§ 8. - Sposób ewidencjonowania i przechowywania rzeczy znalezionych.

Monitor Polski

M.P.1967.65.312

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1967 r.
§  8.
1.
W razie znalezienia pieniędzy obiegowych polskich należy sporządzić ich opis przez wymienienie liczby i rodzaju banknotów oraz monet. Po dokonaniu opisu należy wpłacić znalezione pieniądze na rachunek bankowy sum depozytowych zgodnie z przepisami o rachunkowości budżetowej.
2.
W razie znalezienia krajowych papierów wartościowych należy je przechowywać w kasie pancernej, a w braku takiej kasy oddać na przechowanie do najbliższego oddziału Narodowego Banku Polskiego. O znalezieniu imiennej książeczki oszczędnościowej Powszechnej Kasy Oszczędnościowej (PKO) lub spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej (SOP) należy niezależnie od zawiadomienia wkładcy, jeżeli uprawniona osoba nie zgłosiła się po odbiór książeczki w ciągu dwu tygodni od zawiadomienia jej o znalezieniu, zawiadomić właściwy oddział PKO lub SOP (wystawcę książeczki), podając dokładnie numer (symbole literowe i cyfrowe), serię książeczki oraz imię, nazwisko i adres wkładcy.
3.
O znalezieniu książeczki oszczędnościowej na okaziciela należy niezwłocznie zawiadomić wystawcę, podając dokładne oznaczenie książeczki i wysokość stanu oszczędności.
4.
O znalezieniu obligacji pożyczki państwowej należy zawiadomić centralę PKO, podając numerację i wartość imienną każdej obligacji.