Rozdział 3 - Zasady przeprowadzania rozliczeń z budżetem przez jednostki centralne oraz przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetem bezpośrednio. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywanie strat państwowych przedsiębiorstw i banków.

Monitor Polski

M.P.1952.A-29.422

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.

Rozdział  3.

Zasady przeprowadzania rozliczeń z budżetem przez jednostki centralne oraz przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetem bezpośrednio.

§  18.
1.
Jednostki centralne obowiązane są przelewać za podległe im przedsiębiorstwa (zakłady) na rachunek dochodów budżetowych właściwego organu finansowego (§ 27 ust. 5) w oddziale Narodowego Banku Polskiego, w okręgu którego znajduje się siedziba jednostki centralnej, wpłaty z zysku:
1)
planowe - w kwotach ustalonych na dany kwartał w ich zbiorczych rocznych planach finansowych;
2)
ponadplanowe - w kwotach wynikających z ich bilansów zbiorczych.
2.
Jednostka centralna - za zgodą organu finansowego wymienionego w § 27 ust. 5 - może w ramach danego kwartału z nadwyżki planowych wpłat z zysku, jaka powstanie na rachunku rozliczeń w poszczególnym miesiącu, pozostawić kwoty potrzebne jej na udzielenie w miesiącu następnym planowych dotacji nie znajdujących pokrycia w dotacjach budżetowych tego kwartału.
§  19.
1.
Jednostki centralne dokonują przelewu nadwyżek z rachunku rozliczeń w następujących terminach:
1)
z tytułu planowych wpłat w wysokości 1/6 planowej wpłaty kwartalnej przewidzianej w ich planach zbiorczych - w terminach do dnia 16 i do końca miesiąca za dany miesiąc;
2)
z tytułu wpłat ponadplanowych - w terminie do dni 50 po upływie kwartału;
3)
z tytułu planowych i ponadplanowych wpłat z zysków rocznych:
a)
wstępnie - w terminie 10 dni od daty sporządzenia rocznego bilansu zbiorczego przez jednostkę centralną, jeżeli termin dla sporządzenia tego bilansu nie wykracza poza datę 30 marca roku następnego; w przeciwnym razie w terminie do dnia 10 kwietnia roku następnego - na podstawie zestawienia zbiorczego, opartego na złożonych przez podległe przedsiębiorstwa (zakłady) bilansach bądź prowizorycznych obliczeniach rocznych (§ 9 ust. 2);
b)
ostatecznie - na podstawie zbiorczego bilansu w terminie 18 dni od daty zatwierdzenia rocznego bilansu ostatniego z podległych jednostce centralnej przedsiębiorstw.
2.
Jednostka centralna przy wpłatach z zysku (§ 18 ust. 1) potrąca kwoty, o których mowa w § 18 ust. 2.
3.
Przy rozliczaniu się jednostki centralnej z budżetem mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 11, 13, 14 i 16 ust. 2.
§  20.
1.
Straty ustalone na dany kwartał w zbiorczych rocznych planach finansowych jednostki centralnej podlegają pokryciu z dotacji budżetowej przewidzianej na ten okres.
2.
Przewidziane w budżecie dotacje dla jednostek centralnych przelewane będą na rachunek rozliczeń w terminach:
1)
do dnia 3 pierwszego miesiąca kwartału - w wysokości 70% przewidzianej w planie dotacji kwartalnej;
2)
do dnia 3 trzeciego miesiąca kwartału - reszta przewidzianej w planie dotacji kwartalnej.
3.
Dotacje otrzymane przez jednostkę centralną z budżetu, a nie wydatkowane w danym kwartale, oraz dotacje zwrócone przez przedsiębiorstwa (zakłady) (§ 16 ust. 2) - podlegają zwrotowi do budżetu w terminie do końca ostatniego miesiąca kwartału.
4.
Minister Finansów określi sposób i tryb udzielania z budżetu dotacji dla przedsiębiorstw (zakładów) prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  21.
1.
Przedsiębiorstwa, obowiązane do bezpośrednich rozliczeń z budżetem, dokonują przelewu wpłat z zysku na rachunek dochodów budżetowych właściwego organu finansowego (§ 25 ust. 5) w oddziale Narodowego Banku Polskiego (§ 18) przy zachowaniu zasad i terminów przewidzianych w §§ 6-13 oraz 25 i 26.
2.
Straty planowe tych przedsiębiorstw podlegają pokryciu z dotacji budżetowych co miesiąc do wysokości 1/3 planowej straty na dany kwartał, w trybie ustalonym na podstawie § 20 ust. 4 z zachowaniem zasad ustalonych w §§ 15 i 16; przy pokrywaniu strat nieplanowych stosuje się odpowiednio przepisy § 17.