Sposób postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach składanych przez kandydatów na posłów i senatorów Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem okręgowych komisji wyborczych.

Monitor Polski

M.P.1997.43.427

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 10 lipca 1997 r.
w sprawie sposobu postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach składanych przez kandydatów na posłów i senatorów Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem okręgowych komisji wyborczych.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 40, poz. 271, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 oraz z 1996 r. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie reguluje sposób postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach o pracy lub służbie w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 10 maja 1990 r., składanych przez kandydatów na posłów lub senatorów, stosownie do przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne (Dz. U. Nr 70, poz. 443), zwanych dalej "oświadczeniami".
2.
W zakresie uregulowanym w zarządzeniu do postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową, zawartymi w oświadczeniach, stosuje się przepisy zarządzenia nr 60/83 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 czerwca 1983 r. w sprawie szczegółowych zasad i sposobu postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową i służbową.
1.
Na wniosek przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej wojewoda deleguje, do pomocy w przyjmowaniu przez komisję oświadczeń, pracownika kancelarii tajnej urzędu wojewódzkiego, posiadającego upoważnienie do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową oraz upoważnienie do odbioru i nadawania przesyłek tajnych, zwanego dalej "delegowanym pracownikiem", a także spowoduje wyodrębnienie oddzielnej szafy metalowej do przechowywania w kancelarii tajnej urzędu wojewódzkiego dokumentów z tym związanych.
2.
Pracownik, o którym mowa w ust. 1, nie może być zapoznany z treścią oświadczeń.
1.
Przewodniczący okręgowej komisji wyborczej lub jego zastępca, po przyjęciu oświadczenia, dokonuje następujących czynności:
1)
wpisuje do dziennika korespondencyjnego (według wzoru Pu Wkt-101, oznaczonego klauzulą "tajne", przeszytego i opieczętowanego na końcu dziennika) kolejny numer sprawy, zgodnie z zasadami rejestrowania korespondencji tajnej (np. OKW Nr 1-0-1/97), imię i nazwisko osoby składającej oświadczenie, datę, potwierdzenie (w rubryce "uwagi") własnoręcznym podpisem przyjęcia oświadczenia; obok podpisu przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej podpis może złożyć również osoba składająca oświadczenie,
2)
wpisuje numer sprawy w lewym górnym rogu oświadczenia oraz koperty zaadresowanej do Państwowej Komisji Wyborczej, zgodnie z zasadami rejestrowania korespondencji tajnej,
3)
umieszcza oświadczenie w kopercie, którą po zamknięciu stempluje pieczęcią komisji na wszystkich złączach koperty,
4)
zabezpiecza pieczęcie taśmą samoklejną (przeźroczystą) i umieszcza na kopercie klauzulę tajności.
2.
Sposób oznaczenia i zabezpieczenia koperty określa załącznik do zarządzenia.
1.
Delegowany pracownik wpisuje przesyłkę do książki doręczeń przesyłek miejscowych (według wzoru Pu/Kn-9), wpisując następujące dane: data przesyłki, jej numer i adresat.
2.
Delegowany pracownik niezwłocznie zawozi przesyłkę, zgodnie z przepisami zarządzenia nr 56/83 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 czerwca 1983 r. w sprawie zasad, trybu i sposobu przyjmowania, przewożenia, wydawania i ochrony dokumentów oraz innych przedmiotów zawierających tajemnicę państwową, do właściwej miejscowo placówki poczty specjalnej, która kwituje i potwierdza pieczęcią (do pakietów) fakt przyjęcia przesyłki.
1.
W przypadku gdy niemożliwe jest niezwłoczne przekazanie przesyłki do placówki poczty specjalnej, przewodniczący komisji lub jego zastępca, w obecności delegowanego pracownika, składa przesyłkę wraz z książką doręczeń w wyodrębnionej szafie metalowej, znajdującej się w kancelarii tajnej urzędu wojewódzkiego.
2.
Po zamknięciu szafy przewodniczący okręgowej komisji wyborczej lub jego zastępca plombuje szafę swoją plombą i deponuje klucze, zgodnie z zasadami ustalonymi w urzędzie wojewódzkim.
3.
Następnego dnia przewodniczący okręgowej komisji wyborczej lub jego zastępca wraz z delegowanym pracownikiem - po sprawdzeniu plomby - otwierają szafę i przesyłka dostarczana jest niezwłocznie do placówki poczty specjalnej. Przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
1.
Placówka poczty specjalnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, po otrzymaniu przesyłki adresowanej do Państwowej Komisji Wyborczej, informuje niezwłocznie, drogą telefoniczną, Państwową Komisję Wyborczą o nadejściu takiej przesyłki.
2.
Osoba upoważniona przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej do odbioru i nadawania przesyłek tajnych odbiera przesyłkę z placówki, o której mowa w ust. 1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

(pominięty)