Rozdział 2 - Kredytowanie inwestycji realizowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych przez przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi. - Rozszerzenie zakresu inwestycji centralnych finansowanych z kredytu bankowego oraz objęcie kredytowaniem inwestycji przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi.

Monitor Polski

M.P.1967.45.224

Akt utracił moc
Wersja od: 11 sierpnia 1967 r.

II.

Kredytowanie inwestycji realizowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych przez przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi.

§  4.
1.
Inwestycje podejmowane na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych, a realizowane przez przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi, finansuje się po dniu 1 stycznia 1968 r. z kredytów bankowych. Dotyczy to również inwestycji rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1968 r., jak również inwestycji polegających na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych nie związanych z budownictwem inwestycyjnym.
2.
Do inwestycji objętych planami terenowymi, rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1968 r., a podlegających finansowaniu po tym terminie z kredytu bankowego, mają zastosowanie przepisy § 2.
3.
Zadanie inwestycyjne, przekazane przez przedsiębiorstwo w trybie zastępstwa inwestycyjnego do realizacji innej jednostce (dyrekcji inwestycji miejskich), podlega również finansowaniu z kredytu bankowego; w tym wypadku bank udziela kredytu przedsiębiorstwu, na którego rzecz wykonywana jest inwestycja. Przedsiębiorstwo może w umowie upoważnić inwestora zastępczego do wykonywania czynności wynikających z umowy o kredyt zawartej z bankiem. Rozliczenie kredytu po zakończeniu inwestycji należy do obowiązków przedsiębiorstwa.
§  5.
1.
Kredytu na sfinansowanie inwestycji udzielają banki na warunkach określonych w §§ 9-17 uchwały nr 278/65, z tym że:
1)
w razie braku warunków do udzielenia kredytu banki powiadamiają prezydium rady narodowej, które zatwierdziło spis zadań inwestycyjnych;
2)
decyzję o zwiększeniu planowego kosztu inwestycji (§ 15 uchwały nr 278/65), o ile zwiększenie to ma być pokryte z kredytu bankowego podlegającego spłacie ze środków budżetowych lub amortyzacji scentralizowanej, podejmuje prezydium rady narodowej, które włączyło inwestycję do planu;
3)
o podziale między zainteresowane jednostki oszczędności osiągniętej w wyniku realizacji inwestycji (§ 17 ust. 1 i 4 uchwały nr 278/65) decyduje przewodniczący prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Akceptowania rozliczenia z zakończonych i oddanych do użytku inwestycji dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej nadzorującej inwestora.
3.
Zadania polegające wyłącznie na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych, nie związanych z budownictwem, są rozliczane według stanu wykonania na dzień 31 grudnia danego roku. Zadania takie uważa się za zakończone bez względu na to, czy program zakupów objęty planem rzeczowo-finansowym został do dnia 31 grudnia w pełni wykonany. Do inwestycji polegających na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych nie związanych z budownictwem inwestycyjnym nie mają zastosowania przepisy § 17 ust. 1-4 uchwały nr 278/65.
§  6.
1.
Udzielone przez bank kredyty po zakończeniu inwestycji i po dokonaniu rozliczenia między bankiem a inwestorem podlegają spłacie przez prezydia rad narodowych ze środków amortyzacji scentralizowanej oraz ze środków budżetowych.
2.
Banki ewidencjonują rozliczone kredyty, stosując postępowanie określone w § 3 ust. 1 pkt 1-3. Wykazy rozliczonych kredytów, sporządzone za okresy od 1 lipca roku poprzedniego do 30 czerwca roku bieżącego (przedplanowego), banki przedstawiają prezydiom rad narodowych w toku opracowywania projektów budżetów terenowych.
3.
Prezydia rad narodowych określają możliwości pokrycia rozliczonych kredytów z nagromadzonych do końca roku bieżącego sum na rachunkach amortyzacji scentralizowanej oraz z będących do ich dyspozycji środków pozabudżetowych. Na pokrycie pozostałej reszty kredytów prezydia rad narodowych zaplanują w swoich budżetach środki budżetowe.
4.
Prezydia rad narodowych pokrywają należności banków z tytułu rozliczonych kredytów po uchwaleniu budżetu roku następnego, nie później niż w I kwartale.