Rozdział 1 - Rozliczenia nadwyżek i niedoborów środków obrotowych na dzień 31 grudnia 1965 r. przedsiębiorstw i zjednoczeń objętych uchwałą nr 276/65. - Rozliczenia związane z wejściem w życie nowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych objętych planowaniem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1965.65.367

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 1965 r.

I.

Rozliczenia nadwyżek i niedoborów środków obrotowych na dzień 31 grudnia 1965 r. przedsiębiorstw i zjednoczeń objętych uchwałą nr 276/65.

§  2.
1.
Przedsiębiorstwa sporządzą na podstawie zatwierdzonych sprawozdań finansowych za 1965 r. rozliczenie nadwyżek i niedoborów środków obrotowych na dzień 31 grudnia 1965 r., zwane dalej rozliczeniem przedsiębiorstwa, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia i prześlą je w 2 egzemplarzach w terminie do dnia 31 maja 1966 r. właściwemu zjednoczeniu oraz w odpisie właściwemu oddziałowi banku finansującego.
2.
Na podstawie rozliczeń przedsiębiorstw zjednoczenia sporządzą zbiorcze rozliczenie nadwyżek i niedoborów środków obrotowych na dzień 31 grudnia 1965 r., zwane dalej rozliczeniem zjednoczenia, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia i prześlą je w 2 egzemplarzach właściwemu ministerstwu w terminie do dnia 10 czerwca 1966 r., dołączając po 1 egzemplarzu rozliczeń przedsiębiorstw, oraz w odpisie centrali banku finansującego.
3.
Na podstawie rozliczeń zjednoczeń ministerstwa sporządzą resortowe rozliczenie nadwyżek i niedoborów środków obrotowych na dzień 31 grudnia 1965 r., zwane dalej rozliczeniem resortowym, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia i prześlą je przy piśmie ministra Ministrowi Finansów w terminie do dnia 20 czerwca 1966 r., dołączając po 1 egzemplarzu rozliczeń zjednoczeń.
§  3.
Oddziały banków finansujących przekażą po złożeniu rozliczeń przedsiębiorstw oraz po ich sprawdzeniu, nie później jednak niż do dnia 10 czerwca 1966 r., z rachunków rozliczeniowych przedsiębiorstw na rachunki funduszy rezerwowych właściwych zjednoczeń środki pieniężne w wysokości nadwyżek środków obrotowych wykazanych w rozliczeniach przedsiębiorstw.
§  4.
Zjednoczenia podejmą w terminie do dnia 31 grudnia 1965 r. postanowienie o umorzeniu udzielonych przed tym terminem pożyczek z funduszu rezerwowego i przeksięgowaniu ich na rachunek funduszu statutowego przedsiębiorstw bądź zarządzą zwrot pożyczek w określonym terminie, nie później jednak niż do dnia 31 maja 1966 r.
§  5.
Środki funduszu rezerwowego zjednoczeń według stanu na dzień 31 grudnia 1965 r., uwzględniające kwoty nie umorzonych pożyczek i powiększone o nadwyżki środków obrotowych przedsiębiorstw, przeznacza się na pokrycie niedoborów środków obrotowych wykazanych w rozliczeniach przedsiębiorstw zgrupowanych w tym zjednoczeniu.
§  6.
1.
Zjednoczenia przekażą przedsiębiorstwom odpowiednie dotacje ze środków, o których mowa w § 5, w terminie do dnia 20 czerwca 1966 r. Środki pozostałe po dokonaniu rozliczeń podlegają przelaniu na nowy rachunek funduszu rezerwowego, o którym mowa w § 8.
2.
Zjednoczenia, których środki określone w § 5 nie wystarczają na pokrycie sumy niedoborów środków obrotowych przedsiębiorstw, pokryją pozostałe niedobory z dotacji, o której mowa w § 7 ust. 2.
§  7.
1.
Ministerstwo Finansów przekaże ministerstwom dotacje na pokrycie niedoborów środków obrotowych zjednoczeń, o których mowa w § 6 ust. 2, na otwarty w tym celu rachunek niedoborów ministerstwa. Ministerstwa przeleją na rachunek niedoborów środki swego funduszu rezerwowego według stanu na dzień 31 grudnia 1965 r.
2.
W ciągu 10 dni od otrzymania dotacji, o których mowa w ust. 1, ministerstwa przekażą zjednoczeniom dotacje na pokrycie niedoboru wykazanego w rozliczeniach zjednoczeń, pomniejszonego o środki określone w § 5.
3.
W ciągu 10 dni od otrzymania dotacji, o których mowa w ust. 2, zjednoczenia przekażą przedsiębiorstwom dotacje na sfinansowanie niedoboru środków obrotowych.
§  8.
1.
Wpłaty na fundusz rezerwowy zjednoczeń i ministerstw, dokonywane na poczet rozliczeń dotyczących 1966 r., akumulowane będą na nowym, odrębnym rachunku funduszu rezerwowego.
2.
W razie braku środków na nowym rachunku funduszu rezerwowego na pokrycie potrzeb powstałych w roku 1966, bank finansujący zjednoczenie może udzielić mu krótkoterminowego kredytu, podlegającego spłacie z najbliższych wpływów na rachunek tego funduszu.