Dział 3 - Zasady i tryb rozliczeń przedsiębiorstw. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw.

Monitor Polski

M.P.1966.6.51

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1969 r.

Dział  III.

Zasady i tryb rozliczeń przedsiębiorstw.

Rozliczenie zysków.

§  18.
1.
Zysk przedsiębiorstw, z wyjątkiem przedsiębiorstw wymienionych w ust. 2, podlega podziałowi na:
1)
wpłatę z zysku,
2)
odpis na fundusz rozwoju.
2.
Zysk przedsiębiorstw zbytu i zaopatrzenia, do których stosuje się przepisy zarządzenia z dnia 20 listopada 1955 r., podlega podziałowi na:
1)
wpłatę z zysku,
2)
odpis na fundusz inwestycyjno-remontowy,
3)
uzupełnienie własnych środków obrotowych.
3.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat z zysku na rachunek rozliczeń jednostek rozliczających. Do przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem bezpośrednio stosuje się odpowiednio § 12.
§  19.
Przy rozliczeniach okresowych przedsiębiorstw wpłatę z zysku stanowi cześć zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, wynikająca z zastosowania do zysku osiągniętego procentowej normy finansowej wpłaty z zysku.
§  20.
1.
Przy rozliczeniach rocznych przedsiębiorstw należną wpłatę z zysku ustala się przez zastosowanie procentowej normy finansowej wpłaty z zysku do wykazanego w sprawozdaniu finansowym zysku zmniejszonego o zysk nienależny.
2.
Przedsiębiorstwa przelewają zysk nienależny do budżetu oraz na fundusz rezerwowy jednostki rozliczającej zgodnie z przepisami § 42 ust. 4 uchwały nr 276, § 9 ust. 4 uchwały nr 277 i § 15 ust. 4 zarządzenia z dnia 20 listopada 1965 r. Kwoty zysku nienależnego podlegające przekazaniu do budżetu przelewane są odrębnie od pozostałych wpłat z zysku za pośrednictwem jednostek rozliczających.
3.
W razie gdy zysk nienależny przedsiębiorstwa jest wyższy od zysku wynikającego z jego sprawozdania finansowego, w związku z czym przedsiębiorstwo przy rozliczeniu rocznym wykazało stratę, stosuje się odpowiednio przepis § 23 ust. 7.
4.
Jeżeli w związku z niską rentownością przedsiębiorstwa nie ustalono dla niego procentowej normy finansowej wpłaty z zysku, a przedsiębiorstwo osiągnęło zysk ponadplanowy, to jednostka rozliczająca obowiązana jest ustalić dla takiego przedsiębiorstwa procentową normę wpłat z zysku od zysku ponadplanowego. Ustalona norma nie może być niższa od procentowej normy wpłaty z zysku jednostki rozliczającej.
5.
Jeżeli jednostka rozliczająca jest planowo deficytowa lub jeżeli jest planowo rentowna, lecz nie ustalono dla niej normy procentowej wpłat z zysku, to w wypadku, o którym mowa w ust. 4, ustala ona normę procentową wpłaty z zysku dla przedsiębiorstw, które osiągnęły zysk wyższy od planowanego, w wysokości nie niższej niż przeciętna norma wpłaty z zysku przedsiębiorstw planowo rentownych zgrupowanych w tej jednostce.
6.
O wysokości procentowej normy wpłat z zysku dla przedsiębiorstw, ustalonej zgodnie z ust. 4 i 5, jednostka rozliczająca obowiązana jest zawiadomić wydział finansowy właściwy dla przedsiębiorstwa (§ 30).
§  21.
1.
Odpisy na fundusz zakładowy przy rozliczeniach okresowych i przy wstępnych rozliczeniach rocznych uwzględnia się w wysokości wnioskowanej przez przedsiębiorstwo.
2.
Przy ostatecznych rozliczeniach rocznych odpisy na fundusz zakładowy uwzględnia się w wysokości kwot przysługujących na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
3.
W razie zwiększenia odpisów na fundusz zakładowy z rezerwy, będącej do dyspozycji zjednoczenia bądź ministerstwa, ma odpowiednie zastosowanie przepis § 5 ust. 1.

