Oddział 4 - Środki i bodźce do zapewnienia realizacji zadań w zakresie rozwoju produkcji wykonywanej systemem nakładczym. - Rozwój w latach 1965-1970 pracy nakładczej, wykonywanej na zlecenie jednostek gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1965.46.255

Akt utracił moc
Wersja od: 24 września 1965 r.

4.

Środki i bodźce do zapewnienia realizacji zadań w zakresie rozwoju produkcji wykonywanej systemem nakładczym.

§  6.
1.
Dla zapewnienia realizacji zadań w zakresie rozwoju produkcji wykonywanej systemem nakładczym, ustalonych niniejszą uchwałą dla Komitetu Drobnej Wytwórczości, określa się orientacyjnie w załączniku nr 3 ilość niektórych materiałów, które z przydziałów ustalonych dla Komitetu Drobnej Wytwórczości przeznaczać się będzie w planach rocznych na tę produkcję.
2.
Resorty organizujące produkcję systemem nakładczym w jednostkach objętych planem centralnym zabezpieczą program jej rozwoju w planach zaopatrzenia materiałowo-technicznego jednostek im podporządkowanych.
§  7.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości do:
1)
opracowania w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały programu zwiększenia wykorzystania w produkcji systemem nakładczym łatwo dostępnych surowców miejscowych i odpadów,
2)
opracowania w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Ciężkiego w terminie do dnia 31 grudnia 1965 r. programu uruchomienia produkcji maszyn, urządzeń i narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy nakładczej oraz zaopatrzenia w nie osób wykonujących tę pracę.
§  8.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do udzielenia pomocy w zakresie przydziału lokali oraz środków transportu przedsiębiorstwom państwowym i spółdzielczym, organizującym produkcję systemem nakładczym.
§  9.
Nakłady inwestycyjne związane z realizacją zadań w zakresie programu rozwoju produkcji wykonywanej systemem nakładczym powinny być zapewnione przez resorty, prezydia wojewódzkich rad narodowych i centralne związki spółdzielcze w planie na lata 1966-1970.
§  10.
1.
Zezwala się jednostkom gospodarki uspołecznionej na realizowanie, poza nakładami inwestycyjnymi przewidzianymi w ich planach rocznych, drobnych inwestycji niezbędnych do organizowania produkcji systemem nakładczym ze środków własnych, z kredytów bankowych lub z nadwyżek budżetowych rad narodowych, a w szczególności na:
1)
budowę, adaptację i remonty pomieszczeń, jeżeli wartość związanych z tym robót budowlano-montażowych nie przekracza kwoty 200 tys. zł,
2)
zakup maszyn i urządzeń, których wartość jednostkowa nie przekracza 50 tys. zł,
3)
zakup środków transportu.
2.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do uzupełnienia w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały przepisów zarządzenia z dnia 24 grudnia 1964 r. w sprawie dopuszczenia do realizacji w roku 1965 drobnych inwestycji (Monitor Polski Nr 89, poz. 427) zgodnie z przepisami ust. 1 oraz uwzględnienia tych przepisów w zarządzeniach dotyczących dopuszczenia do realizacji drobnych inwestycji w latach 1966-1970.
§  11.
1.
Maszyny i urządzenia niezbędne do wyposażenia stanowisk pracy osób wykonujących pracę nakładczą, a nie posiadających własnych maszyn i urządzeń technicznych, mogą być:
1)
oddawane w bezpłatne używanie przez nakładcę na podstawie umowy użyczenia,
2)
sprzedawane tym osobom na raty przez nakładcę.
2.
Ministrowie nadzorujący jednostki organizujące produkcję systemem nakładczym w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów określą zgodnie z obowiązującymi przepisami w terminie do dnia 31 grudnia 1965 r. szczegółowe zasady oddawania w bezpłatne używanie oraz sprzedaży na warunkach ratalnych maszyn i urządzeń technicznych określonych w ust. 1.
§  12.
1.
Ustala się następujące zasady przygotowania osób kierowanych do pracy nakładczej:
1)
przygotowanie zawodowe osób, skierowanych do pracy nakładczej, należy do jednostek gospodarki uspołecznionej organizujących tę pracę,
2)
jednostki wymienione w pkt 1 powinny zapewnić środki finansowe na przygotowanie zawodowe osób nie posiadających odpowiednich kwalifikacji; wydatki związane z przygotowaniem zawodowym tych osób obciążają fundusz płac za pracę nakładczą, jeżeli jednostka nie dysponuje funduszem specjalnym na szkolenie,
3) 1
w razie istotnych potrzeb, a w szczególności w ośrodkach o znacznej nadwyżce siły roboczej, prezydia wojewódzkich rad narodowych sfinansują przysposobienie zawodowe osób skierowanych do pracy nakładczej ze środków interwencyjnych.
2.
Zobowiązuje się Ministra Finansów i prezydia wojewódzkich rad narodowych do zapewnienia w rocznym budżecie środków niezbędnych do pokrycia wydatków, związanych z ustaleniami zawartymi w ust. 1 pkt 3.
§  13.
Upoważnia się Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do objęcia w terminie do końca 1965 r. ubezpieczeniem społecznym osób wykonujących pracę nakładczą na rzecz jednostek handlu uspołecznionego na zasadach obowiązujących przy zatrudnieniu osób wykonujących pracę nakładczą dla jednostek koordynowanych przez Komitet Drobnej Wytwórczości.
§  14.
Upoważnia się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do określenia w instrukcjach w sprawie opracowania narodowych planów gospodarczych zakresu wskaźników niezbędnych do ustalenia w planach rocznych orientacyjnych zadań i środków dla produkcji wykonywanej systemem nakładczym.
§  15.
1.
W narodowych planach gospodarczych oraz w planach jednostek gospodarczych organizujących pracę nakładczą należy uwzględniać zatrudnienie i osobowy fundusz płac pracowników bezpośrednio obsługujących pracę nakładczą.
2.
Przy ponadplanowym organizowaniu i rozszerzaniu działów pracy nakładczej w ciągu roku, w razie gdy to się okaże konieczne, może być zwiększone zatrudnienie pracowników obsługi w jednostkach gospodarczych organizujących tę pracę w proporcji około 5 pracowników obsługi na 100 nowo zatrudnionych w pracy nakładczej oraz odpowiednio fundusz płac.
3.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości i zainteresowanych ministrów do wydania w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały wytycznych branżowych, określających normy i warunki planowania oraz korygowania zatrudnienia i funduszu płac pracowników obsługujących pracę nakładczą w poszczególnych gałęziach przemysłu, w oparciu o przepisy zawarte w ust. 1 i 2.
1 § 12 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 września 1965 r. o sprostowaniu błędu (M.P.65.51.270).