§ 4. - Różnice budżetowe oraz zasady stosowania niektórych cen.

Monitor Polski

M.P.1967.13.65

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1979 r.
§  4.
1.
W jednostkach produkcyjnych różnice budżetowe, dodatnie bądź ujemne, występują:
1)
jeżeli jednostki te dokonują sprzedaży artykułów po cenie innej niż zaopatrzeniowa cena zbytu; różnicą budżetową jest, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2, 3 i 5, różnica miedzy ceną, po której nastąpiła sprzedaż, a zaopatrzeniowa cena zbytu,
2)
przy zaliczaniu niektórych surowców i materiałów do kosztów po cenie zaliczeniowej, określonej w ust. 6; różnicą budżetową jest różnica między ceną zaliczeniową a ceną zakupu.
2.
Jeżeli przy sprzedaży (ust. 1 pkt 1) marża hurtowa ulega zgodnie z obowiązującymi przepisami podziałowi pomiędzy dostawcą i odbiorcą, a w wypadkach obrotów tranzytowych - pomiędzy dostawcą, odbiorcą i organizującym tranzyt, różnicą budżetową jest różnica między ceną, po której nastąpiła sprzedaż, a zaopatrzeniową ceną zbytu zwiększoną o marżę hurtową.
3.
W razie sprzedaży artykułów po cenie detalicznej różnicą budżetową jest różnica między ceną detaliczną, zmniejszoną o marżę detaliczną, a zaopatrzeniową ceną zbytu.
4. 1
Jeżeli na dany artykuł obowiązują zaopatrzeniowe ceny zbytu w wysokości zróżnicowanej dla poszczególnych grup odbiorców, Minister Finansów w porozumieniu z Państwową Komisją Cen określi jedną z tych cen jako cenę podstawową. W razie gdy określenie jednej z cen zbytu jako ceny podstawowej powoduje istotne zmiany w wartości produkcji określonej narodowymi planami gospodarczymi, Minister Finansów działa również w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
5.
W razie sprzedaży artykułu po zaopatrzeniowej cenie nie będącej ceną podstawową (ust. 4), różnicą budżetową jest różnica między ceną, po której nastąpiła sprzedaż, a ceną podstawową.
6.
Ceną zaliczeniową (ust. 1 pkt 2) jest cena, po której surowce i materiały przyjmowane są do kalkulacji kosztu własnego wyrobów gotowych, ustalona przez Państwową Komisję Cen w porozumieniu z. Ministrem Finansów na wniosek właściwego ministra w wysokości odmiennej od faktycznej ceny zakupu tych surowców i materiałów.
1 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 27 pkt 1 uchwały nr 135 z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.270) z dniem 23 sierpnia 1969 r.