Rozdział 2 - Organizacja usług. - Rozwój usług dla ludności w latach 1961-1965.

Monitor Polski

M.P.1960.55.262

Akt utracił moc
Wersja od: 16 lutego 1963 r.

II.

Organizacja usług.

§  4.
1.
Prezydia rad narodowych są obowiązane zapewnić zaspokajanie potrzeb ludności na usługi oraz rozwój tych usług na terenie ich działania przez ustalanie zadań i środków realizacji tych zadań:
a)
dla państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego podległych radom narodowym,
b)
dla jednostek spółdzielczych, których działalność koordynowana jest przez rady narodowe,
c)
w stosunku do organizacji społecznych, rzemiosła indywidualnego oraz innych jednostek usługowych nie uspołecznionych w formie zaleceń oraz przez stosowanie polityki popierania rozwoju ich działalności usługowej.
2.
Prezydia rad narodowych powinny korzystać również, w celu inicjowania rozwoju usług w zakładach, które im nie podlegają, ze swoich uprawnień do żądania uzgodnienia z nimi działalności przedsiębiorstw przemysłu kluczowego w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie uzgodnienia działalności organów państwowych, instytucji i jednostek gospodarczych nie podporządkowanych radom narodowym z działalnością rad narodowych (Dz. U. Nr 59, poz. 296).
§  5.
Należy przyjąć jako zasadę zaspokojenie potrzeb ludności w dziedzinie usług:
1)
na terenia miast i osiedli - przez przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie, zakłady usługowe organizacji społecznych oraz przez rzemieślników indywidualnych i inne jednostki gospodarki nie uspołecznionej,
2)
na terenie wsi - przez zakłady usługowe organizowane przez gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska", przez państwowe ośrodki maszynowe i zakłady mechanizacji rolnictwa, własne zakłady usługowe gromadzkich rad narodowych, a także przez spółdzielnie pracy, kółka rolnicze, zakłady usługowe organizacji społecznych, rzemieślników indywidualnych i inne jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
§  6.
Państwowe przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego, przedsiębiorstwa handlu wewnętrznego, budownictwa i inne nie podporządkowane radom narodowym powinny rozwijać usługi dla ludności w uzgodnieniu z prezydiami właściwych rad narodowych i według wytycznych właściwych ministrów, wydawanych w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości.
§  7.
1.
Koordynacja działalności zakładów usługowych podległych innym resortom lub przez nie nadzorowanych w zakresie usług wymienionych w załączniku nr 1 do uchwały:
1)
w punktach od 1 do 96 i 104 należy na szczeblach terenowych do wydziału przemysłu prezydium rady narodowej, a na szczeblu centralnym do Komitetu Drobnej Wytwórczości, z tym że w sprawach wymienionych w punktach: 57 i 59-62 Komitet Drobnej Wytwórczości działa w porozumieniu z Ministerstwem Przemysłu Spożywczego i Skupu,
2)
w punktach od 97 do 103 należy na szczeblach terenowych do wydziału gospodarki komunalnej prezydium rady narodowej, a na szczeblu centralnym do Ministra Gospodarki Komunalnej.
2.
Zakres i sposób koordynacji określi Prezes Rady Ministrów.