Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Składniki funduszu płac i pozostałych wynagrodzeń z tytułu pracy w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1971.31.196

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1971 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Wynagrodzenie za pracę obejmuje wszelkie wypłaty pieniężne brutto oraz świadczenia w naturze przysługujące od jednostek gospodarki uspołecznionej:
1)
pracownikom - z tytułu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy (umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru, umowy o naukę zawodu, o przyuczenie do określonej pracy lub o odbycie wstępnego stażu pracy),
2)
osobom nie będącym pracownikami - za określone prace wykonywane na podstawie umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
§  2.
Wynagrodzenia za pracę obejmują:
1)
wynagrodzenia objęte funduszem płac:
a)
osobowym funduszem płac,

w tym: funduszem zachęty materialnej,

b)
bezosobowym funduszem płac,
c)
funduszem honorariów,
d)
funduszem agencyjno-prowizyjnym,
2)
wynagrodzenia z funduszu zakładowego i funduszów o podobnym charakterze,
3)
inne wynagrodzenia, nie objęte funduszem płac i nie wymienione w pkt 2, zwane dalej "innymi wynagrodzeniami".
§  3.
Do wynagrodzeń nie zalicza się należnych pracownikom wypłat ze środków ubezpieczenia społecznego, wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jak: odzież robocza, środki piorące i odżywcze, bilety do łaźni itp., oraz świadczeń w postaci biletów pracowniczych lub dopłat do nich (bilety z tytułu "Karty Górnika", dojazdy do rodzin dla pracowników zwerbowanych, dopłaty do biletów miesięcznych).
§  4.
1.
Jeżeli praca wykonywana jest przy użyciu materiału, sprzętu lub narzędzi wykonawcy, wówczas do wynagrodzenia za pracę zalicza się tylko tę część należnej wypłaty, która przysługuje mu z tytułu osobistej pracy. Nie zalicza się natomiast kwot stanowiących ekwiwalent zużycia materiału, sprzętu lub narzędzi. Dla określenia wysokości tej ostatniej należności należy kierować się rzeczywistymi w danych warunkach kosztami zużycia materiału, sprzętu lub narzędzi, jeśli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Podział należności na wynagrodzenie za pracę i ekwiwalent zużycia materiału, sprzętu lub narzędzi powinien być uwidoczniony w rachunku wykonawcy.
2.
Do funduszu płac zalicza się również tę część wynagrodzenia, która na podstawie przepisów Ministra Finansów określana jest jako koszt uzyskania wynagrodzenia i w związku z tym wyłączona jest z opodatkowania.
§  5.
1.
Do funduszu płac danego okresu sprawozdawczego (miesiąc, kwartał, rok) wlicza się należności za prace wykonane lub zakończone w tym okresie, a rozliczone do terminu zamykającego dany okres sprawozdawczy. Za termin zamykający dany okres sprawozdawczy uważa się obowiązujący termin złożenia sprawozdania Głównemu Urzędowi Statystycznemu.
2.
Należności nie rozliczone przed upływem terminu zamykającego dany okres sprawozdawczy wlicza się do funduszu płac tego okresu, w którym dokument płatniczy przekazano do wypłaty.
3.
Należności z tytułu premii pracowników umysłowych, nie rozliczone przed upływem terminu zamykającego rok sprawozdawczy, wykazuje się w sprawozdaniach za rok, w którym dokonano wypłaty, z oznaczeniem, że kwota dotyczy poprzedniego roku sprawozdawczego.