Rozdział 3 - Sprawozdawczość i kontrola. - Rozliczenia terenowych przedsiębiorstw państwowych z tytułu środków obrotowych z budżetami terenowymi.

Monitor Polski

M.P.1951.A-39.469

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

Rozdział  3.

Sprawozdawczość i kontrola.

§  11.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane są w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia ich planów finansowych przedkładać właściwym organom finansowym zestawienia planowanych dla każdej jednostki gospodarczej na dany rok (z podziałem na kwartały):
1)
nadwyżek własnych środków obrotowych;
2)
dotacji na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych.
2.
Właściwymi organami finansowymi, o których mowa w ust. 1, są wydziały (oddziały, referaty) finansowe prezydiów wojewódzkich (m. st. Warszawy i m. Łodzi), powiatowych, miejskich lub gminnych rad narodowych, których budżetem przedsiębiorstwo jest objęte.
§  12.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane są przedkładać organom finansowym, wymienionym w § 11, sprawozdania odnoszące się do rozliczeń ze środków obrotowych, a zawierające dane cyfrowe:
1)
dokonanych wpłat nadwyżek własnych środków obrotowych na rachunek dochodów budżetowych;
2)
wypłaconych im dotacji na pokrycie planowych niedoborów własnych środków obrotowych;
3)
zaciągniętych kredytów normatywnych na sfinansowanie niedoborów własnych środków obrotowych (§ 9)

- wraz z uzasadnieniem odchyleń od planu w odniesieniu do pkt 1 i 2.

2.
Sprawozdania powinny być przedkładane:
1)
za każdy kwartał - w terminie 15 dni po upływie kwartału;
2)
za rok sprawozdawczy - do dnia 25 stycznia roku następnego.
3.
Wzory sprawozdań kwartalnych i rocznych ustali Minister Finansów w odrębnej instrukcji.
§  13.
Odpisy zestawień i sprawozdań, o których mowa w §§ 11 i 12, powinny być przedkładane w tych samych terminach wydziałom finansowym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi), o ile wymienione materiały nie są im już przedkładane jako organom finansowym, właściwym w rozumieniu § 11.
§  14.
1.
Organa finansowe (§ 11) oraz banki finansujące obowiązane są kontrolować, czy dokonane przelewy nadwyżek własnych środków obrotowych obliczone są prawidłowo i zgodnie z niniejszą uchwałą.
2.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości organ finansowy w porozumieniu z bankiem finansującym lub na wniosek banku finansującego sporządza właściwe obliczenie nadwyżki własnych środków obrotowych i wzywa do dokonania odpowiedniego przelewu lub zawiadamia o wysokości nadpłaty.
3.
Przelew nadwyżki własnych środków obrotowych, o którym mowa w ust. 2, powinien być dokonany w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania organu finansowego.
4.
Przepisy ust. 1, 2 i 3 stosuje się odpowiednio do kontroli prawidłowości udzielanych dotacji na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych.
§  15.
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustali sposób rozstrzygania sporów, wynikłych między organami finansowymi a przedsiębiorstwami na tle prawidłowości obliczeń nadwyżek własnych środków obrotowych i dotacji na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych.
§  151. 1
Nadwyżki i niedobory własnych środków obrotowych budowlanych przedsiębiorstw powiatowych za rok 1950 zostaną rozliczone w trybie ustalonym przez Ministra Finansów z "Rachunkiem rozliczeń z tytułu sum obrotowych, różnic cen i innych za okres do końca 1950 r." prowadzonym w Narodowym Banku Polskim.
1 § 15(1) dodany przez § 1 uchwały nr 880 z dnia 12 grudnia 1951 r. (M.P.51.A-103.1497) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1951 r.