§ 1. - Roboty i dostawy inwestycyjne, objęte planem inwestycyjnym na rok 1951, nie wykonane rzeczowo do dnia 31 grudnia 1951 r.

Monitor Polski

M.P.1952.A-16.188

Akt utracił moc
Wersja od: 5 kwietnia 1952 r.
§  1.
1.
Przez "rzeczowy poślizg inwestycyjny" z roku 1951 rozumie się roboty i dostawy inwestycyjne, objęte planem inwestycyjnym na rok 1951, które nie zostały rzeczowo wykonane w planowanych rozmiarach do dnia 31 grudnia 1951 r.
2.
Przez "plan inwestycyjny na rok 1951" rozumie się zakres robót i dostaw, objętych planem inwestycyjnym w dniu 31 grudnia 1951 r. Oznacza to, że nie wolno włączać do poślizgu rzeczowego robót lub dostaw znajdujących się w planie początkowym, lecz skreślonych z planu w ciągu roku na podstawie odpowiednich decyzji władz.
3.
W celu określenia rozmiarów poślizgu rzeczowego w zakresie robót budowlano-montażowych należy każdorazowo porównać zakres rzeczowy robót, objętych zawartą pomiędzy inwestorem a wykonawcą robót umową notyfikowaną w banku, z zakresem robót rzeczywiście wykonanych przez wykonawcę do dnia 31 grudnia 1951 r. Różnicę pomiędzy treścią umowy a zakresem rzeczywiście wykonanych robót, mierzoną wartością kosztorysową robót pozostałych do wykonania, należy uważać za poślizg rzeczowy z następującymi zastrzeżeniami:
1)
jeżeli inwestycja została ograniczona w ciągu roku 1951, a umowa nie została odpowiednio skorygowana, należy przy ustaleniu wartości poślizgu rzeczowego odpowiednio skorygować kwotę umowną;
2)
jeżeli wykonawca zużył na skutek błędnego skosztorysowania inwestycji cały limit inwestycyjny nie wykonując jednocześnie w pełni przewidzianego w umowie zakresu rzeczowego, włączenie pozostałych do wykonania robót do planu inwestycyjnego na rok 1952 może nastąpić tylko na podstawie stwierdzenia przez trójkę kontrolną, powołaną zgodnie z § 2 niniejszego zarządzenia, nieodzownej konieczności kontynuowania robót.
4.
Zasady ustalone w ust. 3 stosuje się analogicznie do robót, wykonywanych systemem gospodarczym, z tym że podstawę do ustalenia zakresu poślizgu rzeczowego stanowi kwota zlecenia wewnętrznego.
5.
Przez "dostawy maszyn i urządzeń technicznych typowych", które zgodnie z uchwałą Nr 917 Prezydium Rządu z dnia 21 grudnia 1951 r. (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-1, poz. 15) nie mogą być włączone do poślizgu rzeczowego, należy rozumieć wszystkie te dostawy, które inny inwestor, podległy temu samemu inwestorowi naczelnemu, może przyjąć i pokryć nie zmieniając treści szczegółowej posiadanego tytułu inwestycyjnego.

Powołanie trójek kontrolnych.