§ 2. - Sposób i tryb powoływania obywatelskich komisyj podatkowych.

Monitor Polski

M.P.1948.A-62.374

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lipca 1948 r.
§  2.
1.
Powiatowe (miejskie) rady narodowe powołają przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, dziewięciu ławników i tyluż zastępców ławników obywatelskiej komisji podatkowej według swobodnego uznania oraz trzech ławników i tyluż zastępców spośród kandydatów, przedstawianych bez osobnego wezwania przez:
1)
izby przemysłowo-handlowe,
2)
izby rzemieślnicze,
3)
jednostki samorządu zawodowego, a mianowicie:

izby adwokackie,

izby lekarskie, lekarsko-dentystyczne, lekarsko-weterynaryjne i aptekarskie.

2.
Wymienione w ust. 1 pkt. 1-3 izby obowiązane są przedstawić właściwym radom narodowym w terminie dwutygodniowym od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały listy po sześciu kandydatów z grona podatników podatku obrotowego lub dochodowego na ławników i zastępców ławników obywatelskiej komisji podatkowej oraz uzupełnić te listy w miarę powoływania z nich ławników lub zastępców ławników - w terminie dwutygodniowym po dokonaniu powołania.
3.
Rady narodowe mogą bez podania motywów odrzucić przedłożoną listę kandydatów w całości lub części i zażądać przedłożenia nowej listy w wyznaczonym przez siebie terminie.
4.
Jeżeli uprawniona izba nie przedstawi lub nie uzupełni kandydatów na ławników lub ich zastępców w terminach określonych w ust. 2 lub 3, powiatowa (miejska) rada narodowa powoła tych ławników i ich zastępców z list kandydatów, przedstawionych przez pozostałe uprawnione izby. W przypadku nieprzedstawienia lub nieuzupełnienia w terminie wogóle list kandydatów, powiatowa (miejska) rada narodowa powoła wszystkich ławników i zastępców ławników według swobodnego uznania, jednak trzech z grona podatników podatku obrotowego lub dochodowego.