odpowiednie zmiany w rachunku i po zatwierdzeniu go przez zleceniodawcę, ponownie podać wtóropis rachunku ostatecznego na inkaso do banku finansującego jego obroty (eksploatację). Ponowne podanie na inkaso winno nastąpić najdalej w ciągu dni czternastu, licząc od dnia otrzymania przez przedsiębiorstwo zwróconego rachunku.