Rozdział 2 - Zasady odprowadzania na rachunek rozliczeń wpłat z zysków i pokrywania strat. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw i banków.

Monitor Polski

M.P.1951.A-17.225

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

Rozdział  2.

Zasady odprowadzania na rachunek rozliczeń wpłat z zysków i pokrywania strat.

§  6.
Przedsiębiorstwa i zakłady (§ 1) obowiązane są przelewać na rachunek rozliczeń część zysku pozostałą po potrąceniu kwot przeznaczonych na fundusz zakładowy, na planowe uzupełnienie własnych środków obrotowych oraz na inne cele przewidziane w odrębnych przepisach o podziale zysków - nie mniej jednak niż 10% zysku.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwa i zakłady obowiązane są uiszczać na poczet należności, wynikającej z § 6:
1)
wpłaty z zysku planowego;
2)
wpłaty z zysku ponadplanowego na podstawie bilansów kwartalnych.
2.
Ostateczne rozliczenie z tytułu uiszczonych wpłat z zysków następuje na podstawie bilansów rocznych.
§  8.
Przedsiębiorstwa i zakłady obowiązane są uiszczać wpłaty z zysku planowego w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za dany miesiąc w wysokości 1/3 planowej wpłaty na dany kwartał ustalonej w rocznym planie finansowym przedsiębiorstwa lub zakładu. Jeżeli plan finansowy przedsiębiorstwa lub zakładu nie uwzględnia podziału na kwartały, wpłaty z zysku planowego należy uiszczać we wspomnianych terminach w wysokości 1/12 planowej wpłaty rocznej. Do czasu zatwierdzenia planów - wpłaty powinny być dokonywane na podstawie projektów planów.
§  9.
Przedsiębiorstwa i zakłady obowiązane są w terminie do dnia 5 drugiego miesiąca po upływie każdego kwartału dokonać rozliczeń z zysku na podstawie bilansu sporządzonego na koniec kwartału (bilansu kwartalnego).
§  10.
Jeżeli z bilansu kwartalnego wynika, że zysk od początku roku jest wyższy od zysku planowego, przedsiębiorstwo (zakład) obowiązane jest uiścić w terminie przewidzianym w § 9 osiągnięty zysk ponadplanowy, pomniejszony o 30% oraz o kwoty przypadające na fundusz zakładowy i na inne cele przewidziane w odrębnych przepisach o podziale zysków, przy zachowaniu jednak zasady, iż odprowadzona do budżetu kwota nie może wynosić mniej niż 10% osiągniętego zysku.
§  11.
1.
Jeżeli wynikający z bilansu kwartalnego zysk od początku roku jest niższy od zysku planowego, przypadająca od przedsiębiorstwa (zakładu) wpłata z zysku podlega obniżeniu o różnicę między zyskiem planowym a zyskiem osiągniętym, z uwzględnieniem zmniejszonych wpłat na fundusz zakładowy i na inne cele przewidziane w odrębnych przepisach o podziale zysków. Zmniejszona wpłata zysku do budżetu nie może być jednak niższa niż 10% osiągniętego zysku.
2.
Nadpłaty, wynikłe w przypadku przewidzianym w ustępie poprzednim, jednostka centralna zarachowuje na poczet wpłat bieżących przedsiębiorstwa (zakładu), jednakże na wniosek przedsiębiorstwa (zakładu) nadpłacona kwota podlega zwrotowi.
§  12.
Przedsiębiorstwo (zakład), które nie sporządzi bilansu kwartalnego przed upływem terminu podanego w § 9, obowiązane jest uiścić w tym terminie - niezależnie od dokonanych wpłat planowych - tytułem wpłaty z zysku ponadplanowego kwotę odpowiadającą 10% planowej wpłaty kwartalnej. Rozliczenie dokonanych w ten sposób wpłat nastąpi na podstawie złożonego przez przedsiębiorstwo (zakład) najbliższego bilansu kwartalnego.
§  13.
1.
Ostateczne rozliczenie wpłat z zysku, powinno być dokonane przez przedsiębiorstwo (zakład) w terminie dwóch tygodni od daty zatwierdzenia bilansu rocznego.
2.
Jeżeli ustalona na podstawie bilansu rocznego należna wpłata z zysku jest wyższa od sumy wpłat dokonanych (§§ 8 i 9), różnica powinna być wpłacona na rachunek rozliczeń w terminie przewidzianym w ustępie poprzednim, w przypadku zaś powstałej nadpłaty stosuje się odpowiednio przepis § 11.
§  14.
W przypadku niedokonania w terminie wpłat, o których mową w §§ 8, 9, 12 i 13, bank finansujący dokona we własnym zakresie lub na wniosek organu finansowego albo jednostki centralnej przelewu na rachunek rozliczeń odpowiedniej sumy w ciężar rachunku operacyjnego przedsiębiorstwa (zakładu).
§  15.
1.
Jednostka centralna pokrywa co miesiąc z rachunku rozliczeń straty planowe przedsiębiorstw (zakładów) w wysokości 1/3 planowej straty kwartalnej ustalonej w rocznym planie finansowym przedsiębiorstwa. Jeżeli plan finansowy przedsiębiorstwa (zakładu) nie uwzględnia podziału na kwartały, straty planowe należy co miesiąc pokrywać w wysokości 1/12 planowej straty rocznej.
2.
Dotacje na pokrycie planowych strat przedsiębiorstw (zakładów) powinny być przekazane przez jednostki centralne z rachunku rozliczeń najpóźniej do dnia 26 miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który straty mają być pokryte.
§  16.
1.
Dotacje, udzielane z rachunku rozliczeń na pokrycie planowych strat przedsiębiorstw (zakładów), podlegają rozliczeniu na podstawie bilansów kwartalnych w terminie przewidzianym w § 9.
2.
Jeżeli z bilansu kwartalnego wynikać będzie, iż faktycznie poniesiona przez przedsiębiorstwo (zakład) strata od początku roku jest niższa od straty planowej, jednostka centralna bądź potrąci kwotę nadmiernie udzielonej dotacji z przysługującej przedsiębiorstwu (zakładowi) dotacji na okres następny, bądź też zarządzi zwrot nadmiernie przekazanych kwot. W przypadku niezastosowania się przedsiębiorstwa (zakładu) do zarządzenia jednostki centralnej, bank finansujący dokona na jej wniosek przelewu na rachunek rozliczeń odpowiedniej sumy w ciężar rachunku operacyjnego przedsiębiorstwa (zakładu).
3.
Jednostka centralna może zarządzić comiesięczne rozliczenie udzielonych dotacji na pokrycie strat, jeżeli przedsiębiorstwo (zakład) sporządza bilanse miesięczne.
4.
Jednostce centralnej przysługuje prawo zmniejszenia lub wstrzymania dotacji na pokrycie strat, jeżeli uzasadnia to stan finansowy przedsiębiorstwa (zakładu).
§  17.
Ponadplanowe straty przedsiębiorstw (zakładów) mogą być pokryte przez jednostkę centralną z rachunku rozliczeń na podstawie decyzji władzy naczelnej, uzgodnionej z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów.