Skład oraz sposób i tryb powoływania obywatelskich komisji podatkowych dla celów podatku gruntowego i innych należności opartych na wymiarze tego podatku.

Monitor Polski

M.P.1951.A-10.150

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lutego 1951 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 1 lutego 1951 r.
w sprawie składu oraz sposobu i trybu powoływania obywatelskich komisji podatkowych dla celów podatku gruntowego i innych należności opartych na wymiarze tego podatku.

Na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o podatku gruntowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 250) Rada Państwa postanawia, co następuje:
1.
Obywatelskie komisje podatkowe, przewidziane w art. 15 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o podatku gruntowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 250), działają przy gminnych (miejskich) radach narodowych.
2.
Obywatelskie komisje podatkowe składają się z przewodniczącego, jego zastępcy i 5 ławników, powołanych przez gminną (miejską) radę narodową spośród kandydatów, przedstawionych przez jej prezydium w podwójnej ilości osób.
3.
Gminne (miejskie) rady narodowe obowiązane są po raz pierwszy powołać obywatelskie komisje podatkowe w terminie dwutygodniowym od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały.
Obywatelskie komisje podatkowe są komisjami stałymi powołanymi na okres kadencji rady narodowej, przy której działają.
Przewodniczącymi, zastępcami przewodniczących i ławnikami obywatelskich komisji podatkowych mogą być bezrolni, małorolni i średniorolni chłopi, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub zrzeszeń uprawy ziemi, członkowie Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa, działający na terenie wsi aktywiści Związku Młodzieży Polskiej i innych organizacji społecznych oraz rad kobiecych, będący obywatelami Rzeczypospolitej oraz posiadający pełnię praw cywilnych i obywatelskich, nie karani za przestępstwa popełnione z chęci zysku lub innych niskich pobudek, a mający co najmniej 25 lat życia.
Osoba, powołana na przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego lub ławnika obywatelskiej komisji podatkowej, może odmówić przyjęcia wyboru w przypadku istnienia trwałej przeszkody, uniemożliwiającej pełnienie tych funkcji; zasadność odmowy przyjęcia wyboru ocenia prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej.
1.
Gminna (miejska) rada narodowa może w każdym czasie odwołać przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i ławników obywatelskiej komisji podatkowej, w przypadku gdy uzna, że działalność ich jest opieszała lub niezgodna z celami, dla których komisja została powołana, bądź sprzeczna z prawem lub linią polityki Rządu.
2.
Uprawnienia, określone w ust. 1, przysługują także hierarchicznie wyższej radzie narodowej.
W przypadkach przewidzianych w § 5 gminna (miejska) rada narodowa, właściwa dla powołania obywatelskiej komisji podatkowej, obowiązana jest powołać bezzwłocznie, w trybie określonym przepisami niniejszej uchwały, nowego przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i ławników w miejsce odwołanych, w myśl przepisu § 5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.