§ 18. - Rozliczanie kosztów działalności inwestycyjnej.

Monitor Polski

M.P.1982.22.193

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 1984 r.
§  18.
1.
Straty i zyski inwestycyjne, wymienione w części G i H załącznika do zarządzenia, ewidencjonuje się w okresie realizacji inwestycji na koncie inwestycji rozpoczętych.
2.
Powstałe w okresie realizacji inwestycji straty i zyski inwestycyjne podlegają z dniem zakończenia inwestycji odniesieniu na fundusze na inwestycje; nadwyżka strat nad zyskami zmniejsza, a nadwyżka zysków nad stratami zwiększa te fundusze.
3.
Przedsiębiorstwo, które w okresie realizacji inwestycji pokryło wydatki z tytułu strat inwestycyjnych z kredytu bankowego albo z dotacji budżetowej lub też zasiliło środki kredytu bankowego albo dotacji budżetowej wpływami z tytułu zysków inwestycyjnych, jest obowiązane po przekazaniu inwestycji do eksploatacji:
1)
jeżeli straty inwestycyjne przewyższają zyski inwestycyjne - przekazać różnicę z rachunku, na którym gromadzi się środki funduszu rozwoju, na rachunek finansowania inwestycji (kredytu bankowego lub dotacji budżetowej),
2)
jeżeli zyski inwestycyjne przewyższają straty inwestycyjne - przekazać różnicę z rachunku finansowania inwestycji (z kredytu bankowego lub z dotacji budżetowej) na rachunek, na którym gromadzi się środki funduszu rozwoju.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się również do jednostek organizacyjnych pełniących funkcje inwestorów wiodących, realizujących inwestycje wspólne.
5.
Różnica między sumą strat i zysków inwestycyjnych w zarządach inwestycji podlega rozliczeniu z użytkownikami zakończonych inwestycji; do użytkowników tych stosuje się odpowiednio przepisy ust. 2 i 3.
6.
Straty i zyski inwestycyjne ujawnione po zakończeniu inwestycji zalicza się na zmniejszenie lub zwiększenie funduszu rozwoju.