Rozdział 2 - Rozliczenie strat i dotacji. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw.

Monitor Polski

M.P.1966.6.51

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1969 r.

Rozdział  2.

Rozliczenie strat i dotacji.

§  13.
1.
Otwarcie kredytów na pokrycie strat i na fundusze dla ministerstw i zjednoczeń rozliczających się z budżetem bezpośrednio następuje w wysokości i terminach określonych w przepisach o rachunkowości budżetowej.
2.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, dokonują z otwartych kredytów przelewów na własne rachunki rozliczeń na straty i fundusze w terminach miesięcznych w wysokości 1/12 kwoty dotacji ustalonej w planie rocznym bądź w kwotach wyższych lub niższych, jeżeli uzasadnia to stan finansowy lub wymaga tego sezonowość produkcji i zbytu.
§  14.
1.
Jednostki, o których mowa w § 13, dokonują w ciągu 2 dni od upływu terminu ustalonego dla składania sprawozdań finansowych rozliczeń dotacji pobranych z otwartych kredytów na pokrycie strat i na fundusze.
2.
Zjednoczenia nie rozliczające się bezpośrednio z budżetem dokonują w terminach określonych w ust. 1 rozliczeń sum dotacji otrzymanych z rachunku rozliczeń ministerstwa.
§  15.
1.
Przy rozliczeniach okresowych podlegają rozliczeniu tylko dotacje na straty i na fundusz zakładowy.
2.
Jeżeli strata wykazana w okresowym sprawozdaniu finansowym jest niższa od dotacji przekazanej na ten okres, należną dotację ustala się w wysokości straty wynikającej ze sprawozdania finansowego.
3.
Nadpłacone kwoty dotacji na straty oraz na fundusz zakładowy podlegają zwrotowi w terminie ustalonym w § 14 ust. 1 lub zaliczeniu na poczet okresu następnego.
§  16.
1.
Po zakończeniu roku sprawozdawczego dokonuje się rozliczeń z tytułu dotacji na straty oraz na fundusz zakładowy. Dotacje na pozostałe fundusze przyjmuje się w wysokości określonej planem.
2.
Jeżeli z rocznego sprawozdania finansowego zjednoczenia planowo deficytowego wynika, że poniosło ono stratą mniejszą od straty planowanej, to należną dla zjednoczenia dotację na straty ustala się w wysokości wynikającej ze sprawozdania, a dotacje na fundusze - w wysokości planowanej, zwiększonej o dodatkowe odpisy na fundusz rozwoju z tytułu poprawy wyników przedsiębiorstw.
3.
Jeżeli przedsiębiorstwa zgrupowane w zjednoczeniu planowo deficytowym osiągnęły zyski nienależne, a strata wynikająca z rocznego sprawozdania finansowego zjednoczenia jest niższa od straty planowanej, to należną dla zjednoczenia dotację na straty ustala się w wysokości straty wynikającej ze sprawozdania finansowego, zwiększonej stosownie do wyników weryfikacji sprawozdań finansowych przedsiębiorstw oraz zwiększonej w sposób określony w ust. 2.
4.
W razie gdy dotacja na straty ustalona dla zjednoczenia, po skorygowaniu jej w myśl ust. 3, byłaby wyższa od dotacji planowanej, zjednoczenie otrzymuje dotację na straty w wysokości określonej w ust. 5.
5.
Jeżeli zjednoczenie poniesie stratę wyższą od planowanej, to dotację na straty otrzyma w wysokości straty planowanej.
6.
Jeżeli z rocznego sprawozdania finansowego zjednoczenia planowo deficytowego wynika, że zamiast straty osiągnęło ono zysk, to zysk ten po zmniejszeniu go stosownie do wyników weryfikacji sprawozdań finansowych przedsiębiorstw oraz o dodatkowe odpisy na fundusz rozwoju przedsiębiorstw (ust. 2) podlega przekazaniu do budżetu lub na rachunek rozliczeń ministerstwa. W tym wypadku udzielona zjednoczeniu dotacja na straty podlega zwrotowi; jeżeli jednak zwiększone odpisy na fundusz rozwoju przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu będą wyższe od skorygowanego w ten sposób zysku zjednoczenia, to o różnicę tę zmniejsza się kwotę dotacji podlegającej zwrotowi.
7.
W razie gdy wskutek zmniejszenia zysku wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego zjednoczenia planowo deficytowego stosownie do wyników weryfikacji sprawozdań finansowych przedsiębiorstw (ust. 6) zjednoczenie to wykaże przy rozliczeniu rocznym stratę, to dokonuje ono rozliczenia tej straty stosownie do przepisu ust. 2 lub ust. 5.
8.
Nadmiernie udzielone dotacje na straty i fundusz zakładowy przy rozliczeniach rocznych podlegają zwrotowi w terminach określonych w § 14 ust. 1 na dochód budżetu bądź na rachunek rozliczeń, z którego dotacja została udzielona.
9.
Przepisy ust. 1-8 stosuje się odpowiednio do ministerstw rozliczających się za zjednoczenia.
§  17.
Jednostki rozliczające udzielają przedsiębiorstwom dotacji na straty i fundusze w okresach miesięcznych w zasadzie w wysokości 1/12 kwoty dotacji ustalonej w planie jednostki dotowanej. Udzielenie dotacji na straty w kwotach wyższych albo niższych niż 1/12 lub wstrzymanie udzielenia dotacji może nastąpić, jeśli uzasadnia to stan finansowy bądź wymaga tego sezonowość produkcji i zbytu. Zwiększenie dotacji na fundusz rozwoju może być dokonane w ciągu roku tylko w granicach kwot ustalonych w planie na dany rok. Dotacje na fundusz zakładowy udzielane są w wysokości i terminach określonych w §§ 21 i 26.