Rozdział 2 - Jednostki odpowiedzialne za właściwe zagospodarowanie przedmiotów zbędnych. - Rozporządzanie przez jednostki gospodarki uspołecznionej niektórymi ruchomymi składnikami majątkowymi.

Monitor Polski

M.P.1968.35.245

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

Rozdział  2.

Jednostki odpowiedzialne za właściwe zagospodarowanie przedmiotów zbędnych.

§  11.
1.
Odpowiedzialność za właściwe zagospodarowanie zgłoszonych im przez jednostkę gospodarki uspołecznionej przedmiotów zbędnych, wymienionych w załączonym do uchwały wykazie, ponoszą jednostki w tym wykazie wymienione.
2.
Przedmioty zbędne, nie wymienione w załączonym do uchwały wykazie, podlegają w wypadkach określonych w dalszych przepisach uchwały zgłoszeniu do przedsiębiorstw, zwanych dalej "jednostkami wyspecjalizowanymi", powołanych do zagospodarowania tych przedmiotów (ust. 3).
3.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości wyznaczy lub zorganizuje przedsiębiorstwa, zwane dalej "jednostkami wyspecjalizowanymi", które są odpowiedzialne za racjonalne zagospodarowanie zgłoszonych przedmiotów oraz właściwe ich rozmieszczenie pomiędzy poszczególnymi województwami.
4. 1
W razie potrzeby jednostki wyspecjalizowane mogą być również w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości tworzone lub wyznaczane przez ministrów i przez właściwe centralne związki spółdzielcze oraz przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
5.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości ogłasza w Monitorze Polskim listę jednostek wyspecjalizowanych, o których mowa w ust. 3 i 4.
6.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości ustala w razie potrzeby wzory zgłoszeń zbędnych przedmiotów do właściwych jednostek.
§  12.
Jednostki wymienione w załączonym do uchwały wykazie i jednostki wyspecjalizowane ustalają, komu zgłoszone przedmioty zbędne (§ 4 ust. 3) należy sprzedać i w tym celu, w razie potrzeby, dokonują ogłoszeń:
1)
w biuletynach maszyn zbędnych, wydawanych przez Międzyresortową Komisję do Spraw Należytego Zagospodarowania Zbędnych Maszyn i Urządzeń, powołaną zarządzeniem nr 25 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1956 r., jeżeli zgłoszony przedmiot zbędny jest maszyną lub urządzeniem technicznym albo może być użyty jako ich część składowa,
2)
w biuletynach zbędnych i nadmiernych zapasów surowców i materiałów, wydawanych przez Radę Wspólną wymienioną w § 13 ust. 3, jeżeli zgłoszony przedmiot zbędny nie jest maszyną, urządzeniem technicznym lub ich częścią składową.
§  13.
1.
Organy naczelne administracji państwowej, Prezes Narodowego Banku Polskiego i centralne związki spółdzielcze, sprawujące nadzór nad jednostkami wymienionymi w załączonym do uchwały wykazie lub zamieszczonymi na liście jednostek wyspecjalizowanych, wydadzą w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały regulaminy działalności tych jednostek. Regulaminy działalności jednostek zamieszczonych w załączonym do uchwały wykazie powinny być uzgodnione z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i z zainteresowanymi ministrami. Regulaminy będą w szczególności określać, czy i w jakich wypadkach i terminach powinny te jednostki dokonywać oględzin zgłoszonych przedmiotów zbędnych, wydawać opinię o ich wartości użytkowej i cenie, za jaką powinny być sprzedane, kupować je we własnym imieniu, przyjmować je do sprzedaży komisowej albo sprzedawać w drodze przetargu lub na giełdzie, współpracować w tym zakresie z innymi przedsiębiorstwami wyspecjalizowanymi i siecią ogólnohandlową.
2.
Niepaństwowe jednostki mogą być zamieszczone na liście jednostek wyspecjalizowanych, jeżeli zobowiążą się prowadzić działalność zgodnie z ustalonym dla nich regulaminem.
3.
W celu koordynowania działalności przedsiębiorstw zamieszczonych na liście jednostek wyspecjalizowanych oraz sprawowania nad nimi kontroli w sprawach, których dotyczy niniejsza uchwała, Prezes Rady Ministrów powoła Radę Wspólną tych przedsiębiorstw i określi zakres jej czynności.
1 Z dniem 19 marca 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia lub porozumienia z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości, zgodnie z § 6 pkt 1 uchwały nr 54 z dnia 14 marca 1969 r. w sprawie uproszczenia trybu działalności naczelnych i centralnych organów administracji (M.P.69.10.94).