Sposób i tryb powoływania Obywatelskich Komisyj Podatkowych.

Monitor Polski

M.P.1947.87.597

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 1947 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 18 czerwca 1947 r.
o sposobie i trybie powoływania Obywatelskich Komisyj Podatkowych.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o obywatelskich Komisjach Podatkowych i Lustratorach Społecznych (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 219), Rada Państwa postanawia, co następuje:
Powiatowe (Miejskie) Rady Narodowe powołają w terminie do dnia 10 lipca 1947 r. Obywatelskie Komisje Podatkowe w liczbie, odpowiadającej liczbie urzędów skarbowych i rewizyjnych, znajdujących się na terenie powiatu (miasta).
1.
Powiatowe (miejskie) rady narodowe powołają przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, 9 ławników i tyluż zastępców każdej komisji, według swobodnego uznania, a pozostałych 3 ławników i tyluż zastępców - spośród kandydatów, przedstawionych bez osobnego wezwania w terminie do dnia 1 lipca 1947 r. w ilości conajmniej po 2-ch dla każdej komisji z grona podatników podatku obrotowego lub dochodowego - przez:
1)
izby przemysłowo-handlowe,
2)
izby rzemieślnicze,
3)
instytucje samorządu zawodowego, a mianowicie: rady adwokackie, izby lekarskie, lekarsko-dentystyczne i lekarsko-weterynaryjne.

Rady Narodowe mogą bez podania motywów odrzucić przedłożone listy kandydatów i zażądać w wyznaczonym przez siebie terminie przedłożenia nowych list.

2.
Jeśli uprawniona izba lub instytucja nie przedstawi kandydatów na 3 ławników i ich zastępców w terminie określonym w ust. 1, powiatowa (miejska) rada narodowa powoła tych ławników i ich zastępców spośród kandydatów, przedstawionych przez pozostałe uprawnione izby i instytucje. W przypadku nie przedstawienia w terminie w ogóle kandydatów, wszyscy ławnicy i zastępcy zostaną powołani według swobodnego uznania Powiatowej (Miejskiej) Rady Narodowej z grona podatników podatku obrotowego lub dochodowego.
Przewodniczącymi, zastępcami przewodniczących, ławnikami i zastępcami ławników mogą być obywatele Rzeczypospolitej, którzy ukończyli 25-ty rok życia, korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich i nie byli karani za przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa.
Od pełnienia czynności przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, ławnika lub zastępcy ławnika Obywatelskiej Komisji Podatkowej mogą uchylić się: posłowie do Sejmu, duchowni prawnie uznanych wyznań religijnych, osoby w wieku ponad 60 lat, wreszcie osoby, które z powodu kalectwa, ułomności lub stałej choroby nie są w możności spełniać obowiązków przewodniczących, zastępców przewodniczących, ławników lub zastępców ławników Komisji.
Powiatowe (Miejskie) Rady Narodowe podadzą w terminie do dnia 10 lipca 1947 r. urzędom skarbowym i rewizyjnym do wiadomości imiona, nazwiska oraz adresy osób, powołanych na przewodniczących, zastępców przewodniczących, ławników i zastępców ławników każdej Obywatelskiej Komisji Podatkowej.
Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.