Rozdział 3 - Postępowanie dyscyplinarne. - Sąd Dyscyplinarny dla Sędziów Sądów Wojskowych.

Monitor Polski

M.P.1972.37.206

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1972 r.

Rozdział  3.

Postępowanie dyscyplinarne.

§  11.
1.
Szef sądu wojskowego obowiązany jest niezwłocznie zameldować Prezesowi Izby Wojskowej o popełnieniu przez podwładnego sędziego przewinienia dyscyplinarnego albo wykroczenia, a także o popełnieniu przez asesora przewinienia dyscyplinarnego albo wykroczenia podczas lub w związku ze sprawowaniem obowiązków sędziego.
2.
Prezes Izby Wojskowej, powziąwszy wiadomość o popełnieniu przez sędziego lub asesora przewinienia dyscyplinarnego albo wykroczenia, przekazuje sprawę rzecznikowi dyscyplinarnemu.
§  12.
1.
Postępowanie prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego ma na celu stwierdzenie, czy istnieją dostateczne podstawy uzasadniające podejrzenie, że zostało popełnione przewinienie albo wykroczenie, wyjaśnienie wszystkich okoliczności mających znaczenie dla postępowania dyscyplinarnego oraz zebranie dowodów w sprawie.
2.
W toku tego postępowania rzecznik dyscyplinarny zaznajamia obwinionego i jego obrońcę z postawionymi mu zarzutami i treścią zebranych dowodów oraz przyjmuje od obwinionego wyjaśnienia i wnioski.
§  13.
1.
W zależności od wyników przeprowadzonego postępowania rzecznik dyscyplinarny przedstawia Prezesowi Izby Wojskowej wniosek:
1)
o wszczęcie postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym,
2)
o niewszczynanie postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym albo
3)
o wymierzenie obwinionemu kary upomnienia przez przełożonego z pominięciem postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa Izby Wojskowej. W razie zatwierdzenia wniosku rzecznika dyscyplinarnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, rzecznik dyscyplinarny kieruje do Sądu Dyscyplinarnego wniosek o wszczęcie postępowania.
§  14.
Prezes Izby Wojskowej może wystąpić do Sądu Dyscyplinarnego z wnioskiem o zawieszenie sędziego albo asesora w czynnościach służbowych, jeżeli zachodzą okoliczności określone w art. 42 § 1 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. Nr 23, poz. 166).
§  15.
Po otrzymaniu wniosku rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym, przewodniczący tego Sądu wyznacza skład orzekający oraz protokolanta spośród członków Sądu Dyscyplinarnego.
§  16.
1.
Wniosek o wszczęcie postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym rozpoznaje ten Sąd na posiedzeniu i w razie uwzględnienia wniosku wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania. W postanowieniu tym należy oznaczyć dokładnie zarzuty, które mają być przedmiotem postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym.
2.
Przed wydaniem postanowienia, o którym mowa w ust. 1, Sąd Dyscyplinarny może zarządzić uzupełnienie postępowania przez sędziego Sądu Dyscyplinarnego wyznaczonego spoza składu orzekającego.
§  17.
1.
Sąd Dyscyplinarny wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym, jeżeli nie znajduje podstaw do wszczęcia takiego postępowania.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 Sąd Dyscyplinarny może wystąpić o wymierzenie obwinionemu kary upomnienia przez przełożonego.
§  18.
1.
Sąd Dyscyplinarny przesyła odpisy postanowień, o których mowa w § 16 i 17, do wiadomości rzecznikowi dyscyplinarnemu oraz obwinionemu i jego obrońcy.
2.
Na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym rzecznikowi dyscyplinarnemu przysługuje zażalenie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia orzeczenia. Zażalenie rozpatruje Izba Wojskowa na posiedzeniu w składzie trzech sędziów.
§  19.
1.
Po wydaniu postanowienia o wszczęciu postępowania przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego wyznacza termin rozprawy oraz zawiadamia o tym rzecznika dyscyplinarnego, obwinionego i jego obrońcę, a także wzywa na rozprawę powołanych świadków i biegłych.
