Sposób przeprowadzania egzaminów na stopień inżyniera kandydatów zatrudnionych w jednostkach lub przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach wojskowych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-8.128

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ ORAZ SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI
z dnia 16 stycznia 1951 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania egzaminów na stopień inżyniera kandydatów zatrudnionych w jednostkach lub przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach wojskowych.

Na podstawie art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 28 stycznia 1948 r. o stopniu inżyniera (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 68) i stosownie do § 5 rozporządzenia Ministra Oświaty z dnia 14 grudnia 1948 r. w sprawie przepisów o trybie działania komisji weryfikacyjno-egzaminacyjnych dla kandydatów ubiegających się o stopień inżyniera (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 3, poz. 14) zarządza się, co następuje:
1.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej, ubiegający się o dopuszczenie do egzaminów w celu uzyskania stopnia inżyniera, powinni złożyć podanie o dopuszczenie do egzaminu, przewidzianego w art. 7 ust. 1 lit. c) ustawy z dnia 28 stycznia 1948 r. o stopniu inżyniera (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 68), drogą służbową do Ministerstwa Obrony Narodowej, które przekaże je do sekretariatu szkoły, przy której znajduje się komisja weryfikacyjno-egzaminacyjna uprawniona do nadawania stopnia inżyniera danej specjalności.
2.
Do podania należy dołączyć następujące dokumenty:
a)
świadectwo ukończenia szkoły i odbycia praktyki oraz sprawozdanie z odbytej praktyki, określone w art. 7 ust. 1 lit. b) ustawy powołanej w ust. 1,
b)
2 fotografie z własnoręcznym podpisem,
c)
dowód uiszczenia połowy opłaty, określonej w § 3 rozporządzenia Ministra Oświaty z dnia 14 grudnia 1948 r. (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 3, poz. 14).
1.
Osoby cywilne zatrudnione w jednostkach lub przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach wojskowych, ubiegające się o dopuszczenie do egzaminów w celu uzyskania stopnia inżyniera, powinny złożyć podanie o dopuszczenie do egzaminu, przewidzianego w art. 7 ust. 1 lit. c) ustawy z dnia 28 stycznia 1948 r. o stopniu inżyniera, droga służbową do swoich centralnych władz przełożonych (np. Dyrekcja Naczelna Wojskowego Przedsiębiorstwa Budowlanego), które przekażą je do sekretariatu szkoły, przy której znajduje się komisja weryfikacyjno-egzaminacyjna uprawniona do nadawania stopnia inżyniera danej specjalności.
2.
Do podania należy dołączyć następujące dokumenty:
a)
świadectwo ukończenia szkoły i odbycia praktyki oraz sprawozdanie z odbytej praktyki, określone w art. 7 ust. 1 lit. b) ustawy powołanej w ust. 1,
b)
dowód posiadania obywatelstwa polskiego,
c)
świadectwo urodzenia,
d)
życiorys napisany własnoręcznie,
e)
świadectwo niekaralności,
f)
świadectwo aktualnego faktycznego zatrudnienia lub wykonywania zawodu,
g)
2 fotografie z własnoręcznym podpisem,
h)
dowód uiszczenia połowy opłaty, określonej w § 3 rozporządzenia Ministra Oświaty z dnia 14 grudnia 1948 r. (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 3, poz. 14).
1.
Osoby cywilne nie zatrudnione w jednostkach lub przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach wojskowych, które ubiegają się o stopień inżyniera na podstawie praktyki odbytej w wymienionych jednostkach lub przedsiębiorstwach (zakładach i instytucjach), składają podania o dopuszczenie do egzaminów w celu uzyskania stopnia inżyniera na ogólnych zasadach zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Oświaty z dnia 14 grudnia 1948 r.
2.
Komisje weryfikacyjno-egzaminacyjne dla stopnia inżyniera powiadamiają Ministerstwo Obrony Narodowej o podaniach, złożonych przez kandydatów, wymienionych w ust. 1, podając czas i rodzaj ich praktyki odbytej w jednostkach lub w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach wojskowych.
Sprawozdanie z odbytej praktyki, składane przez osoby wymienione w §§ 1 i 2, jak również sprawozdanie z praktyki odbytej w przedsiębiorstwach (zakładach i instytucjach) wojskowych, składane przez osoby wymienione w § 3, nie może obejmować wiadomości stanowiących tajemnicę państwową ze względu na obronę Państwa lub tajemnicę służbową.
1.
W skład komisji weryfikacyjno-egzaminacyjnych dla kandydatów do stopnia inżyniera, wymienionych w §§ 1 i 2, wchodzi delegat Ministra Obrony Narodowej, wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej na okres 1 roku.
2.
O wyznaczeniu delegatów Ministerstwo Obrony Narodowej powiadamia Ministerstwo Szkół Wyższych i Nauki.
Przepisy, dotyczące sposobu przeprowadzania egzaminów kandydatów do stopnia inżyniera, zawarte w §§ 6-16 rozporządzenia Ministra Oświaty z dnia 14 grudnia 1948 r. (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 3, poz. 14), stosuje się odpowiednio do kandydatów wymienionych w §§ 1 i 2 niniejszego zarządzenia.
Dla kandydatów, wymienionych w §§ 1 i 2, ubiegających się o stopień inżyniera właściwe są komisje weryfikacyjno-egzaminacyjne w Warszawie przy następujących uczelniach:
1)
przy Politechnice Warszawskiej w zakresie:
a)
architektury,
b)
budownictwa lądowego, wodnego i techniki sanitarnej,
c)
geodezji i melioracji,
d)
mechaniki,
e)
chemii,
f)
elektrotechniki;
2)
przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w zakresie:
a)
rolnictwa i ogrodnictwa,
b)
leśnictwa.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.