Rozdział materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów rzemieślniczych świadczących usługi.

Monitor Polski

M.P.1955.16.170

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 12 lutego 1955 r.
w sprawie rozdziału materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów rzemieślniczych świadczących usługi.

Stosownie do § 5 ust. 2 i § 6 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 stycznia 1955 r. w sprawie trybu rozdziału materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów usługowych prowadzonych przez jednostki gospodarki uspołecznionej i indywidualnych rzemieślników (Monitor Polski Nr 10, poz. 113) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie niniejsze dotyczy rozdziału przez izby rzemieślnicze materiałów przydzielonych w trybie przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 stycznia 1955 r. w sprawie trybu rozdziału materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów usługowych prowadzonych przez jednostki gospodarki uspołecznionej i indywidualnych rzemieślników (Monitor Polski Nr 10, poz. 113) i przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów usługowych prowadzonych przez indywidualnych rzemieślników, zarówno zrzeszonych, jak i nie zrzeszonych w rzemieślniczych spółdzielniach pomocniczych.
1.
Po otrzymaniu zawiadomień o przydziale (§ 4 zarządzenia z dnia 28 stycznia 1955 r.) izba rzemieślnicza obowiązana jest powiadomić o przydziałach właściwy cech rzemieślniczy. W przypadku gdy na terenie danego powiatu istnieje więcej niż jeden cech rzemieślniczy, należy dokonać rozdziału materiałów miedzy poszczególne cechy, zrzeszające rzemieślników świadczących usługi.
2.
Rozdzielniki, o których mowa w ust. 1, izba rzemieślnicza przesyła cechom rzemieślniczym oraz w odpisie zainteresowanym spółdzielniom pomocniczym.
Rozdziału materiałów i surowców pomiędzy rzemieślników świadczących usługi, mających siedzibę na terenie danego powiatu, dokonują komisje rozdzielcze powoływane przy poszczególnych cechach rzemieślniczych.
1.
Komisję rozdzielczą powołuje starszy cechu w porozumieniu z przewodniczącym rady nadzorczej zainteresowanej (zainteresowanych) spółdzielni pomocniczej.
2.
W skład komisji powinni wejść:
1)
starszy cechu jako przewodniczący,
2)
dwaj członkowie cechu powołani przez radę nadzorczą (rady nadzorcze) spółdzielni pomocniczych jako przedstawiciele tych spółdzielni,
3)
jeden członek cechu powołany przez zarząd cechu,
4)
kierownik biura cechu jako sekretarz komisji.
1.
Komisje rozdzielcze powinny zebrać się bezzwłocznie po otrzymaniu rozdzielników i dokonać rozdziału materiałów najpóźniej w ciągu 3 dni.
2.
O posiedzeniu komisji rozdzielczej przewodniczący jej obowiązany jest powiadomić referat (wydział) przemysłu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
1.
Komisje rozdzielcze dokonując rozdziału materiałów powinny brać pod uwagę w pierwszym rzędzie potrzeby zakładów rzemieślniczych wchodzących w skład spółdzielni pomocniczych oraz
1)
świadczących usługi dla wsi,
2)
szkolących uczniów.
2.
Określenie potrzeb zakładów usługowych powinno nastąpić z uwzględnieniem zakresu świadczonych usług oraz norm zużycia materiałów przy świadczeniu usług typowych.
Sporządzony przez komisję rozdzielczą rozdzielnik wymaga zatwierdzenia przez referat (wydział) przemysłu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
1.
Jednocześnie z wysłaniem rozdzielników izby rzemieślnicze przekażą właściwym cechom odpowiednią ilość książek zakupu.
2.
Izby rzemieślnicze obowiązane są do prowadzenia ewidencji wydanych książek zakupu oraz do kontroli wydawania ich przez cechy.
Na podstawie zatwierdzonych rozdzielników cechy rzemieślnicze wypełniają książki zakupu i wydają je swym członkom za pokwitowaniem w specjalnym rejestrze wydawanych książek.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.