Rozdział 2 - Organizacja i koordynacja rozwoju usług dla ludności. - Rozwój usług dla ludności w latach 1966-1970.

Monitor Polski

M.P.1965.47.259

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1970 r.

2.

Organizacja i koordynacja rozwoju usług dla ludności.

§  3.
Prezydia rad narodowych powinny dążyć do zapewnienia coraz lepszego zaspokojenia potrzeb ludności w dziedzinie usług na terenie ich działania przez:
1)
ustalanie dla przedsiębiorstw i spółdzielni objętych planami terenowymi zadań w zakresie usług i środków do ich realizacji,
2)
występowanie z wnioskami o wykonywanie na ich terenie zadań w zakresie usług przez określone jednostki objęte planem centralnym,
3)
ustalanie w formie zaleceń dla organizacji, zrzeszających rzemieślników oraz inne osoby fizyczne wykonujące na własny rachunek usługi dla ludności, branżowych i terenowych kierunków rozwoju tych usług.
§  4.
1.
Należy przyjąć jako zasadę zaspokojenie potrzeb ludności w dziedzinie usług:
1)
na terenie miast i osiedli - przez przedsiębiorstwa państwowe, zakłady rad narodowych, spółdzielnie, zakłady usługowe organizacji społecznych oraz przez rzemieślników i inne jednostki gospodarki nie uspołecznionej,
2)
na terenie gromad - przez przedsiębiorstwa państwowe, których zadaniem jest obsługa gospodarki rolnej, zakłady usługowe organizowane w ramach Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy, spółdzielnie usługowo-wytwórcze kółek rolniczych, zakłady gromadzkich rad narodowych, rzemieślników oraz inne jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie i organizacje społeczne, objęte planem centralnym, mogą organizować usługi dla ludności tylko w uzgodnieniu z prezydiami właściwych powiatowych (miejskich) rad narodowych. Uzgodnienie powinno obejmować: kierunki branżowe, lokalizację zakładów oraz rozmiary zadań w określonych rodzajach usług dla ludności.
3.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości oraz ministrowie wymienieni w § 6 ust. 1 określą w porozumieniu z właściwymi prezydiami wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 31 grudnia 1965 r. zakres działania poszczególnych pionów organizacyjnych w dziedzinie usług dla ludności opierając się na zasadach:
1)
rejonizacji, specjalizacji i koncentracji usług określonego rodzaju,
2)
powierzania organizowania usług dla ludności tym jednostkom organizacyjnym, które posiadają optymalne warunki techniczno-organizacyjne do zaspokojenia potrzeb ludności w określonych rodzajach usług na danym terenie.
§  5.
1.
Prezydia rad narodowych w oparciu o narodowe i terenowe plany gospodarcze koordynują całą działalność usługową na swoim terenie działania, w szczególności:
1)
inicjują i organizują współdziałanie między jednostkami usługowymi podporządkowanymi i nie podporządkowanymi radom narodowym,
2)
stawiają wnioski co do wykonania na ich terenie zadań w dziedzinie usług przez jednostki objęte planem centralnym,
3)
ustalają lokalizację sieci zakładów usługowych prowadzonych zarówno przez jednostki usługowe podporządkowane, jak i nie podporządkowane radom narodowym,
4)
stawiają wnioski w sprawach tworzenia, organizacji, łączenia oraz likwidacji przedsiębiorstw i zakładów usługowych nie podporządkowanych radom narodowym.
2.
Zaleca się prezydiom rad narodowych, aby sprawy bieżącego kierowania rozwojem usług dla ludności oraz koordynacją działalności usługowej jednostek objętych planem centralnym z działalnością usługową jednostek podporządkowanych radom narodowym powierzyły następującym terenowym organom administracji państwowej:
1)
wydziałom przemysłu lub innym organom powołanym do kierowania sprawami przemysłu - w zakresie usług przemysłowych, z wyjątkiem usług stacji obsługi pojazdów mechanicznych, usług o charakterze budowlanym oraz usług różnych (część A, B i F wykazu, stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały),
2)
wydziałom handlu - w zakresie usług obrotu towarowego, z wyjątkiem usług filatelistycznych (część C wykazu, stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały),
3)
organom gospodarki komunalnej i mieszkaniowej - w zakresie usług gospodarki komunalnej i mieszkaniowej (część D wykazu, stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały),
4)
wydziałom komunikacji - w zakresie usług motoryzacyjnych, obejmujących usługi stacji obsługi pojazdów mechanicznych (część A III 1 pkt 3 wykazu, stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały).
§  6.
1.
Koordynację działalności usługowej poszczególnych pionów, objętych planem centralnym, z działalnością usługową jednostek, objętych planami terenowymi, na szczeblu centralnym sprawują:
1)
Komitet Drobnej Wytwórczości w odniesieniu do usług, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 1,
2)
Minister Handlu Wewnętrznego w odniesieniu do usług, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 2,
3)
Minister Gospodarki Komunalnej w odniesieniu do usług, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 3,
4)
Minister Komunikacji w odniesieniu do usług, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 4.
2.
Do zadań organów wymienionych w ust. 1 w zakresie usług dla ludności należy:
1)
inicjowanie i organizowanie współdziałania poszczególnych pionów organizacyjnych w zakresie rozwoju określonych usług dla ludności,
2)
ocena projektów planów wieloletnich i rocznych rozwoju usług,
3)
stawianie wniosków w sprawie podjęcia inwestycji usługowych,
4)
opiniowanie cenników i opłat za usługi, obowiązujących na obszarze kraju lub kilku województw,
5)
podejmowanie innych kroków dla wzajemnego powiązania zadań jednostek usługowych, objętych planem centralnym oraz planami terenowymi.
3.
Centralne organy koordynujące usługi dla ludności mają prawo żądać od ministerstw (komitetów, urzędów centralnych), prezydiów rad narodowych, centralnych związków spółdzielczych, organizacji społecznych oraz organizacji gospodarczych rzemiosła i zrzeszeń prywatnego handlu i usług dostarczenia lub udostępnienia im niezbędnych materiałów, opracowań i informacji, a także projektów planów i programów dotyczących rozwoju usług dla ludności.
§  7.
1.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości oraz ministrowie określeni w § 6 ust. 1, każdy w zakresie swojej właściwości, wyznaczą w terminie do dnia 31 grudnia 1965 r. zgodnie z przepisami uchwały nr 116 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1965 r. o współpracy i koordynacji gospodarczej (Monitor Polski Nr 33, poz. 178) jednostki organizacyjne sprawujące funkcję zjednoczeń wiodących ogólnobranżowych dla określonych branż i rodzajów usług.
2.
Zadania, prawa i obowiązki zjednoczeń wiodących ogólnobranżowych w dziedzinie usług określają przepisy powołane w ust. 1.