Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych jednostek podległych Centralnym Zarządom: Zakładów Zbożowych "PZZ", Obrotu Zwierzętami Rzeźnymi oraz Przemysłu Młynarskiego.

Monitor Polski

M.P.1955.94.1205

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKUPU
z dnia 22 sierpnia 1955 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych jednostek podległych Centralnym Zarządom: Zakładów Zbożowych "PZZ", Obrotu Zwierzętami Rzeźnymi oraz Przemysłu Młynarskiego.

Na podstawie § 29 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 1955 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych (Monitor Polski Nr 21, poz. 206) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa:
1)
o Centralnych Zarządach - należy przez to rozumieć Centralny Zarząd Zakładów Zbożowych "PZZ", Centralny Zarząd Obrotu Zwierzętami Rzeźnymi oraz Centralny Zarząd Przemysłu Młynarskiego,
2)
o okręgowych zakładach - należy przez to rozumieć okręgowe zakłady zbożowe "PZZ", okręgowe przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami rzeźnymi oraz okręgowe zakłady młynarskie,
3)
o zakładach - należy przez to rozumieć oddziały powiatowe okręgowych zakładów zbożowych "PZZ", rejonowe zakłady zbożowe "PZZ", powiatowe przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami rzeźnymi, rejonowe przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami rzeźnymi oraz młyny i zespoły młynów,
4)
o zarządzeniu Ministra Finansów - należy przez to rozumieć zarządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lutego 1955 r. (Monitor Polski Nr 21, poz. 206).
Przepisy zarządzenia Ministra Finansów dotyczące rozliczeń przedsiębiorstw z centralnymi zarządami stosuje się analogicznie do rozliczeń zakładów z okręgowymi zakładami i do rozliczeń okręgowych zakładów z Centralnymi Zarządami ze zmianami podanymi w niniejszym zarządzeniu.
Zakłady rozliczają się z Centralnymi Zarządami z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych za pośrednictwem okręgowych zakładów.
1.
Okręgowe zakłady otworzą we właściwych terenowo oddziałach banku rachunki pod nazwą "Okręgowy rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat oraz z tytułu środków obrotowych".
2.
Okręgowe zakłady prowadzą dla rozliczeń z budżetem odpowiednią księgowość zgodnie z zasadami ustalonymi dla Centralnych Zarządów.
Podstawę do rozliczeń okręgowych zakładów, zarówno przy rozliczeniach planowych, jak i wynikowych, stanowi suma kwot rozliczeń poszczególnych zakładów.
1.
Zakłady dokonują planowych wpłat na okręgowy rachunek rozliczeń (§ 4 ust. 1) w terminie o 2 dni krótszym od terminów ustalonych dla planowych wpłat przedsiębiorstw rozliczających się z centralnymi zarządami.
2.
Okręgowe zakłady dokonują planowych wpłat na rachunek rozliczeń Centralnych Zarządów w terminie o 3 dni dłuższym od terminów ustalonych dla planowych wpłat przedsiębiorstw rozliczających się z centralnymi zarządami.
3.
Centralne Zarządy dokonują planowych wpłat do budżetu i na rzecz innych centralnych zarządów w terminie o 3 dni dłuższym od terminów ustalonych w zarządzeniu Ministra Finansów dla planowych wpłat centralnych zarządów.
1.
Okręgowe zakłady obowiązane są przesyłać Centralnemu Zarządowi i właściwemu organowi finansowemu potwierdzone przez oddział banku zawiadomienia - według wzoru nr 1 ustalonego w załączniku - o dokonanych przelewach na rachunek rozliczeń Centralnego Zarządu:
1)
z tytułu wpłat:
a)
zysku,
b)
nadwyżek własnych środków obrotowych na początek roku,
c)
zmniejszenia własnych środków obrotowych w ciągu roku;
2)
z tytułu dotacji udzielonych na sfinansowanie:
a)
strat,
b)
niedoboru własnych środków obrotowych na początek roku,
c)
wzrostu własnych środków obrotowych w ciągu roku.
2.
Przy rozliczeniach wynikowych kwartalnych do zawiadomień, o których mowa w ust. 1, okręgowe zakłady dodatkowo załączają zestawienia według załączonych wzorów nr 2 i 3, a przy rozliczeniach wynikowych rocznych - według załączonych wzorów nr 2, 3, 4 i 4a.
3.
Okręgowe zakłady przedkładają Centralnym Zarządom projekty wynikowych rozliczeń kwartalnych w terminie ustalonym dla przedkładania bilansów księgowych, a projekty wynikowych rozliczeń rocznych - w terminie do dnia 31 marca roku następnego po roku sprawozdawczym.
Zakłady sporządzają i przedkładają okręgowym zakładom:
1)
kopię zawiadomień według wzoru ustalonego w załączniku nr 2b do zarządzenia Ministra Finansów,
2)
projekty wynikowych rozliczeń kwartalnych według wzoru ustalonego w załączniku nr 11 do zarządzenia Ministra Finansów,
3)
projekty wynikowych rozliczeń rocznych według wzoru ustalonego w załączniku nr 12 do zarządzenia Ministra Finansów.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.
ZAŁĄCZNIKI

Wzór nr 1.

