Rozdział 5 - Zasady organizacji finansowej i fundusze. - Spółdzielnie mieszkaniowe i zadania spółdzielczości w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Monitor Polski

M.P.1954.A-59.792

Akt utracił moc
Wersja od: 22 czerwca 1954 r.

V.

Zasady organizacji finansowej i fundusze.

§  19.
1.
Koszt własny działalności eksploatacyjnej spółdzielni obejmuje:
1)
koszty administracji i eksploatacji domów,
2)
koszty finansowe (jak podatek od nieruchomości, składki na rzecz jednostki nadrzędnej, obsługa kredytów obrotowych itp.),
3)
odpisy amortyzacyjne.
2.
Wysokość odpisów amortyzacyjnych zostanie ustalona przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego.
§  20.
1.
Tworzy się w spółdzielniach fundusz wkładów mieszkaniowo-budowlanych przeznaczony na pokrycie kosztów budowy lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych powstający z:
1)
wpłat gotówkowych członków,
2)
wartości wniesionej pracy własnej członków,
3)
wartości wniesionych przez członków materiałów budowlanych.
2.
Wycenę wkładu mieszkaniowo-budowlanego w części wniesionej przez członka w formie pracy własnej bądź materiałów dokonuje zarząd spółdzielni według wynagrodzeń i cen obowiązujących na podstawie opinii inspektora nadzoru technicznego budowy.
§  21.
W spółdzielniach budowlano-mieszkaniowych tworzy się fundusz amortyzacyjny, przeznaczony w całości na sfinansowanie kapitalnych remontów.
§  22.
Sposób tworzenia w spółdzielniach funduszów celowych i zasady korzystania z nich określą regulaminy uchwalane przez Centralny Związek Spółdzielczy i zatwierdzone przez Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej.
§  23.
Działalność eksploatacyjną spółdzielni finansuje i kontroluje Narodowy Bank Polski, działalność inwestycyjną - Bank Inwestycyjny.
§  24.
Źródłami finansowania inwestycji w spółdzielniach są:
1)
środki własne pochodzące z funduszu wkładów mieszkaniowo-budowlanych (§20),
2)
środki własne spółdzielczości, przewidziane w § 25,
3)
kredyty bankowe,
4)
inne środki określone przepisami szczególnymi.
§  25.
1.
Zamiast kredytów państwowych mogą być udzielane pożyczki z funduszów utworzonych przy poszczególnych centralach spółdzielni. Pożyczki te mogą być udzielane na warunkach określonych w § 5 ust. 1 pkt 2 spółdzielniom mieszkaniowym zrzeszającym członków spółdzielni pracy i pracowników spółdzielczości.
2.
Szczegółowe zasady tworzenia i korzystania z funduszów, o których mowa w ust. 1, określi regulamin uchwalony przez Centralny Związek Spółdzielczy i zatwierdzony przez Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej.
§  26.
W sprawach zasad organizacji finansowej i funduszów spółdzielni nie uregulowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie przepisy uchwały nr 44 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie zatwierdzenia wytycznych gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych spółdzielczości (Monitor Polski Nr A-9, poz. 139).