§ 5. - Sposób przeliczenia wynagrodzeń i zasiłków z ubezpieczenia społecznego w związku z wprowadzeniem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Monitor Polski

M.P.1991.45.320

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1991 r.
§  5.
1.
Do czasu ustalenia nowej wysokości składników wynagrodzenia stosowanie do § 2 ust. 1 pkt 1, nie później jednak niż do dnia 31 maja 1992 r., zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 2-4, wypłaca pracownikowi dodatek miesięczny, zwany dalej "dodatkiem", stanowiący różnicę między kwotą przeliczeniowego wynagrodzenia i kwotą wynagrodzenia netto, obliczony w każdym miesiącu oddzielnie, z zastosowaniem wzoru dotyczącego wynagrodzenia netto nie przekraczającego wysokości 4.554 tys. zł, ustalonego w tabeli zamieszczonej w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2.
W przypadku pracowników otrzymujących wynagrodzenie, o którym mowa w § 2 ust. 3, zamiast stosowania wzoru wymienionego w ust. 1 wynagrodzenie przeliczone, służące do obliczenia dodatku, ustala się jako 125% wynagrodzenia netto.
3.
Przy ustalaniu wynagrodzenia netto stanowiącego podstawę do obliczenia dodatku za dany miesiąc:
1)
nie uwzględnia się wzrostu wynagrodzenia po dniu 31 stycznia 1992 r.,
2)
składniki wynagrodzenia należne za dany miesiąc, wypłacone po obliczeniu za ten miesiąc, oraz składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy dłuższe niż jeden miesiąc uwzględnia się w miesiącu, w którym następuje ich wypłata.
4.
Dodatek odlicza się z kwoty wyrównania należnego w wyniku ustalenia nowej, stosownie do § 2 ust. 1 pkt 1, wysokości składników wynagrodzenia przysługujących pracownikowi z mocą od dnia 1 stycznia 1992 r.