..........

(nazwa i adres okręgowych zakładów)

Sporządza się w 3 egzemplarzach, z których:
1 otrzymuje organ finansowy,
1 otrzymuje centralny zarząd,
1 pozostaje w okręgowych zakładach

.

(datownik banku o dokonanym przelewie)

ZAWIADOMIENIE O WYSOKOŚCI PRZELEWU DOKONANEGO Z OKRĘGOWEGO RACHUNKU ROZLICZEŃ NA RACHUNEK ROZLICZEŃ CENTRALNEGO ZARZĄDU

Do

Centralnego Zarządu ..........

w ..........

Okręgowe Zakłady .......... w .......... zawiadamiają, że w dniu .......... zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Skupu z dnia 22 sierpnia 1955 r. (Monitor Polski Nr 94, poz. 1205) została przelana z okręgowego rachunku rozliczeń w Oddziale Narodowego Banku Polskiego w .......... na rachunek rozliczeń Centralnego Zarządu .......... w Oddziale Narodowego Banku Polskiego w Warszawie za miesiąc (kwartał) .......... 1955 r.

kwota zł ..........

z tytułu ..........

Rozliczenie:

Wpłaty:

a) dotacje otrzymane z Centralnego Zarządu do końca miesiąca sprawozdawczego (kwartału) ..........

b) wpłaty od zakładów .......... ..........

Wypłaty:

a) dotacje wypłacone zakładom ..........

b)
przelewy na rachunek Centralnego Zarządu do końca ubiegłego miesiąca (kwartału) .......... ..........

Przelano na rachunek Centralnego Zarządu dnia .......... ..........

.........., dnia ..... 195 .. r.

..........

(podpisy)

Wzór nr 2.

..........

(nazwa i adres okręgowych zakładów)

Sporządza się raz na kwartał w 3 egzemplarzach, z których:
1 otrzymuje organ finansowy,
1 otrzymuje centralny zarząd,
1 pozostaje w okręgowych zakładach.

ZESTAWIENIE

dotyczące rozliczeń kwartalnych (rocznych) z tytułu wpłat z zysku i pokrycia strat

za okres od .......... do ..........

Lp.(nazwa i adres zakładu)Planowany(a)WykonanieStraty ponadplanowe i nie planowanePotrącenie z ponadplanowego zysku dokonane przez zakładyOkręgowy rachunek
wpłaty z zysku
według planu od początku rokunależne na podstawiedokonane przelewyzwroty na rzecz zakładustan wpłat (rubryka 16-17)
zyskstratazysk bilansowystrata bilansowana fundusz zakładowyna inne cele25% od zysku ponadplanowego (I, II i III kwartał)ostatniego bilansu kwartalnego (cała należność)planu za kwartał(y), za który(e) bilansu nie sporządzono10% planowej wpłaty kwartalnej w myśl § 26 ust. 2 zarządzenia Ministra Finansówrazem (rubryka 12+13+14)
123456789101112131415161718
Razem

Wzór nr 2. (cd)

(w tysiącach złotych)

rozliczeńPrzelano do centralnego zarząduStan okręgowego rachunku rozliczeń (rubryka 20-27-28)Zaległe wpłaty z zysku od zakładów (rubryka 15-18)Nadpłacone wpłaty z zysku przez zakłady (rubryka 18-15)Nadmierne udzielone dotacje zakładom (rubryka 27-24)Uwagi
Dotacje otrzymane z Centralnego ZarząduRazem wpłaty na okręgowy rachunek rozliczeń (rubryka 18+19)Dotacje na pokrycie strat
według planu od początku rokuprzysługujące na podstawieprzelane zakładomzwrócone przez zakładystan udzielonych dotacji (rubryka 25-26)
ostatniego bilansu kwartalnegoplanu za okres, za który bilansu nie sporządzonorazem rubryka 22+23
192021222324252627282930313233

Uwagi: a)

W rubryce 2 wykazuje się kolejno wszystkie zakłady rozliczające się za pośrednictwem okręgowego rachunku rozliczeń okręgowych zakładów,

b)
Rozliczenie obejmuje okres od początku roku do końca okresu sprawozdawczego,
c)
W razie gdy plan danego zakładu przewiduje w jednych kwartałach zysk, a w drugich stratę (kwartały mieszane), należy w rubryce 11 wykazać tylko sumę kwartałów rentownych, w rubr. zaś 12 do 18 - kwoty należne w tych kwartałach w wyniku dokonanego rozliczenia; kwartały planowo-deficytowe rozliczane są w rubr. 21 do 27.

