§ 1. - Rewizja dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Monitor Polski

M.P.1959.47.215

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1959 r.
§  1.
1.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników centralnych urzędów) oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (prezydia miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw), a w zakresie inwestycji imiennie określonych przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - Komisję Planowania do przeprowadzenia rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji nowo rozpoczynanych, jak i będących w toku realizacji.
2.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów) oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (prezydia miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą zlecać wykonanie obowiązku określonego w ust. 1 podległym organom, zjednoczeniom oraz przedsiębiorstwom.
3.
Rewizja, o której mowa w ust. 1, powinna polegać na krytycznym przeanalizowaniu niezbędności realizacji wszystkich przewidzianych w dokumentacji obiektów i robót, prawidłowości przyjętych rozwiązań technicznych, ekonomicznych i organizacyjnych. Należy w szczególności wyeliminować przerosty w zakresie maszyn i urządzeń, kubatury i powierzchni pomieszczeń produkcyjnych i pomocniczych, rozwiązań konstrukcyjnych, architektonicznych i innych, niewłaściwie zastosowanych materiałów budowlanych, liczby zatrudnionych i związanych z tym wielkości budownictwa socjalnego. W szczególności należy przeanalizować prawidłowość harmonogramu realizacji inwestycji i oddawania do użytku poszczególnych obiektów w kierunku skrócenia czasu budowy i zsynchronizowania terminów oddawania do użytku poszczególnych obiektów współzależnych.

W rezultacie przeprowadzonej rewizji należy dążyć do uzyskania poważnego zmniejszenia zakresu inwestycji i nakładów inwestycyjnych niezbędnych do uzyskania tych samych efektów produkcyjnych i usługowych, zmniejszenia ilości maszyn i urządzeń i ograniczenia importu, zwiększenia zdolności produkcyjnych zakładów i obiektów objętych rozpatrywaną dokumentacją projektowo-kosztorysową, przyspieszenia realizacji inwestycji oraz zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych projektowanych zakładów.

Środki wygospodarowane w wyniku rewizji pozostają w ramach przydzielonego ogólnego limitu w dyspozycji właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) lub przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (przewodniczącego prezydium miejskiej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Określone wyżej środki powinny być przeznaczone na przyspieszenie realizacji inwestycji.

4.
Zmiany dokumentacji projektowo-kosztorysowej, powstałe w wyniku rewizji, należy przeprowadzić w ten sposób, aby nie nastąpiło opóźnienie oddania do użytku gotowych obiektów, oddziałów lub zakładów.
5.
Rewizja dokumentacji projektowo-kosztorysowej powinna być dokonywana przy udziale przedstawicieli zainteresowanych biur projektów, przedsiębiorstw wykonawczych i banków finansujących inwestycję oraz prezydium wojewódzkiej rady narodowej (miejskiej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), na której terenie jest lub ma być realizowana rozpatrywana inwestycja.