Rozliczenie strat i dotacji.

§  22.
1.
Przedsiębiorstwa otrzymują dotacje na straty i fundusze z rachunków rozliczeń jednostek rozliczających lub z budżetu w zależności od sposobu powiązań z budżetem.
2.
Zasady, tryb i terminy otrzymywania przez przedsiębiorstwa dotacji regulują przepisy § 17 i § 26.
3.
Rozliczenie otrzymanych dotacji następuje w terminach określonych w § 25.
4.
Decyzja o zaliczeniu dotowanej jednostce nadpłaconej dotacji na poczet okresu następnego powinna być dokonana przez jednostkę rozliczającą w formie notatki zamieszczonej na sprawdzonym rozliczeniu (§ 27 ust. 5).
§  23.
1.
W zakresie rozliczeń okresowych przedsiębiorstw deficytowych stosuje się odpowiednio przepisy § 15 i § 17.
2.
Po zakończeniu roku sprawozdawczego dokonuje się rozliczeń z tytułu dotacji na straty oraz na fundusz zakładowy.
3.
Jeżeli strata wynikająca z rocznego sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa planowo deficytowego jest niższa od straty planowanej, to należną dotację ustala się w wysokości straty wynikającej ze sprawozdania finansowego, zwiększonej o przysługujący przedsiębiorstwu dodatkowy odpis na fundusz rozwoju z tytułu poprawy wyników, stosownie do § 46 ust. 4 uchwały nr 276, § 50 ust. 4 uchwały nr 277 oraz § 10 ust. 3 zarządzenia z dnia 20 listopada 1965 r. Jeśli tak ustalona dotacja jest wyższa od straty planowanej, stosuje się odpowiednio przepis ust. 7.
4.
Jeżeli przedsiębiorstwo, którego strata wynikająca z rocznego sprawozdania finansowego jest niższa od straty planowanej, osiągnęło zysk nienależny, dotację na straty ustala się w wysokości straty wynikającej ze sprawozdania finansowego, zwiększonej stosownie do wyników weryfikacji sprawozdania finansowego oraz zwiększonej o dodatkowy odpis na fundusz rozwoju (ust. 3). Jeżeli tak ustalona dotacja jest wyższa od dotacji planowanej, stosuje się odpowiednio przepis ust. 7.
5.
W razie gdy z rocznego sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa planowo deficytowego wynika, że zamiast straty osiągnęło ono zysk, to zysk ten, zmniejszony stosownie do wyników weryfikacji sprawozdania finansowego oraz zmniejszony o dodatkowy odpis na fundusz rozwoju (ust. 3), podlega przekazaniu na rachunek rozliczeń jednostki rozliczającej lub do budżetu, a udzielona dotacja podlega zwrotowi. Jeżeli osiągnięty zysk nie planowany nie wystarcza na pokrycie dodatkowego odpisu na fundusz rozwoju, brakującą kwotę na pokrycie tego odpisu przedsiębiorstwo potrąca ze zwracanej dotacji.
6.
Jeżeli w wypadku, o którym mowa w ust. 5, wskutek skorygowania zysku wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego przedsiębiorstwo wykaże w rozliczeniu rocznym stratę, to dokonuje ono rozliczenia tej straty stosownie do przepisu ust. 3 lub ust. 7.
7.
Jeżeli w wyniku ostatecznego rozliczenia rocznego okaże się, że przedsiębiorstwo poniosło stratę ponadplanową (nie planowaną), jednostka rozliczająca może udzielić dotacji na straty z rachunku rozliczeń, pod warunkiem uprzedniego przelania przypadających od niej zgodnie z ustalonymi normami finansowymi wpłat z zysku do budżetu oraz dokonania odpowiednich odpisów na fundusze.
§  24.
Przy rozliczeniach okresowych oraz rozliczeniach rocznych wstępnych i ostatecznych w zakresie odpisów na fundusz zakładowy stosuje się odpowiednio przepisy § 21.