Rozdział 1 - Objęcie kredytowaniem dalszych inwestycji centralnych. - Rozszerzenie zakresu inwestycji centralnych finansowanych z kredytu bankowego oraz objęcie kredytowaniem inwestycji przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi.

Monitor Polski

M.P.1967.45.224

Akt utracił moc
Wersja od: 11 sierpnia 1967 r.

I.

Objęcie kredytowaniem dalszych inwestycji centralnych.

§  1.
Zasady finansowania inwestycji centralnych, określone w § 9-17 uchwały nr 278/65, rozciąga się również na inwestycje centralne, rozpoczęte przed dniem 1 stycznia 1966 r., z wyjątkiem:
1)
inwestycji centralnych, wymienionych w § 18 ust. 1. pkt 1 i 2 uchwały nr 278/65,
2)
inwestycji centralnych, realizowanych przez jednostki budżetowe,
3)
inwestycji centralnych, polegających wyłącznie na dokonywaniu zakupów gotowych dóbr inwestycyjnych, nie związanych z budownictwem inwestycyjnym,
4)
zaliczonych do inwestycji centralnych zadań w zakresie badań geologiczno-poszukiwawczych, nie związanych z konkretną budową.
§  2.
1.
Inwestorzy realizujący inwestycje centralne rozpoczęte przed dniem 1 stycznia 1966 r., o ile ich kontynuacja po dniu 1 stycznia 1968 r. ma być zgodnie z przepisami § 1 finansowana z kredytu bankowego, obowiązani są złożyć w bankach finansujących inwestycje rozliczenie z finansowania inwestycji za okres do dnia 31 grudnia 1967 r. W rozliczeniu tym należy wykazać wartość kosztorysową zadania inwestycyjnego, sfinansowanie zadania do dnia 31 grudnia 1967 r. oraz kwotę pozostałą do sfinansowania. Rozliczenie należy przedstawić bankowi w terminie przewidzianym na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego za rok 1967. Wzór rozliczenia ustala załącznik do zarządzenia.
2.
Banki finansujące inwestycje udzielają inwestorowi kredytu na kontynuację inwestycji. Kwotę kredytu oblicza się jako różnicę między wartością kosztorysową zadania inwestycyjnego a kwotą sfinansowaną do dnia 31 grudnia 1967 r. Obliczoną w ten sposób kwotę banki pomniejszają o środki pozostające na rachunkach inwestorów w dniu 1 stycznia 1968 r., a zwiększają o kwoty kredytów antycypacyjnych udzielonych inwestorowi przed dniem 1 stycznia 1968 r., a do tego terminu nie spłaconych.
3.
Do upływu terminu ustalonego na złożenie rozliczenia, o którym mowa w ust. 1, banki finansują inwestycje kontynuowane bez względu na stan pokrycia na rachunku inwestora. Po upływie tego terminu - w razie niezłożenia rozliczenia i braku środków na rachunku inwestora - banki wstrzymują finansowanie inwestycji.
§  3.
1.
W celu prawidłowego zaplanowania środków na spłatę kredytów stosuje się następujący tryb postępowania:
1)
banki opierając się na przedstawionym im przez inwestora rozliczeniu z zakończonych i oddanych do użytku inwestycji (§ 6 uchwały nr 278/65) ustalają kwotę kredytu wykorzystanego na finansowanie inwestycji;
2)
w wypadku określonym w § 17 ust. 1 uchwały nr 278/65 banki dodatkowo obciążą inwestora na rachunku kredytu połową wygospodarowanej przez inwestora oszczędności, przelewając tę kwotę na odrębny rachunek bankowy;
3)
w wyniku czynności dokonanych zgodnie z pkt 1 i 2 banki zamkną rachunek kredytu inwestora, przenosząc ostateczne saldo kredytu na odrębny rachunek jednostki nadrzędnej;
4)
w toku opracowywania projektu budżetu na rok następny banki przedstawiają ministerstwom (centralnym urzędom) i zjednoczeniom wykazy kredytów rozliczonych i przeniesionych na odrębny rachunek jednostki nadrzędnej w okresie od 1 lipca roku poprzedniego do 30 czerwca roku bieżącego;
5)
ministerstwa i urzędy centralne ustalą, w jakich granicach objęte bankowymi wykazami (pkt 4) kredyty mogą być pokryte ze środków zakumulowanych na rachunkach amortyzacji scentralizowanej, a na pokrycie pozostałej reszty zaplanują odpowiednie środki w resortowych projektach budżetu na rok następny.
2.
Objęte bankowymi wykazami kredyty (ust. 1 pkt 4) powinny być pokryte w ciągu pierwszego kwartału następnego roku ze środków amortyzacji scentralizowanej oraz określonych w budżecie środków budżetowych.