Rozdział 5 - Sprawozdawczość i kontrola. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych.

Monitor Polski

M.P.1957.16.119

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1957 r.

Rozdział  5.

Sprawozdawczość i kontrola.

§  20.
1.
Ministerstwa przedkładają Ministerstwu Finansów, zarządy centralne - ministerstwom, a przedsiębiorstwa - zarządom centralnym rozliczenia miesięczne, kwartalne i roczne według wzoru ustalonego w załączniku nr 2 i nr 3 w terminie przewidzianym dla przedłożenia jednostce nadrzędnej sprawozdania finansowego.
2.
Rozliczenia miesięczne, kwartalne i roczne ministerstw są sprawdzane przez Ministerstwo Finansów, rozliczenia miesięczne, kwartalne i roczne zarządów centralnych są sprawdzane przez ministerstwo, a przedsiębiorstw - przez zarządy centralne; rozliczenia powinny być sprawdzone w ciągu 5 dni od daty otrzymania.
3.
Dopłaty wynikające ze sprawdzonych rozliczeń miesięcznych i kwartalnych powinny być dokonane w ciągu 5 dni od daty otrzymania sprawdzonego rozliczenia, a wynikające z rozliczeń rocznych - w ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia bilansu rocznego.
§  21.
Jeżeli ministerstwa i zarządy centralne w terminach przewidzianych dla złożenia zbiorczych sprawozdań finansowych nie dysponują sprawozdaniami finansowymi wszystkich jednostek podległych, powinny one przy sporządzeniu rozliczeń oprzeć się w odniesieniu do jednostek, które nie złożyły sprawozdań, na danych ostatniego sprawozdania finansowego, uzupełniając okres brakujący danymi planowanymi. W tych przypadkach rozliczenie traktuje się jako wstępne, a rozliczenie ostateczne przeprowadza się po sporządzeniu pełnego sprawozdania finansowego.
§  22.
1.
W przypadku niedokonania przez ministerstwo wpłat do budżetu w terminach ustalonych niniejszym zarządzeniem bank dokona na podstawie zlecenia pokrycia należności budżetowych, wystawionego przez Ministerstwo Finansów, przelewu odpowiedniej kwoty do budżetu w ciężar rachunku rozliczeń ministerstwa lub rachunków rozliczeń zarządów centralnych wskazanych przez ministerstwo.
2.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie w przypadku niedokonania wpłat przez zarządy centralne na rachunek rozliczeń ministerstwa lub przez przedsiębiorstwa na rachunek rozliczeń zarządu centralnego, z tym że przelewy mogą nastąpić na wniosek właściwego ministerstwa, zarządu centralnego lub organu finansowego; wnioski powinny być sporządzone na formularzach bankowych.
3.
Przedsiębiorstwa, które nie uiszczą w terminach ustalonych w niniejszym zarządzeniu należnych wpłat na rachunek rozliczeń zarządu centralnego, przekazują na rachunek dochodów budżetowych właściwego organu finansowego odsetki za zwłokę w wysokości 0,05% za każdy dzień zwłoki; przepis ten ma również zastosowanie do przedsiębiorstw podległych bezpośrednio ministrowi lub kierownikowi urzędu centralnego.
4.
W przypadkach nieprzestrzegania przez ministerstwa terminów składania projektów rozliczeń Ministerstwo Finansów może wstrzymać otwarcie kredytów budżetowych dla tych ministerstw.
5.
Ministerstwa mogą wstrzymać przekazanie należnych dotacji dla tych zarządów centralnych, które nie składają w terminie projektów rozliczeń oraz nie dokonują w obowiązujących terminach wpłat na rachunek rozliczeń ministerstwa.
§  23.
1.
Właściwe organy finansowe sprawują nadzór nad przebiegiem rozliczeń zarządów centralnych i przedsiębiorstw na podstawie otrzymanych odpisów limitów finansowych, zawiadomień o przelewach i rozliczeń wynikowych. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości polegających na nieprzestrzeganiu przepisów niniejszego zarządzenia, organy finansowe obowiązane są sprostować rozliczenie, zawiadamiając o tym właściwe ministerstwo lub zarząd centralny.
2.
Za właściwy organ finansowy dla zarządu centralnego rozumie się wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (m.st. Warszawy, m. Łodzi, m. Krakowa, m. Poznania i m. Wrocławia), zaś dla przedsiębiorstwa zarówno podległego bezpośrednio ministrowi, jak i zarządowi centralnemu - wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej (miasta stanowiącego powiat) bądź oddział finansowy Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy, m. Łodzi, m. Krakowa, m. Poznania i m. Wrocławia, na którego terenie znajduje się siedziba zarządu centralnego lub przedsiębiorstwa.