Rozdział 2 - Działalność Komitetu Obrony Kraju - Skład oraz zasady i tryb działania Komitetu Obrony Kraju oraz zakres działania Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Monitor Polski

M.P.1991.47.332

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1991 r.

Rozdział  2

Działalność Komitetu Obrony Kraju

§  5.
1.
Komitet, w celu realizacji zadań należących do jego zakresu działania:
1)
rozpatruje sprawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego, w tym obronności i bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli,
2)
podejmuje uchwały oraz wydaje wytyczne i zalecenia w sprawach należących do jego właściwości,
3)
określa terminy i osoby odpowiedzialne za realizację ustalonych przez niego zadań oraz ocenia ich wykonanie.
2.
Uchwały Komitetu podejmowane są zwykłą większością głosów.
3.
Uchwały Komitetu dotyczące sfery działania administracji państwowej kierowane są do Rady Ministrów oraz ministrów z zaleceniem ich realizacji. Przepisy dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do organów określonych w art. 20 pkt 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
§  6.
Rozpatrywanie spraw należących do właściwości Komitetu następuje na posiedzeniach, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych - również w drodze korespondencyjnego uzgodnienia treści decyzji lub stanowiska przez osoby wchodzące w skład Komitetu (tryb obiegowy).
§  7.
1.
Posiedzenia Komitetu odbywają się nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. W razie potrzeby posiedzenie może być zwołane w każdym czasie.
2.
Posiedzenie Komitetu zwołuje Przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek osoby wchodzącej w skład Komitetu.
3.
Porządek obrad posiedzenia oraz jego termin i miejsce, a także osoby odpowiedzialne za przygotowanie projektów dokumentów i innych materiałów oraz zreferowanie poszczególnych zagadnień porządku obrad ustala Sekretarz Komitetu.
4.
Materiały i projekty dokumentów mogą być również przygotowane i przedstawione z własnej inicjatywy przez każdą z osób wchodzących w skład Komitetu.
§  8.
1.
Zawiadomienie o posiedzeniu wraz z porządkiem obrad oraz projektami dokumentów i innymi materiałami rozsyła Sekretarz Komitetu, nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem posiedzenia.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach projekty dokumentów i inne materiały mogą być doręczone bezpośrednio przed posiedzeniem.
§  9.
1.
Projekty dokumentów i inne materiały przeznaczone do rozpatrzenia w trybie obiegowym rozsyła do osób wchodzących w skład Komitetu Sekretarz Komitetu, określając równocześnie termin, w którym należy zająć stanowisko w przedłożonej sprawie.
2.
Niezgłoszenie uwag w wyznaczonym terminie uważa się za akceptację przedłożonego projektu.
§  10.
1.
Osoby wchodzące w skład Komitetu uczestniczą w jego posiedzeniach osobiście.
2.
Przewodniczący lub w jego imieniu Sekretarz Komitetu może zapraszać osoby nie wchodzące w skład Komitetu do udziału w posiedzeniu lub w jego części.
§  11.
1.
Z posiedzenia Komitetu Sekretarz Komitetu sporządzą protokół.
2.
Protokół posiedzenia powinien zawierać porządek obrad, wykaz osób uczestniczących w posiedzeniu oraz podjęte ustalenia. Protokół może także zawierać streszczenie dyskusji i fragmenty wypowiedzi.
3.
Protokół posiedzenia podpisują Przewodniczący i Sekretarz Komitetu.
4.
Protokół posiedzenia lub wyciągi z protokołu Sekretarz Komitetu doręcza osobom wchodzącym w skład Komitetu i pozostałym osobom uczestniczącym w posiedzeniu oraz innym osobom, których dotyczą ustalenia podjęte na posiedzeniu.
§  12.
Dla zapewnienia realizacji zadań należących do zakresu działania Komitetu Przewodniczący lub Sekretarz Komitetu może:
1)
powoływać stałe i doraźne zespoły dla rozpatrzenia spraw należących do właściwości komitetu,
2)
zwracać się do właściwych organów o przedstawienie opinii w sprawach należących do właściwości Komitetu,
3)
zlecać zespołom lub osobom wykonanie ekspertyz w sprawach należących do właściwości Komitetu.
§  13.
1.
Uchwały i inne dokumenty wydane przez Komitet lub Przewodniczącego Komitetu i dotyczące spraw obronności i bezpieczeństwa państwa publikuje się w Biuletynie Komitetu Obrony Kraju, zwanym dalej "Biuletynem".
2.
W Biuletynie mogą być także publikowane komunikaty o wydawaniu przez inne organy państwowe normatywnych aktów prawnych dotyczących spraw obronności i bezpieczeństwa państwa oraz o miejscu ich ogłoszenia lub sposobie rozprowadzenia, a także komunikaty o uchyleniu takich aktów.
§  14.
1.
Wydawanie i dystrybucja Biuletynu należy do zakresu działania Sekretarza Komitetu.
2.
Do przesyłania, przechowywania i korzystania z Biuletynu stosuje się przepisy dotyczące zasad, trybu i sposobu postępowania z wiadomościami stanowiącymi tajemnicę państwową i służbową.