Rozdział 5 - Likwidacja wyrobisk. - Sposób prowadzenia badań geologicznych i związanych z nimi robót oraz sposób postępowania z dokumentami geologicznymi.

Monitor Polski

M.P.1969.46.363

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1969 r.

Rozdział  5.

Likwidacja wyrobisk.

§  24.
1.
Wyrobisko wykonane w związku z prowadzeniem badań geologicznych należy zabezpieczyć, a następnie zlikwidować po wykonaniu w nim badań przewidzianych w projekcie badań geologicznych oraz badań, których celowość wykonania powstała w toku robót.
2.
Decyzję o likwidacji wyrobiska podejmuje w porozumieniu z inwestorem przedsiębiorstwo, które sporządza dokumentację geologiczną, w oparciu o wyniki badań uzyskane w tym wyrobisku.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w wypadku, gdy wyrobisko przeznaczone jest do eksploatacji lub do innych celów, a także jeżeli wojewódzki organ do spraw geologii przed powzięciem decyzji o likwidacji otworu wskaże użytkownika, któremu należy przekazać wyrobisko do wykorzystania.
§  25.
1.
Jeżeli względy techniczne albo bezpieczeństwa uniemożliwiają dalsze głębienie otworu lub wykonanie badań albo jeżeli pokonywanie trudności napotykanych w czasie wiercenia byłoby ekonomicznie nieuzasadnione, należy otwór ten zlikwidować przed osiągnięciem projektowanej głębokości lub przed wykonaniem zamierzonych badań.
2.
Decyzję o likwidacji otworu wiertniczego z przyczyn określonych w ust. 1 podejmuje dyrektor przedsiębiorstwa, które wykonało otwór:
1)
w razie wiercenia otworu w ramach badań geologiczno-inżynierskich - jeżeli projektowana głębokość otworu nie przekraczała 30 m,
2)
w uzgodnieniu z inwestorem, jeżeli projektowana głębokość otworu nie przekraczała 30 m, a otwór wiercono w innym celu niż określony w pkt 1,
3)
w uzgodnieniu z inwestorem oraz po zasięgnięciu opinii powołanej przez siebie komisji awaryjnej przedsiębiorstwa w wypadkach nie wymienionych w pkt 1 i 2.
3.
Decyzja o likwidacji otworu powinna być powzięta nie później niż po upływie 6 tygodni od powstania przyczyn, o których mowa w ust. 1.
4.
Decyzja dyrektora przedsiębiorstwa dotycząca otworu wiertniczego, którego projektowana głębokość przekraczała 1.200 m, wymaga zatwierdzenia przez dyrektora jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwem.
§  26.
1.
Dyrektor jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwem podejmuje decyzję w sprawie zatwierdzenia decyzji dyrektora przedsiębiorstwa (§ 25) po zasięgnięciu opinii powołanej przez siebie komisji awaryjnej, w skład której powinien wchodzić upoważniony przedstawiciel inwestora.
2.
Dyrektor jednostki nadrzędnej obowiązany jest rozpatrzyć decyzję dyrektora przedsiębiorstwa najpóźniej w ciągu 4 dni od dnia jej otrzymania.
3.
Dyrektor jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwem obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić Centralny Urząd Geologii o powzięciu decyzji o likwidacji otworu wiertniczego z powodów określonych w § 25 ust. 1, jeżeli projektowana głębokość przekraczała 2.000 m.
§  27.
Jeżeli wiercenie wykonywane w celu ustalenia zasobów wody podziemnej nie dało spodziewanych efektów pomimo odwiercenia otworu do projektowanej głębokości, decyzję w sprawie dalszego postępowania podejmuje organ, który zatwierdził projekt badań geologicznych, na podstawie uzasadnionego wniosku dyrektora przedsiębiorstwa wykonującego wiercenie i inwestora.
§  28.
1.
Jednostka posiadająca wiercone ujęcia wód podziemnych (studnie) obowiązana jest niezwłocznie zlikwidować wchodzący w skład tej studni otwór wiertniczy, który nie jest lub nie może być wykorzystany dla eksploatacji wody.
2.
Do likwidacji otworów wiertniczych, o których mowa w ust. 1, mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 6 i 24 ust. 3.