Dział 4 - Przepisy końcowe. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych.

Monitor Polski

M.P.1955.21.206

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

DZIAŁ  IV

Przepisy końcowe.

§  28.
1.
W przypadku niedokonania przez zarząd centralny wpłat do budżetu w terminach ustalonych niniejszym zarządzeniem bank dokona na wniosek Ministerstwa Finansów przelewu odpowiedniej kwoty do budżetu w ciężar rachunku rozliczeń zarządu centralnego, a w odniesieniu do przedsiębiorstw, o których mowa w § 2 ust. 4 - w ciężar rachunku rozliczeniowego przedsiębiorstwa.
2.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie w przypadku niedokonania wpłat przez przedsiębiorstwa na rachunek rozliczeń zarządu centralnego w terminach ustalonych niniejszym zarządzeniem, z tym że przelewy mogą nastąpić na wniosek właściwego centralnego zarządu.
3.
Od przedsiębiorstw, które nie uiszczą w terminach ustalonych w niniejszym zarządzeniu należnych wpłat do budżetu, jak również od przedsiębiorstw, które nie dokonają w ustalonych terminach przelewu należnych wpłat na rachunki rozliczeń zarządów centralnych, pobiera się odsetki za zwłokę w wysokości 0,05% za każdy dzień zwłoki.
4.
Przedsiębiorstwa, które dokonują wpłaty po terminie (ust. 3), obowiązane są obliczyć należne odsetki i przelać je na rachunek dochodów budżetowych właściwego organu finansowego (§ 6 ust. 6).
5.
W przypadku nieprzestrzegania przez ministerstwa i zarządy centralne terminów składania zgłoszeń finansowych i rejestrów zleceń przelewów (§ 15) oraz projektów rozliczeń wynikowych (§ 25), jak również w przypadkach nieprzestrzegania przez nie terminów ustalania zadań finansowych (§ 15) oraz zatwierdzania projektów rozliczeń wynikowych (§ 25) dla podległych jednostek Ministerstwo Finansów może wstrzymać otwarcie kredytów budżetowych dla tych ministerstw, jak również zablokować rachunek kredytów budżetowych dla zarządów centralnych.
6.
Ministerstwa mogą wstrzymać przekazanie kredytów budżetowych bądź zablokować rachunek kredytów budżetowych tych zarządów centralnych, które nie dokonują przelewów wynikających z zatwierdzonych dla nich zadań finansowych na rzecz innych zarządów centralnych bądź dokonują tych przelewów po ustalonych terminach.
§  29.
Właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Finansów mogą, ze względu na szczególną strukturę organizacyjną niektórych przedsiębiorstw im podporządkowanych, ustalać dla nich tryb rozliczeń z budżetem centralnym odmienny od ustalonego w niniejszym zarządzeniu.
§  30.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednio:
1)
do wpłat do budżetu - przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) oraz dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 56, poz. 506 i z 1953 r. Nr 9, poz. 27);
2)
do dotacji budżetowych - przepisy dekretu z dnia 17 grudnia 1952 r. o uchwalaniu i wykonywaniu budżetu Państwa (Dz. U. z 1952 r. Nr 50, poz. 334, z 1954 r. Nr 25, poz. 94 i Nr 56, poz. 278) oraz przepisy wydane na jego podstawie.
§  31.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 18 stycznia 1954 r. w sprawie rozliczeń ministerstw i urzędów centralnych z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych podległych przedsiębiorstw państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr A-19, poz. 334).
§  32.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.