Rozdział 3 - Przepisy dotyczące organizacji spółdzielczych. - Rozliczenia środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych i spółdzielczych.

Monitor Polski

M.P.1970.41.314

Akt utracił moc
Wersja od: 20 grudnia 1971 r.

Rozdział  3.

Przepisy dotyczące organizacji spółdzielczych.

§  14.
1.
Środki własne spółdzielni, w tym również środki pochodzące ze scentralizowanych funduszów rozwoju, zużyte na finansowanie inwestycji branżowych polegających na budownictwie, a nie zakończonych do dnia 31 grudnia 1970 r., podlegają zwrotowi na bankowe rachunki funduszów inwestycyjno-remontowych właściwych spółdzielni.
2.
Bank udzieli organizacji spółdzielczej kredytu na inwestycje branżowe, nie zakończone do dnia 31 grudnia 1970 r. do wysokości określonej w zatwierdzonej dokumentacji inwestycyjnej według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r., z uwzględnieniem skutków obowiązującej od dnia 1 stycznia 1971 r. zmiany cen artykułów zaopatrzeniowo-inwestycyjnych.
3.
Warunki wykorzystania kredytu określa uchwała nr 4 Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 1970 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów organizacji spółdzielczych (Monitor Polski Nr 2, poz. 12).
§  15.
1.
Organizacje spółdzielcze przeznaczą środki zgromadzone na rachunkach funduszów inwestycyjno-remontowych według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r., powiększone o zwroty środków dokonane zgodnie z § 14 ust. 1, na:
1)
spłatę zobowiązań z tytułu nakładów na inwestycje i kapitalne remonty, dokonanych do dnia 31 grudnia 1970 r., z wyjątkiem nakładów na inwestycje, które zgodnie z § 14 podlegają sfinansowaniu kredytem bankowym,
2)
spłatę zobowiązań wobec banków z tytułu kredytów antycypacyjnych,
3)
spłatę kredytów bankowych zaciągniętych na inwestycje zakończone do dnia 31 grudnia 1970 r. bez względu na umowne terminy płatności tych kredytów.
2.
Jeżeli środki funduszów inwestycyjno-remontowych według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r., powiększone o środki zwrócone zgodnie z § 14 ust. 1, nie wystarczą na pokrycie kredytów bankowych (ust. 1 pkt 2 i 3), a spółdzielnia nie otrzyma na ten cel środków ze scentralizowanych funduszów rozwoju organizacji spółdzielczych, spłata kredytów nastąpi z przyszłych wpływów funduszów inwestycji branżowych w terminach wynikających z umów kredytowych. Bank w uzgodnieniu ze spółdzielnią może określić nowe terminy spłaty zadłużenia spółdzielni nie przekraczające okresu 10 lat.
3.
Jeżeli po dokonaniu rozliczeń, o których mowa w ust. 1, pozostanie nadwyżka na funduszu inwestycyjno-remontowym, nadwyżka ta podlega przelaniu na bankowy rachunek funduszu inwestycji branżowych właściwej spółdzielni.
§  16.
1.
Centralne związki (związki) spółdzielcze przeanalizują dotychczasowe zadłużenia spółdzielni z tytułu pożyczek inwestycyjnych udzielonych ze scentralizowanych funduszów rozwoju oraz dokonają umorzenia zadłużenia lub zmiany warunków spłaty pożyczek w celu przyśpieszenia tej spłaty. Na spłatę pożyczek ze scentralizowanych funduszów rozwoju mogą być przeznaczone nadwyżki funduszów inwestycyjno-remontowych spółdzielni za rok 1970, pozostałe po dokonaniu rozliczeń (§ 15 ust. 3).
2.
Centralne związki (związki) spółdzielcze przeprowadzą kompensatę lokat spółdzielni z ich zadłużeniem z tytułu pożyczek ze scentralizowanych funduszów rozwoju.
3.
Warunki spłaty udzielonych spółdzielniom przez centralne związki (związki) dalszych pożyczek ze scentralizowanych funduszów rozwoju na inwestycje branżowe, zgodnie z § 14 ust. 5 uchwały nr 4 Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 1970 r., powinny być dostosowane do warunków ustalonych dla kredytów bankowych udzielonych na inwestycje organizacji spółdzielczych.