Rozliczenia Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku.

Monitor Polski

M.P.1953.A-75.902

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 lipca 1953 r.
w sprawie rozliczeń Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku.

Na podstawie § 30 ust. 3 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się do Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, zwanego w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia "Zakładem".
§  2.
Zakład obowiązany jest uiszczać wpłaty z zysku, o których mowa w § 4, na rzecz budżetu centralnego.
§  3.
Wpłaty z zysku powinny być uiszczane na rachunek dochodów budżetowych Wydziału Finansowego Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy w Oddziale Narodowego Banku Polskiego.

Zasady i tryb rozliczeń wpłat z zysku.

§  4.
Wpłata z zysku, stanowiąca nadwyżkę wynikającą z rocznych zamknięć rachunkowych Zakładu, wynosi:
1)
50% nadwyżki wynikającej z rocznych zamknięć rachunkowych Zakładu - do czasu gdy fundusz rezerwowy nie osiągnie wysokości przeciętnego rocznego przypisu składek ubezpieczeniowych z okresu 3 ostatnich lat;
2)
całą nadwyżkę - jeżeli fundusz rezerwowy osiągnie wysokość przewidzianą w pkt 1.
§  5.
Zakład obowiązany jest uiszczać:
1)
planowe wpłaty z zysku - w wysokości 1/8 części nadwyżki przewidzianej w zatwierdzonym przez Ministra Finansów planie działalności gospodarczej Zakładu na dany rok w przypadku określonym w § 4 pkt 1 lub 1/4 tej nadwyżki - w przypadku określonym w § 4 pkt 2;
2)
wpłaty z zysku wynikające z rozliczenia rocznego:
a)
wstępne - na podstawie sporządzonych rocznych zamknięć rachunkowych,
b)
ostateczne - na podstawie zatwierdzonych przez Ministra Finansów rocznych zamknięć rachunkowych.
§  6.
1.
Zakład obowiązany jest uiszczać wpłaty planowe (§ 5 pkt 1) w terminie do dnia 25 ostatniego miesiąca każdego kwartału za dany kwartał.
2.
Wstępne rozliczenie wpłat z zysku (§ 5 pkt 2 lit. a) powinno być dokonane w terminie 10 dni od daty sporządzenia rocznych zamknięć rachunkowych.
3.
Ostateczne rozliczenie wpłat z zysku (§ 5 pkt 2 lit. b) powinno być dokonane w terminie dwutygodniowym po zatwierdzeniu rocznych zamknięć rachunkowych.
4.
Za termin sporządzenia rocznych zamknięć rachunkowych uważa się dzień, w którym zamknięcia rachunkowe zostały przesłane do zatwierdzenia, za termin zatwierdzenia zamknięć rachunkowych zaś uważa się dzień, w którym zostały zatwierdzone.
§  7.
Wpłaty wynikające z rozliczeń, o których mowa w § 6 ust. 2 i 3, powinny być dokonane jednocześnie ze złożeniem rozliczenia.
§  8.
Stwierdzona na podstawie zatwierdzonych rocznych zamknięć rachunkowych nadpłata z tytułu wpłat z zysku podlega zaliczeniu na poczet najbliższych wpłat Zakładu z tego tytułu.

Sprawozdawczość i kontrola.

§  9.
1.
Zakład obowiązany jest przedkładać organowi finansowemu (§ 3) w terminie 15 dni od daty zatwierdzenia przez Ministra Finansów planu działalności gospodarczej Zakładu - zestawienie planowanych na dany rok (z podziałem na kwartały) wpłat z zysku, udokumentowane uwierzytelnionym przez Zakład odpisem pisma Ministra Finansów zatwierdzającego plan działalności gospodarczej Zakładu na dany rok.
2.
W przypadku zmiany wysokości zatwierdzonej w planie na dany rok nadwyżki Zakład obowiązany jest o dokonanej zmianie zawiadomić w terminie dni 10 od daty tej zmiany organ finansowy (§ 3), dołączając uwierzytelniony przez Zakład odpis pisma Ministra Finansów zatwierdzającego zmianę.
§  10.
Zakład obowiązany jest w terminach przewidzianych dla dokonania wpłat z zysku (§ 6) przedkładać organowi finansowemu (§ 3) oraz Ministerstwu Finansów deklaracje, wskazując w nich wysokość dokonanej wpłaty oraz podstawę jej obliczenia bądź rozliczenia. Do deklaracji rocznej przedkładanej organowi finansowemu należy ponadto dołączyć poświadczony przez Zakład odpis decyzji Ministra Finansów w przedmiocie zatwierdzenia rocznych zamknięć rachunkowych Zakładu, uwidaczniającej wysokość ostatecznej nadwyżki za dany rok.

Przepisy szczególne i końcowe.

§  11.
W sprawach nie uregulowanych przepisami niniejszego zarządzenia mają zastosowanie przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) i dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 56, poz. 506 i z 1953 r. Nr 9, poz. 27).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.