Rozdział 2 - Opłata skarbowa od czynności cywilnoprawnych i dokumentów stwierdzających te czynności. - Sposób pobierania, uiszczania i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposób prowadzenia rejestrów tej opłaty.

Monitor Polski

M.P.1985.46.302

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1985 r.

Rozdział  2

Opłata skarbowa od czynności cywilnoprawnych i dokumentów stwierdzających te czynności.

§  7.
1.
Opłatę skarbową od weksli, jeżeli nie przekracza kwoty, o której mowa w § 1 ust. 1, uiszcza się przez użycie urzędowego blankietu wekslowego odpowiedniej wartości. W razie użycia urzędowego blankietu wekslowego o wartości niższej od kwoty należnej opłaty skarbowej lub innego blankietu zawierającego wzór umowy wekslowej, opłatę skarbową uiszcza się przez naklejenie znaków opłaty skarbowej odpowiedniej wartości na odwrotnej stronie blankietu. Znaki powinny być naklejone przed złożeniem na wekslu pierwszego podpisu.
2.
Znaki opłaty skarbowej na urzędowym blankiecie wekslowym mogą być kasowane przez odciśnięcie pieczęci urzędowej i wpisanie daty wyłącznie przez urząd skarbowy lub punkty detalicznej sprzedaży tych znaków, z wyjątkiem prowadzonych przez Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą "Prasa-Ksiażka-Ruch".
3.
Jeżeli kwota opłaty skarbowej od weksla przekracza kwotę, o której mowa w § 1 ust. 1, uiszcza się ją przed złożeniem na wekslu pierwszego podpisu gotówką w kasie lub na rachunek bankowy urzędu skarbowego; pracownik tego urzędu zamieszcza na odwrotnej stronie blankietu adnotację o uiszczeniu opłaty skarbowej.
4.
Uzupełnienie opłaty skarbowej od weksla nie wymieniającego sumy wekslowej może nastąpić przed wpisaniem sumy przez naklejenie znaków na wekslu i skasowanie ich przez jednostkę określoną w ust. 2, gdy kwota należnej opłaty nie przekracza kwoty określonej w ust. 1, a w pozostałych wypadkach - gotówką w kasie lub na rachunek bankowy urzędu skarbowego.
§  8.
Opłatę skarbową od poręczeń i pełnomocnictw uiszcza się przez naklejenie na dokumencie znaków opłaty skarbowej. Znaki kasuje poręczyciel, mocodawca lub pełnomocnik, umieszczając na nich datę i swój podpis. Na odpisie pełnomocnictwa znaki opłaty skarbowej kasuje pełnomocnik.
§  9.
1.
Opłatę skarbową od dokumentów nie wymienionych w § 7 i § 8, sporządzonych bez udziału płatnika, uiszcza się znakami opłaty skarbowej, jeżeli kwota należnej opłaty nie przekracza kwoty określonej w § 1 ust. 1. W pozostałych wypadkach oraz gdy pobór opłaty następuje na podstawie decyzji lub w drodze egzekucji, opłatę skarbową bez względu na jej wysokość uiszcza się gotówką.
2.
Jeżeli opłata skarbowa należna od stwierdzonej pismem czynności cywilnoprawnej ma być uiszczona znakami opłaty skarbowej, osoba dokonująca tej czynności jest obowiązana obliczyć wysokość opłaty od tej czynności i nakleić oraz skasować znaki opłaty skarbowej na dokumencie stwierdzającym czynność, tj. na rachunku, umowie lub pokwitowaniu odbioru należności. Znaki kasuje jedna ze stron, umieszczając na nich datę i podpisy w ten sposób, aby część podpisu przechodziła na znak sąsiedni lub na dokument.
3.
Uiszczenie opłaty skarbowej znakami w sposób określony w ust. 2 nie pozbawia urzędu skarbowego prawa do ustalenia kwoty należnej opłaty skarbowej odrębną decyzją.
4.
Jeżeli należną opłatę skarbową uiszcza się gotówką, osoby dokonujące czynności cywilnoprawnej przedstawiają urzędowi skarbowemu dokument, od którego ma być pobrana opłata, a jeżeli przedmiotem opłaty skarbowej jest czynność cywilnoprawna nie stwierdzona pismem, składają deklarację określającą uczestników czynności, datę, przedmiot czynności i jego wartość. Złożenie dokumentu lub deklaracji oraz wpłacenie należnej opłaty skarbowej powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej.
5.
Urząd skarbowy bezzwłocznie po przedstawieniu dokumentu lub złożeniu deklaracji ustala wysokość opłaty skarbowej od określonej w dokumencie lub zadeklarowanej wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej i zawiadamia ustnie zgłaszającego o treści decyzji w sprawie wysokości należnej opłaty. Jeżeli zgłoszona wartość przedmiotu czynności cywilnoprawnej znacznie odbiega od wartości rynkowej tego przedmiotu, urząd skarbowy informuje zgłaszającego się o zasadach ustalania podstawy wymiaru opłaty i wzywa go do podwyższenia wartości tego przedmiotu w celu wymiaru opłaty skarbowej. Zgłaszający dokument lub deklarację potwierdza podpisem w rejestrze wymiarów opłaty skarbowej fakt przyjęcia do wiadomości decyzji o wysokości należnej opłaty skarbowej, a jeżeli był wezwany do podwyższenia wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej i nie wyraził zgody na wartość określoną przez urząd skarbowy - także fakt odmowy podwyższenia tej wartości.
6.
Kwotę należnej opłaty skarbowej należy wpłacić w kasie lub na rachunek bankowy urzędu skarbowego w terminie 14 dni od daty powstania obowiązku uiszczenia opłaty, a jeżeli zgłoszenie nastąpi po tym terminie, należy ją wpłacić natychmiast.
7.
Po uiszczeniu wymierzonej opłaty skarbowej zamieszcza się na dokumencie lub deklaracji decyzję urzędu skarbowego zawierającą pozycję rejestru wymiarowego, podstawę prawną i podstawę obliczenia opłaty, kwotę wymierzonej opłaty, pouczenie o środkach odwoławczych, adnotację stwierdzającą wysokość wpłaty, datę wpłaty i numer pokwitowania lub rachunku bankowego i podpis oraz odciska się pieczęć urzędową, a następnie zwraca się dokument zgłaszającemu.
8.
Jeżeli zgłaszający się odmówił podwyższenia wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej, jest on obowiązany wpłacić opłatę skarbową w wysokości należnej od zadeklarowanej wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej, którą wpisuje się do rejestru wymiarów opłaty skarbowej. Opłata w tej wysokości stanowi zaliczkę na poczet należnej opłaty skarbowej.
9.
W wypadku, o którym mowa w ust. 8, urząd skarbowy ustala wartość przedmiotu czynności cywilnoprawnej według zasad określonych przepisami o podatku od spadków i darowizn, a następnie doręcza osobom biorącym udział w czynności decyzję ustalającą wysokość opłaty skarbowej i określającą kwotę podlegającą opłacie po potrąceniu zaliczki.
§  10.
Jeżeli opłata została pobrana nienależnie lub w kwocie wyższej od należnej lub jeżeli umowa, od której pobrano opłatę, jest nieważna albo została uznana za nieważną, a także jeżeli nie ziścił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie umowy, zwrot opłaty skarbowej następuje w trybie określonym w § 5.