Rozdział 3 - Organ wykonawczy Komitetu Obrony Kraju - Skład oraz zasady i tryb działania Komitetu Obrony Kraju oraz zakres działania Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Monitor Polski

M.P.1991.47.332

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1991 r.

Rozdział  3

Organ wykonawczy Komitetu Obrony Kraju

§  15.
1.
Komitet Obrony Kraju wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Bezpieczeństwa Narodowego, zwanego dalej "Biurem".
2.
Biurem kieruje Sekretarz Komitetu.
3.
Sekretarz Komitetu podlega bezpośrednio Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.
§  16.
1.
Do podstawowych zadań Biura należy:
1)
gromadzenie i przedstawianie informacji o stanie bezpieczeństwa narodowego Przewodniczącemu Komitetu i osobom wchodzącym w skład Komitetu,
2)
definiowanie zagrożeń tego bezpieczeństwa oraz opracowywanie propozycji sposobów ich usunięcia lub zmniejszenia,
3)
organizowanie działalności badawczej, informacyjnej i popularyzatorskiej w zakresie problematyki bezpieczeństwa narodowego,
4)
obsługa merytoryczna i organizacyjna posiedzeń Komitetu,
5)
nadzór nad realizacją decyzji i jego Przewodniczącego,
6)
współpraca z agendami parlamentu i rządu oraz z organami terenowej administracji państwowej i samorządowej w sprawach związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa,
7)
wykonywanie innych zadań ustalonych przez Komitet i jego Przewodniczącego.
2.
Biuro organizuje i zapewnia wykonanie zadań powierzonych Sekretarzowi Komitetu.
3.
Biuro zapewnia również wykonywanie zadań przypisanych Komitetowi w ramach powszechnego obowiązku obrony i dotyczących pozamilitarnej części systemu obronnego państwa w rozumieniu art. 20 pkt 2 i 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w zakresie:
1)
ustalania zasad i trybu wykonywania przez jednostki organizacyjne pozamilitarnej części systemu obronnego przypadających im zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony,
2)
prowadzenie kontroli realizacji tych zadań,
3)
organizowania szkolenia obronnego,
4)
opracowanie założeń kierowania obroną państwa w warunkach wzrostu zagrożenia i wojny,
5)
planowania procesu podwyższania gotowości obronnej państwa oraz wprowadzania zmian w organizacji aparatu państwowego i funkcjonowania gospodarki narodowej w tych warunkach.
4.
Biuro wykonuje także inne czynności związane z realizacją kompetencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach bezpieczeństwa narodowego, dotyczących w szczególności obronności państwa i porządku publicznego.
§  17.
1.
Sekretarz Komitetu jest upoważniony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do żądania i otrzymywania od wszystkich organów administracji państwowej i samorządowej informacji tajnych i innych materiałów istotnych ze względu na bezpieczeństwo narodowe.
2.
Sekretarz Komitetu może uczestniczyć, w charakterze przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach dotyczących obronności i bezpieczeństwa, w posiedzeniach Rady Ministrów. W tym samym charakterze Sekretarz Komitetu lub wyznaczony przez niego pracownik Biura może uczestniczyć w innych zebraniach na szczeblu rządu, ministerstw oraz innych urzędów i instytucji państwowych.
§  18.
1.
Przy Biurze działa stałe Kolegium Konsultacyjne, będące organem opiniodawczo - doradczym Komitetu.
2.
Przewodniczącym Kolegium jest Sekretarz Komitetu, a w jego skład wchodzą: pierwszy zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Szef Urzędu Ochrony Państwa, Szef Wojskowych Służb Informacyjnych, Komendant Główny Policji oraz wyznaczeni przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Obrony Narodowej i Urzędu Rady Ministrów w randze sekretarza lub podsekretarza stanu.
3.
Sekretarz Komitetu może czasowo lub na stałe powoływać w skład Kolegium również inne osoby w zależności od potrzeb.
4.
Osoby wchodzące w skład Kolegium są obowiązane dostarczać, za zgodą właściwego ministra, informacji w sprawach należących do ich zakresu działania z tytułu zajmowanych stanowisk państwowych , w zakresie, terminach i trybie określonych przez Sekretarza Komitetu.
5.
Zasady i tryb działania Kolegium określa Sekretarz Komitetu.
§  19.
1.
Obowiązki służbowe w Biurze pełnią urzędnicy państwowi, żołnierze zawodowi wyznaczeni do pełnienia służby poza Ministerstwem Obrony Narodowej, oddelegowani funkcjonariusze instytucji rządowych oraz inni pracownicy.
2.
Tabele stanowisk, wymagane kwalifikacje i stawki wynagrodzeń dla osób, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
§  20.
1.
Działalność Biura finansowana jest ze środków budżetowych Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Sekretarza Komitetu wydziela z budżetu Kancelarii określone we wniosku środki i przekazuje je do dyspozycji Biura.