2.
Nie usprawiedliwione niestawiennictwo rzecznika dyscyplinarnego, obwinionego lub jego obrońcy nie wstrzymuje rozpoznania sprawy.
§  20.
1.
Rozprawa rozpoczyna się od odczytania postanowienia o wszczęciu postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym. Następnie wyjaśnienia składa obwiniony, przesłuchuje się świadków i biegłych oraz przeprowadza się inne dowody. Akta postępowania przeprowadzonego przez rzecznika dyscyplinarnego można za zgodą obwinionego i rzecznika dyscyplinarnego odczytać w całości lub w części.
2.
Jeżeli wyjaśnienia obwinionego, który na rozprawie przyznaje się do winy, nie budzą wątpliwości, Sąd Dyscyplinarny za zgodą rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego może nie przeprowadzać postępowania dowodowego lub przeprowadzić je tylko częściowo.
3.
Po zamknięciu przewodu sądowego udziela się głosu rzecznikowi dyscyplinarnemu, obrońcy i obwinionemu.
§  21.
1.
Sąd Dyscyplinarny wydaje wyrok:
1)
uznający obwinionego za winnego zarzuconego mu czynu w całej rozciągłości lub częściowo i wymierza mu karę określoną w art. 39 § 1 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o ustroju sądów wojskowych,
2)
uniewinniający obwinionego z postawionych mu zarzutów,
3)
orzeka o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego.
2.
W razie jednoczesnego orzeczenia kar dyscyplinarnych za kilka przewinień lub wykroczeń wymierza się jako karę łączną najsurowszą z wymierzonych kar.
§  22.
1.
W naradzie uczestniczą jedynie członkowie składu orzekającego.
2.
Wyrok sporządza się bezpośrednio po głosowaniu, podpisują go wszyscy członkowie składu orzekającego, po czym przewodniczący ogłasza wyrok.
3.
Uzasadnienie wyroku należy sporządzić w ciągu siedmiu dni i niezwłocznie doręczyć je wraz z wyrokiem rzecznikowi dyscyplinarnemu oraz obwinionemu i jego obrońcy.
§  23.
1.
Od wyroku Sądu Dyscyplinarnego służy obwinionemu, jego obrońcy i rzecznikowi dyscyplinarnemu odwołanie do Izby Wojskowej w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wyroku.
2.
Odwołanie rozpoznaje Izba Wojskowa na rozprawie w składzie trzech sędziów Izby Wojskowej.
§  24.
1.
Sąd odwoławczy na posiedzeniu:
1)
pozostawia odwołanie bez rozpoznania w razie wniesienia po upływie terminu lub przez osobę nie uprawnioną albo
2)
zarządza wyznaczenie rozprawy.
2.
Sąd odwoławczy może zlecić uzupełnienie materiału dowodowego przez sędziego Sądu Dyscyplinarnego.
3.
Do postępowania odwoławczego mają zastosowanie odpowiednie przepisy o postępowaniu przed Sądem Dyscyplinarnym.
§  25.
1.
Kara dyscyplinarna powinna być wykonana niezwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku.
2.
Kary upomnienia, nagany i surowej nagany uważa się za wykonane z chwilą uprawomocnienia się wyroku. Wykonanie pozostałych kar należy do kompetencji właściwych organów.
§  26.
Karę dyscyplinarną wpisuje się w aktach osobowych ukaranego.
§  27.
1.
Koszty postępowania dyscyplinarnego ponosi ukarany, a w innych przypadkach - Skarb Państwa.
2.
Sąd Dyscyplinarny ma prawo, uwzględniając stosunki majątkowe ukaranego, zwolnić go od zwrotu kosztów postępowania w całości lub części.
§  28.
1.
Wznowienie postępowania dyscyplinarnego na niekorzyść obwinionego może nastąpić na wniosek Prezesa Izby Wojskowej, jeżeli postępowanie przed Sądem Dyscyplinarnym nie zostało wszczęte lub wydanie wyroku nastąpiło wskutek przestępstwa albo jeżeli w ciągu pięciu lat wyjdą na jaw nowe okoliczności lub dowody, które mogą uzasadniać ukaranie lub wymierzenie kary surowszej.
2.
Wznowienie postępowania na korzyść ukaranego może nastąpić na jego wniosek, a w razie jego śmierci - na wniosek małżonka lub krewnych w linii prostej albo na wniosek Prezesa Izby Wojskowej.
§  29.
W kwestii wznowienia postępowania orzeka Sąd Dyscyplinarny; jeżeli zostało ono zakończone orzeczeniem Izby Wojskowej, orzeka Izba Wojskowa w takim samym składzie.