Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Rozporządzanie przez państwowe jednostki organizacyjne niektórymi ruchomymi składnikami majątkowymi.

Monitor Polski

M.P.1981.24.216 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1982 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Uchwała ustala zasady rozporządzania znajdującymi się w zarządzie państwowych jednostek organizacyjnych, zwanych dalej "jednostkami państwowymi":
1)
maszynami, urządzeniami - w tym również stanowiącymi zapasy inwestycyjne, środkami transportowymi, z wyjątkiem określonych w ust. 4 pkt 7, narzędziami i przyrządami oraz wyposażeniem, zwanymi dalej "maszynami",
2)
surowcami, materiałami, częściami maszyn i składnikami produkcji nie zakończonej, zwanymi dalej "materiałami",
3)
wyrobami gotowymi i towarami, zwanymi dalej "wyrobami gotowymi".

Przez określenie "przedmioty" rozumie się w uchwale łącznie maszyny, materiały i wyroby gotowe.

2.
Przepisy uchwały dotyczą również:
1)
urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz innych urządzeń tego rodzaju, jeżeli przejmuje je przedsiębiorstwo lub zakład zajmujący się eksploatacją takich urządzeń, a nie zostaje jednocześnie przekazane przedsiębiorstwo, zakład lub nieruchomość, w których te urządzenia się znajdują.
2)
baraków, zbiorników wbudowanych w ziemię, elementów pochodzących z rozbiórki i innych tego rodzaju składników majątkowych, jeżeli można je oddzielić od terenu.
3.
Przepisy uchwały dotyczą rozporządzania przedmiotami wymienionymi w ust. 1 i ust. 2 pkt 2, jeżeli są one zapasami nieprawidłowymi w rozumieniu uchwały. Uchwała reguluje również zasady rozporządzania przedmiotami nie będącymi zapasami nieprawidłowymi w zakresie ustalonym przepisami § 13 i § 17 ust. 1.
4.
Uchwała nie dotyczy rozporządzania:
1)
metalami nieżelaznymi i szlachetnymi,
2)
truciznami i innymi substancjami trującymi,
3)
uzbrojeniem, materiałami wybuchowymi, sprzętem i wyposażeniem techniczno-wojskowym oraz innymi wyrobami i materiałami produkowanymi według wzorów lub warunków technicznych (technologicznych) wojska,
4)
towarami przeznaczonymi na sprzedaż ludności, a znajdującymi się w przedsiębiorstwach handlu wewnętrznego, z tym że do tych towarów mają zastosowanie przepisy rozdziału 7,
5)
przedmiotami znajdującymi się w używaniu polskich przedstawicielstw, instytucji i przedsiębiorstw za granicą,
6)
przedmiotami przekazywanymi łącznie z przedsiębiorstwami, zakładami lub nieruchomościami,
7)
taborem kolejowym, pojazdami samochodowymi i przyczepami, statkami powietrznymi i ich częściami oraz urządzeniami specjalistycznymi, używanymi w komunikacji kolejowej i lotnictwie cywilnym,
8)
innymi przedmiotami, którymi rozporządzanie regulują odrębne przepisy.
5.
Uchwała nie dotyczy również sprzedaży ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych rolnikom indywidualnym lub zespołom rolników.
§  2.
1.
Ilekroć w uchwale jest mowa:
1)
o ministrach - należy przez to rozumieć również przewodniczących komisji i komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej oraz kierowników urzędów centralnych,
2)
o jednostkach nadrzędnych - należy przez to rozumieć:
a)
w stosunku do przedsiębiorstw państwowych objętych planowaniem centralnym lub planowaniem terenowym, zgrupowanych w zjednoczeniach - zjednoczenia,
b)
w stosunku do przedsiębiorstw państwowych nie zgrupowanych w zjednoczeniach oraz jednostek budżetowych i innych instytucji państwowych - organy sprawujące nad nimi bezpośredni nadzór,
3)
o jednostkach państwowych - należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa państwowe, kombinaty, zjednoczenia, jednostki budżetowe oraz inne państwowe jednostki organizacyjne,
4)
o innych jednostkach gospodarki uspołecznionej - należy przez to rozumieć spółdzielnie i ich związki, kółka rolnicze i ich związki oraz inne organizacje społeczne, na których rzecz jednostki państwowe rozporządzają przedmiotami określonymi w uchwale,
5)
o branżowych jednostkach obrotu środkami produkcji - należy przez to rozumieć: biura zbytu, biura sprzedaży oraz centrale i przedsiębiorstwa handlu środkami produkcji - w zakresie prowadzonych branż.
2.
Uprawnienia przewidziane w uchwale dla ministrów przysługują odpowiednio wojewodom (prezydentom miast stopnia wojewódzkiego).
§  3.
1.
Zapasy zbędne i zapasy nadmierne stanowią zapasy nieprawidłowe.
2.
Maszyny uznaje się za zbędne, jeżeli:
1)
nie są i nie będą eksploatowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy; w stosunku do maszyn nabytych na cele inwestycyjne termin 12 miesięcy liczy się od daty złożenia w banku rozliczenia inwestycji,
2)
nie nadają się do dalszego użytku ze względu na zły stan techniczny, a ich remont byłby nieopłacalny,
3)
nie nadają się do współpracy ze sprzętem typowym, a ich przystosowanie byłoby technicznie i ekonomicznie nieuzasadnione.
3.
Nieprawidłowymi zapasami materiałów są:
1)
zbędne zapasy, których nie można zużyć do prowadzenia działalności danej jednostki,
2)
nadmierne zapasy, które przekraczają ustalone normy zapasów, a w braku norm zapasów wielkości zapasów niezbędne do prowadzenia działalności danej jednostki.
4.
Nieprawidłowymi zapasami wyrobów gotowych są wyroby, których nie można było sprzedać w trybie określonym obowiązującymi przepisami lub w zwyczajowo przyjętym trybie ich sprzedaży (zapasy trudno zbywalne).
5.
Nieprawidłowymi zapasami towarów w jednostkach handlu zaopatrzeniowego są zapasy przekraczające ustalone normy zapasów, a w razie braku takich norm - zapasy nie stanowiące celowej rezerwy i nie znajdujące nabywców.
§  4.
1.
Rozporządzanie przedmiotami stanowiącymi zapasy nieprawidłowe polega na ich sprzedaży, najmie lub nieodpłatnym przekazaniu.
2.
Przedmioty stanowiące zapasy nieprawidłowe, którymi nie można rozporządzić w sposób określony w ust. 1, należy przeznaczyć na surowce wtórne (złom).
3.
W wyjątkowych wypadkach (np. w stosunku do maszyn o specjalnym przeznaczeniu) jednostka nadrzędna może wyrazić zgodę na odstąpienie od określonych w uchwale zasad rozporządzania zbędną maszyną.
4.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrami Handlu Zagranicznego oraz Finansów wydaje przepisy w sprawie gospodarowania maszynami i materiałami używanymi na budowach prowadzonych za granicą przez polskie przedsiębiorstwa.
§  5.
Kierownik jednostki państwowej decyduje o uznaniu zapasów maszyn, materiałów i wyrobów gotowych za nieprawidłowe.