Rozdział 2 - Zasady odprowadzania na rachunek rozliczeń nadwyżek i pokrywania niedoborów własnych środków obrotowych. - Rozliczenia przedsiębiorstw państwowych z budżetem centralnym z tytułu środków obrotowych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-17.226

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

Rozdział  2.

Zasady odprowadzania na rachunek rozliczeń nadwyżek i pokrywania niedoborów własnych środków obrotowych.

§  6.
Przedsiębiorstwa i zakłady określone w § 3 obowiązane są przelewać na rachunek rozliczeń nadwyżkę własnych środków obrotowych przekraczającą ustalony normatyw lub jego część podlegającą pokryciu z funduszów własnych.
§  7.
Przedsiębiorstwa i zakłady obowiązane są przelewać nadwyżkę własnych środków obrotowych zaliczkowo:
1)
do dnia 20 stycznia danego roku, o ile nadwyżka na początek roku przewidziana jest w zatwierdzonym rocznym planie finansowym lub w projekcie planu finansowego przedsiębiorstwa (zakładu);
2)
w ciągu 20 dni po faktycznym stwierdzeniu istnienia nadwyżki własnych środków obrotowych, która w rocznym planie finansowym przedsiębiorstwa (zakładu) nie była przewidziana.
§  8.
1.
Ostateczne rozliczanie nadwyżki własnych środków obrotowych na początek roku (§ 7 pkt 1) powinno być dokonane przez przedsiębiorstwo (zakład) w terminie 2 tygodni od daty sporządzenia bilansu za rok ubiegły.
2.
Jeżeli wynikająca z tego bilansu nadwyżka własnych środków obrotowych jest większa od kwoty zaliczkowo odprowadzonej (§ 7 pkt 1) - różnica powinna być wpłacona na rachunek rozliczeń w terminie przewidzianym w ustępie poprzednim; kwoty nadpłacone przez przedsiębiorstwo (zakład) podlegają zwrotowi.
3.
Gdyby odprowadzenie nadwyżki własnych środków obrotowych, o której mowa w § 7 pkt 2, spowodowało w następnym okresie danego roku niedobór własnych środków obrotowych - różnica wysokości powstałego niedoboru podlega zwrotowi w terminie 20 dni od daty stwierdzenia niedoboru.
§  9.
W przypadku nieodprowadzenia w terminie przez przedsiębiorstwo (zakład) nadwyżki własnych środków obrotowych, o której mowa w §§ 7 i 8, bank finansujący dokona we własnym zakresie lub na wniosek organu finansowego albo jednostki centralnej przelewu na rachunek rozliczeń odpowiedniej sumy w ciężar rachunku operacyjnego przedsiębiorstwa (zakładu).
§  10.
1.
Dotacje z rachunku rozliczeń na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych udzielane będą co miesiąc do wysokości 1/3 planowej dotacji kwartalnej ustalonej w rocznym planie finansowym przedsiębiorstwa (zakładu) lub do wysokości 1/12 planowej dotacji rocznej w przypadku, gdy roczny plan finansowy przedsiębiorstwa (zakładu) nie uwzględnia podziału na kwartały.
2.
Dotacje na pokrycie planowych niedoborów własnych środków obrotowych przedsiębiorstw (zakładów) powinny być przekazane przez jednostki centralne z rachunku rozliczeń najpóźniej do dnia 5 każdego miesiąca, za który niedobory mają być pokryte.
§  11.
Jednostce centralnej przysługuje prawo zmniejszenia lub wstrzymania dotacji na pokrycie niedoboru własnych środków obrotowych przedsiębiorstwa (zakładu), jeżeli uzasadnia to stan finansowy tego przedsiębiorstwa (zakładu).
§  12.
Ponadplanowe niedobory własnych środków obrotowych przedsiębiorstw (zakładów) mogą być pokryte przez jednostkę centralną z rachunku rozliczeń na podstawie decyzji władzy naczelnej, uzgodnionej z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów.