Skrócenie czasu pracy pracowników kesonowych.

Monitor Polski

M.P.1954.114.1631

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1954 r.

UCHWAŁA Nr 718
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 października 1954 r.
w sprawie skrócenia czasu pracy pracowników kesonowych.

W celu zapewnienia pracownikom kesonowym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, zapobiegających powstawaniu choroby kesonowej, wprowadza się skrócone normy czasu pracy dla tych pracowników, stosownie do przepisów niniejszej uchwały.
Ogranicza się czas pracy osób zatrudnionych w izbie roboczej kesonu albo w śluzach materiałowych, obsługiwanych od wewnątrz, w sposób następujący:
1)
czas pracy w izbie roboczej albo w śluzach materiałowych, obsługiwanych od wewnątrz, łącznie z czasem wśluzowania i wyśluzowania określonym w §§ 25 i 26 rozporządzenia Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 2 czerwca 1952 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w kesonach (Dz. U. Nr 31, poz. 208) nie może przekraczać na jedną dobę przy nadciśnieniu:

do 1,75 at godzin 7,

powyżej 1,75 do 2,5 " " 6,

powyżej 2,5 do 3,0 " " 5,

powyżej 3,0 do 3,5 " " 4,

powyżej 3,5 do 4,0 " " 2;

2)
czas pracy poszczególnego pracownika w ciągu doby w nadciśnieniu powyżej jednej atmosfery do 3,5 at powinien być dzielony na dwie zmiany; w przypadkach wyjątkowych pracownicy kesonowi, zatrudnieni przy budowie metra warszawskiego w nadciśnieniu do 2,5 at, mogą być zatrudnieni w pracy bezzmianowej; w przypadku pracy bezzmianowej faktyczny czas pracy pracownika kesonowego, zatrudnionego przy budowie metra warszawskiego, licząc od momentu zakończenia wśluzowywania do momentu rozpoczęcia wyśluzowywania, nie może przekraczać w ciągu doby:

przy nadciśnieniu do 1,3 at - godzin 6,

" " od 1,3 " do 1,8 at - " 4 min. 30,

" " od 1,8 " do 2,2 " - " 3 " 30,

" " od 2,2 " do 2,5 " - " 3;

3)
w razie zatrudnienia pracownika w ciągu doby na dwie zmiany łączny czas pracy w obu zmianach nie może przekraczać norm, przewidzianych w pkt 1, odpoczynek pomiędzy tymi zmianami przy nadciśnieniu do 1,75 at powinien wynosić co najmniej 4 godziny, przy nadciśnieniu od 1,75 at do 2,5 at - 6 godzin, a przy nadciśnieniu od 2,5 do 3,5 at - 8 godzin;
4)
w razie pracy w ciężkich gruntach oraz w przypadkach zachorowań kesonowych czas pracy na dobę (pkt 1) może być skrócony na wniosek lekarza kesonowego;
5)
czas pracy na dobę (pkt 1) osób rozpoczynających pracę w kesonach po raz pierwszy powinien być w ciągu pierwszych trzech dni skrócony do połowy, chyba że osoby te w ciągu pierwszego tygodnia będą miały zapewnioną pracę w nadciśnieniu do 1,2 at;
6)
każdemu pracownikowi kesonowemu należy zapewnić co najmniej jedną dobę tygodniowo całkowitego odpoczynku; kolejność odpoczynków ustala kierownictwo robót; w dniu przeznaczonym na odpoczynek pracownika kesonowego nie wolno pod żadnym pozorem zatrudniać.
1.
Przy przejściu na skrócony czas pracy pracownik płatny dniówkowo lub miesięcznie zachowuje prawo do dotychczasowego dziennego lub miesięcznego zarobku podstawowego wraz z należnym dodatkiem za pracę w warunkach szkodliwych lub za pracę szczególnie uciążliwą.
2.
Jednostkowe płace akordowe ulegają podwyżce w stosunku, w jakim pozostaje normalny czas pracy do skróconego czasu pracy.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.