Dział 3 - Sprawozdawczość i kontrola. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw i banków.

Monitor Polski

M.P.1951.A-17.225

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

DZIAŁ  III.

Sprawozdawczość i kontrola.

§  25.
1.
Przedsiębiorstwa (zakłady) obowiązane są w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia ich planów finansowych przedkładać właściwym organom finansowym zestawienie planowanych na dany rok (z podziałem na kwartały):
1)
wyników (zysków lub strat);
2)
wpłat z zysku lub dotacji na pokrycie strat.
2.
Za właściwe organa finansowe w rozumieniu ust. 1 uważa się wydziały finansowe prezydiów powiatowych lub miejskich rad narodowych oraz I. oddziały wydziałów finansowych Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, w okręgu których mieści się siedziba przedsiębiorstwa (zakładu).
§  26.
1.
Przedsiębiorstwa (zakłady) obowiązane są w terminie przewidzianym dla dokonywania wpłat z zysków (§§ 8, 9 i 13) przedkładać organom finansowym, w których okręgu znajduje się ich siedziba, deklaracje, wykazując w nich wysokość dokonanej wpłaty oraz podstawy jej obliczenia bądź rozliczenia; dokonanie wpłaty powinno być na deklaracji potwierdzone przez oddział banku finansującego. Do deklaracji kwartalnej należy ponadto dołączyć kwartalny rachunek wyników na koniec danego kwartału.
2.
Przedsiębiorstwa (zakłady) planowo-deficytowe obowiązane są do przedkładania organom finansowym w terminie wskazanym w § 9 deklaracji wraz z załącznikami, stwierdzającymi poniesioną stratę.
§  27.
1.
Jednostki centralne obowiązane są w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia zbiorczych planów finansowych podległych im przedsiębiorstw (zakładów) przedkładać właściwym organom finansowym zestawienie planowanych na dany rok (z podziałem na kwartały) dla poszczególnych przedsiębiorstw (zakładów):
1)
wyników (zysków i strat);
2)
wpłat z zysków;
3)
dotacji na pokrycie strat.
2.
Właściwymi organami finansowymi, o których mowa w ust. 1, są wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, w okręgu których mieści się siedziba jednostki centralnej.
§  28.
1.
Jednostki centralne jednocześnie z dokonaniem przelewu do budżetu z rachunku rozliczeń obowiązane są przedłożyć wymienionym w § 27 organom finansowym deklaracje o wysokości dokonanego przelewu. Do deklaracji dotyczącej rozliczenia za kwartał ubiegły należy dołączyć:
1)
zestawienie wyników poszczególnych przedsiębiorstw (zakładów);
2)
wykaz dokonanych wpłat z zysków przez te przedsiębiorstwa (zakłady);
3)
zestawienie wypłat z rachunku rozliczeń na pokrycie strat planowych i ponadplanowych.
2.
Dokonanie przelewu z rachunku rozliczeń do budżetu powinno być potwierdzone na deklaracji przez oddział Narodowego Banku Polskiego.
§  29.
1.
Organa finansowe (§ 25 ust. 2 i § 27 ust. 2) oraz banki finansujące obowiązane są kontrolować, czy dokonane przez przedsiębiorstwa (zakłady), jak również przez jednostki centralne wpłaty z zysków obliczone są prawidłowo i zgodnie z niniejszą uchwałą.
2.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości organ finansowy sporządza właściwe obliczenie z przypadającej wpłaty z zysków i wzywa do dokonania dodatkowej wpłaty lub zawiadamia o wysokości nadpłaty.
3.
Dodatkowa wpłata powinna być uiszczona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania organu finansowego.
4.
Przepisy ust. 1, 2 i 3 stosuje się odpowiednio do kontroli prawidłowości udzielonych przedsiębiorstwom (zakładom) dotacji na pokrycie strat.
§  30.
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustali sposób rozstrzygania sporów wynikłych między organami finansowymi a jednostkami centralnymi bądź przedsiębiorstwami (zakładami) na tle prawidłowości dokonanych wpłat z zysków i pokrywania strat.
§  31.
Kontrolę w zakresie rozliczeń banków z tytułu wpłat z zysków do budżetu i pokrywania strat z budżetu wykonuje Minister Finansów.
§  32.
Minister Finansów ustali wzory deklaracji, zestawień i wykazów, o których mowa w niniejszej uchwale.