Rosja-Polska. Porozumienie między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie edukacji. Moskwa.2005.10.28.

Monitor Polski

M.P.2006.10.132

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 października 2005 r.

POROZUMIENIE
między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie edukacji,
podpisane w Moskwie dnia 28 października 2005 r.

Minister Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej, zwani dalej "Stronami",

kierując się postanowieniami Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy z dnia 22 maja 1992 r.,

w celu realizacji postanowień Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty z dnia 25 sierpnia 1993 r.,

uzgodnili, co następuje:

Strony będą współpracowały w następujących głównych dziedzinach:

-
wymiana informacji o systemach edukacji, planach ich rozwoju i kierunkach reform,
-
kształcenie i podnoszenie kwalifikacji kadr pedagogicznych w specjalnościach będących przedmiotem obustronnego zainteresowania,
-
rozwój, wspieranie i podnoszenie poziomu nauczania języka polskiego i literatury polskiej w Federacji Rosyjskiej oraz języka rosyjskiego i literatury rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej na wszystkich szczeblach nauczania,
-
wspieranie współpracy między szkołami wyższymi Państw-Stron w dziedzinie nauki, a w szczególności wspólnych badań nad historią stosunków polsko-rosyjskich,
-
przeprowadzanie wspólnych imprez naukowych, konferencji, sympozjów, a także olimpiad i konkursów dla uczniów i studentów,
-
rozwój bezpośrednich kontaktów i współpracy między wszystkimi typami placówek edukacyjnych Państw-Stron.

Strony w każdym roku skierują do państwowych szkół wyższych Państw-Stron do 120 osób na naukę trwającą 1 semestr, w tym Strona rosyjska przyjmie do 100 studentów starszych lat studiów uczących się języka rosyjskiego.

Okresy pobytu, warunki przyjmowania i liczbę kandydatów w ramach niniejszego artykułu Strony będą uzgadniały corocznie.

Strony każdego roku skierują do państwowych szkół wyższych Państw-Stron pracowników naukowo-dydaktycznych i doktorantów na staże naukowe łącznie do 60 osobomiesięcy.

Okresy, warunki pobytu i liczbę stażystów w ramach niniejszego artykułu Strony będą uzgadniały corocznie.

Strony będą popierały rozwój i podnoszenie poziomu nauczania języka polskiego i literatury polskiej w placówkach edukacyjnych Federacji Rosyjskiej oraz języka rosyjskiego i literatury rosyjskiej w placówkach edukacyjnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym celu Strony będą organizowały każdego roku:

1)
kursy podnoszenia kwalifikacji dla nauczycieli - Strona polska dla nauczycieli języka polskiego z Federacji Rosyjskiej, a Strona rosyjska dla nauczycieli języka rosyjskiego z Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
letnie kursy językowe - języka polskiego w Rzeczypospolitej Polskiej i języka rosyjskiego w Federacji Rosyjskiej - dla studentów i doktorantów.

Okresy pobytu, warunki przyjmowania kandydatów i ich liczbę w ramach niniejszego artykułu Strony będą uzgadniały corocznie.

Strony będą sprzyjały kierowaniu wykładowców i nauczycieli w charakterze lektorów języka polskiego i literatury oraz języka rosyjskiego i literatury do długoterminowej pracy pedagogicznej w placówkach edukacyjnych drugiego Państwa na wniosek Strony przyjmującej.

Warunki ich pobytu będą uzgadniane drogą dyplomatyczną.

Strony będą sprzyjały zapewnieniu placówkom edukacyjnym, w których wykładany jest odpowiednio język polski i rosyjski oraz przedmioty w tych językach, podręczników, literatury metodycznej i środków dydaktycznych.

Strony będą dążyły, aby podręczniki szkolne do historii, geografii i literatury obu krajów przyczyniały się do lepszego wzajemnego zrozumienia przez narody Państw-Stron.

W tym celu reaktywowane będą prace polsko-rosyjskiej Komisji do spraw doskonalenia treści podręczników szkolnych do historii, geografii i literatury.

W skład Komisji wejdzie po 5 osób z każdej Strony. Posiedzenia Komisji będą odbywały się raz w roku, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej.

Strony będą kontynuowały prace nad projektem Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o wzajemnym uznawaniu okresów studiów oraz równoważności dokumentów o wykształceniu i nadaniu stopni naukowych wydanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej.

Strony będą sprzyjały udziałowi naukowców i specjalistów w seminariach naukowych, konferencjach, sympozjach itp.

Warunki uczestnictwa określane będą każdorazowo przez organizatorów przedsięwzięć.

Strony będą sprzyjały realizacji wspólnych przedsięwzięć (konkursów, olimpiad językowych i przedmiotowych, zawodów międzynarodowych, wspólnych programów artystycznych itp.) aktywizujących proces nauczania młodzieży i sprzyjających rozszerzeniu jej zakresu zainteresowania.

Warunki uczestnictwa określane będą każdorazowo przez organizatorów przedsięwzięć.

W celu omówienia stanu realizacji i perspektyw współpracy Strony będą wymieniały delegacje specjalistów.

Niniejsze porozumienie nie wyklucza możliwości realizacji innych przedsięwzięć, dodatkowo uzgodnionych przez Strony, w ramach ich kompetencji i zgodnie z ustawodawstwem każdego Państwa-Strony.

Niniejsze porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Niniejsze porozumienie jest zawarte na okres 3 lat. Ulega ono automatycznemu przedłużeniu na następne 3 lata, o ile żadna ze Stron, w okresie nie krótszym niż 6 miesięcy przed upływem okresu ważności, nie powiadomi pisemnie drugiej Strony o zamiarze jego wypowiedzenia.

POROZUMIENIE podpisano w Moskwie dnia 28 października 2005 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.