Rozdział 1 - Wpłaty i terminy rozliczeń. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych.

Monitor Polski

M.P.1957.16.119

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1957 r.

Rozdział  1.

Wpłaty i terminy rozliczeń.

§  10.
Ministerstwa są obowiązane dokonywać przelewów:
1)
wpłat do budżetu z tytułu planowanych nadwyżek środków obrotowych na początek roku (§ 19 ust. 1) - do dnia 30 stycznia, z tytułu planowanego zmniejszenia własnych środków obrotowych w ciągu roku (§ 19 ust. 3) - do dnia 20 każdego miesiąca oraz z tytułu miesięcznych, kwartalnych i rocznych rozliczeń zysków (§§ 14 i 15) lub strat (§ 17) oraz faktycznych nadwyżek środków obrotowych na początek roku (§ 19 ust. 5) - w ciągu 5 dni od terminu ustalonego do składania Ministerstwu Finansów zbiorczych sprawozdań finansowych;
2)
dotacji na sfinansowanie niedoboru własnych środków obrotowych zarządów centralnych na początek roku (§ 19 ust. 2 i 6) - w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel;
3)
dotacji na porycie strat (§ 17 ust. 1) oraz na pokrycie wzrostu środków obrotowych w ciągu roku (§ 19 ust. 4) - do dnia 2 każdego miesiąca bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel.
§  11.
Zarządy centralne są obowiązane dokonywać przelewów:
1)
wpłat na rachunek rozliczeń ministerstwa z tytułu planowanych nadwyżek środków obrotowych na początek roku (§ 19 ust. 1) - do dnia 24 stycznia, z tytułu planowanego zmniejszenia własnych środków obrotowych w ciągu roku (§ 19 ust. 3) - do dnia 12 każdego miesiąca oraz z tytułu miesięcznych, kwartalnych i rocznych rozliczeń zysków (§§ 14 i 15) lub strat (§ 17) oraz faktycznych nadwyżek środków obrotowych na początek roku (§ 19 ust. 5) - w ciągu 5 dni od terminu ustalonego do składania ministerstwom zbiorczych sprawozdań finansowych;
2)
dotacji na sfinansowanie niedoboru własnych środków obrotowych podległych przedsiębiorstw na początek roku (§ 19 ust. 2 i 6) - w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel;
3)
dotacji na pokrycie strat (§ 17 ust. 1) oraz na pokrycie wzrostu środków obrotowych w ciągu roku (§ 19 ust. 4) - do dnia 8 każdego miesiąca bądź w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel.
§  12.
Przedsiębiorstwa są obowiązane dokonywać przelewów na rachunek rozliczeń zarządu centralnego z tytułu planowanych nadwyżek środków obrotowych na początek roku (§ 19 ust. 1) - do dnia 20 stycznia, z tytułu planowanego zmniejszenia własnych środków obrotowych w ciągu roku (§ 19 ust. 3) - do dnia 8 każdego miesiąca oraz z tytułu miesięcznych, kwartalnych i rocznych rozliczeń zysków (§§ 14 i 15) lub strat (§ 17) oraz faktycznych nadwyżek środków obrotowych na początek roku (§ 19 ust. 5) - w ciągu 2 dni od terminu ustalonego do składania zarządom centralnym sprawozdań finansowych.
§  13.
1.
Ministerstwa oraz zarządy centralne mogą wstrzymać udzielanie dotacji na pokrycie strat (§ 17 ust. 1) oraz na pokrycie planowanego wzrostu środków obrotowych w ciągu roku (§ 19 ust. 4) bądź ustalać je w kwotach większych lub mniejszych, jeżeli uzasadnia to stan finansowy jednostek bądź wymaga tego sezonowość produkcji i zbytu lub nierównomierny w roku wzrost środków obrotowych i wysokość udzielonych dotacji na pokrycie strat planowanych. Wprowadzone zmiany nie mogą spowodować jednak podwyższenia kwot rocznych dotacji planowanych, przewidzianych w rocznych limitach finansowych (bilansach dochodów i wydatków).
2.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie do planowanych wpłat z tytułu zmniejszenia własnych środków obrotowych w ciągu roku (§ 19 ust. 3), z tym że wprowadzone zmiany mogą dotyczyć jedynie pierwszych trzech kwartałów i nie mogą spowodować zmniejszenia kwot rocznych wpłat planowanych, przewidzianych w rocznych limitach finansowych (bilansach dochodów i wydatków); ponadto, o ile chodzi o wpłaty ministerstw na rzecz budżetu, wymagana jest zgoda Ministerstwa Finansów, zaś co do wpłat zarządów centralnych na rzecz ministerstw - właściwych ministerstw.
3.
W przypadkach gdy na rachunkach rozliczeń ministerstw i zarządów centralnych planowo-deficytowych w planie rocznym brak jest środków na dokonywanie przelewów, o których mowa w §§ 10 i 11, brakujące kwoty należy uzupełnić przejściowo kredytem ze scentralizowanego funduszu (§ 8 ust. 1).