Rozdział 2 - Zakładowa kontrola gospodarcza. - Resortowa kontrola działalności gospodarczej państwowych jednostek organizacyjnych.

Monitor Polski

M.P.1977.36.185 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1978 r.

Rozdział  2.

Zakładowa kontrola gospodarcza.

§  10.
Kierownik jednostki może powołać wyodrębnioną organizacyjnie komórkę zakładowej kontroli gospodarczej, składającą się z pracowników, którym wyznaczono pełnienie określonych funkcji kontrolnych, nazywanych dalej "kontrolerami zakładowymi".
§  11.
1.
Organizacja pracy komórki zakładowej kontroli gospodarczej powinna się opierać na kwartalnych planach kontroli, zatwierdzonych przez kierownika jednostki. Plany kontroli do czasu ich wykonania traktuje się jako akta poufne.
2.
Przy wyborze zakresu przedmiotowego kontroli gospodarczych przeprowadzanych przez kontrolerów zakładowych należy uwzględnić sprawy szczególnie istotne dla działalności jednostki, badania niezbędne ze względu na potrzeby podejmowania decyzji kierowniczych w sprawach problemowych oraz tematykę branżową ustaloną przez jednostkę nadrzędną; kontrolą sprawowaną przez kontrolerów zakładowych powinny być w szczególności objęte takie zagadnienia, jak:
1)
przestrzeganie dyscypliny w zakresie gospodarki finansowej, obrotu składnikami majątkowymi, pracy i płac, zabezpieczenia mienia,
2)
przestrzeganie obowiązujących aktów prawnych,
3)
ujawnianie niegospodarności, marnotrawstwa i nadużyć,
4)
rzetelność i prawidłowość dokumentacji oraz przedstawionych sprawozdań statystycznych.
§  12.
1.
Kontrolerzy zakładowi są obowiązani współpracować z kontrolą społeczną jednostki.
2.
W razie gdy w jednostce zatrudniającej kontrolera zakładowego przeprowadzana jest kontrola przez organy kontroli zewnętrznej, kontroler zakładowy na żądanie osób przeprowadzających kontrolę, przekazane mu przez kierownika jednostki, jest obowiązany udzielać pomocy w zakresie przeprowadzanej kontroli.
§  13.
1.
Kontrolerzy zakładowi nie mogą być zatrudniani do prac nie związanych z kontrolą.
2.
Zwolnienie z pracy kontrolera zakładowego może nastąpić jedynie za zgodą kierownika jednostki nadrzędnej.
3.
Kontroler zakładowy może być przez kierownika jednostki nadrzędnej oddelegowany do przeprowadzenia kontroli w innej jednostce na okres uzgodniony z kierownikiem jednostki, nie przekraczający jednak trzech miesięcy w ciągu roku.
4.
Kontrolerom zakładowym mogą być przyznawane nagrody za wykrywanie przestępstw gospodarczych (§ 34).
§  14.
Jednostka nadrzędna obowiązana jest do udzielania podległym jednostkom ogólnych lub szczegółowych wytycznych, dotyczących organizacji, rodzaju, zakresu i form działania komórek zakładowej kontroli gospodarczej, zwłaszcza zaś do opracowywania instrukcji, uwzględniających specyfikę branżową podległych jednostek i zawierających, stosownie do tej specyfiki, odpowiednie wskazówki metodologiczne, jak również do organizowania szkolenia kontrolerów zakładowych zatrudnionych w podległych jednostkach.
§  15.
Na żądanie kontrolera zakładowego pracownicy jednostki są zobowiązani do udzielenia mu wszelkich wyjaśnień ustnych i pisemnych w sprawach dotyczących przedmiotu kontroli.
§  16.
Na podstawie ustaleń przeprowadzanej kontroli kontroler zakładowy sporządza protokół, jak również opracowuje dla kierownika jednostki wnioski pokontrolne, które są podstawą do wydania zarządzenia pokontrolnego.
§  17.
Komórka zakładowej kontroli gospodarczej sporządza roczne sprawozdanie ze swej działalności oraz jej wyników. Na podstawie tego sprawozdania kierownik jednostki dokonuje oceny wyników działalności komórki zakładowej kontroli gospodarczej, zapoznając z nimi załogę.