..........

(podpisy)

Wzór nr 3.

..........

(nazwa i adres okręgowych zakładów)

Sporządza się raz na kwartał w 3 egzemplarzach, z których:
1 otrzymuje organ finansowy,
1 otrzymuje centralny zarząd,
1 pozostaje w okręgowych zakładach.

ZESTAWIENIE

dotyczące rozliczeń z tytułu wzrostu lub zmniejszenia środków obrotowych w ciąga roku za okres od .......... do ..........

(w tysiącach złotych)

Lp...........

..........

(nazwa i adres zakładu)

WzrostZmniejszenieStan okręgowego rachunku rozliczeń
planprzelane na rachunek zakładuplanprzelane na okręgowy rachunek rozliczeńWpłatyWypłatyStan okręgowego rachunku rozliczeń rubryka 9-12)
otrzymano z centralnego zarząduotrzymano od zakładuwpłaty razem (rubryka 7+8)przelew na rachunek centralnego zarząduprzelew na rachunek zakładuwypłaty razem (rubryka 10+11)
12345678910111213
Razem:

.........., dnia 195 .. r.

..........

(podpisy)

Wzór nr 4.

..........

(nazwa i adres okręgowych zakładów)

Sporządza się w 3 egzemplarzach, z których:
1 otrzymuje organ finansowy,
1 otrzymuje centralny zarząd,
1 pozostaje w okręgowych zakładach.

ZESTAWIENIE

dotyczące wstępnego - ostatecznego rozliczenia nadwyżek i niedoborów środków obrotowych na dzień 1 stycznia 19 .. r. na podstawie bilansu rocznego.

(w tysiącach złotych)

Lp...........

.......... (nazwa i adres zakładu)

Nadwyżka na 1.I. .......Niedobór na 1.I. .......Stan okręgowego rachunku rozliczeń
planfaktyczny stanplanfaktyczny stanWpłatyWypłatyStan okręgowego rachunku rozliczeń (9-12)
otrzymano z centralnego zarząduotrzymano od zakładuwpłaty razem (7+8)przelew na rachunek centralnego zarząduprzelew na rachunek zakładuwypłaty razem (10+11)
12345678910111213
Razem:

.........., dnia .......... 195 .. r.

..........

(podpisy)

Wzór nr 4a.

..........

(nazwa i adres okręgowych zakładów)

Sporządza się w 3 egzemplarzach, z których:
1 otrzymuje organ finansowy,
1 otrzymuje centralny zarząd,
1 pozostaje w okręgowych zakładach

.

ZESTAWIENIE

wynikowego rozliczenia rocznego za okres od 1.I.195 .. r. do 31.XII.195 .. r.

Lp...........

..........

(nazwa i adres zakładu)

Fundusze własne w obrociePasywa stałeFundusze własne i zrównane z własnymi (3+4)Normatywy środków obrotowych na 3 1.XII.195 .. r. w granicach pokryciaNormatywy środków obrotowych na 1.I. 195.. r. w granicach pokryciaNadwyżka (+) lub niedobór (-) środków obrotowychPozycje korygujące z tytułu:Nadwyżka (+) lub niedobór (-) środków obrotowych po korekcieW tym niedobór z tytułu:Faktycznie odprowadzona nadwyżka środków obrotowych do budżetuFaktycznie otrzymana dotacja na niedobory środków obrotowych z budżetuRóżnica (14-18 lub 14-19) nadpłata (-) niedopłata (+) lub zwrot (-)Adnotacje o zatwierdzeniu bilansów (zatwierdzenie prowizoryczne)
nadpłaty wpłat z zyskuniedopłaty wpłat z zyskuodpisów na fundusz zakładowyodpisów na inne celerazem pozycje korygującepogorszenia wynikówunieruchomienia środków obrotowych w nielegalnych inwestycjachinnych przyczyn
123456789101112131415161718192021

.........., dnia ..... 195 .. r.

..........

(podpisy)